ՀՀ-ն ու ԱՄԷ-ն ավելացրել են առևտրի ծավալները. ներդրողներն ուղղվում են Հայաստանի տնտեսության նոր ու շահութաբեր ոլորտներ
ԱԲՈՒ ԴԱԲԻ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և Հայաստանի Հանրապետության միջև առևտրաշրջանառության ծավալներում զգալի աճ է նկատվում: Պետությունների միջև ոչ նավթային, այդ թվում՝ ազատ գոտիների առևտրի ընդհանուր ծավալը 2015թ. կազմել է 102 միլիոն դոլար, մինչդեռ 2016թ. առաջին ինն ամիսներին այդ ցուցանիշը հասել է 88,3 միլիոնի: Այս մասին հայտարարել է ԱՄԷ էկոնոմիկայի նախարար Սուլթան բին Սայիդ Ալ Մանսուրին Աբու Դաբիում «Հայաստան-Արաբական Միացյալ Էմիրություններ» ներդրումային համաժողովի ընթացքում, որի բացման արարողությանը մասնակցում էր նաև ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Սուլթան ալ-Մանսուրին առևտրի ծավալների աճը համարում է երկու երկրների միջև տնտեսական փոխգործակցության ընդլայնման վկայություն:
«Այնուամենայնիվ, կարծում ենք, որ այդ ցուցանիշները չեն համապատասխանում քաղաքական հարաբերությունների մակարդակին, չեն արտացոլում պոտենցիալ և հասանելի հնարավորությունները և չեն կարող բավարարել երկու պետությունների ժողովուրդների և ղեկավարությունների ձգտումները»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նկատել է նախարարը:
Նրա խոսքով՝ մարտահրավերներով լի միջազգային տնտեսության իրականության մեջ Էմիրություններն աշխարհում առաջին նավթարդյունաբերող երկրներից էր, որը կարևորություն տվեց տնտեսության դիվերսիֆիկացմանը և որպես եկամտի աղբյուրի նավթի արտահանման վրա շեշտը դնելու փոխարեն սկսեց աշխատել իր տնտեսական հիմքի բազմազանեցման և տնտեսության կայուն սեկտորների շարունակական զարգացման ուղղություններով՝ ոչ նավթային սեկտորի բաժնեմասը հասցնելով երկրի ՀՆԱ-ի մոտ 70 տոկոսին:
«Երկրի կառավարությունը որդեգրել է զարգացման հստակ ռազմավարություն, որի կարևորագույն մասն են պետության իրավասու օղակների կողմից ուղղորդվող գիտելիքի և նորարարությունների հիման վրա կառուցվող մրցունակ գլոբալ տնտեսություն: ԱՄԷ կառավարությունը մտադիր է ապահովել տնտեսական գործունեության բարենպաստ միջավայր՝ գործի դնելով տնտեսական աճը խթանող օրենքներ և շարունակաբար ձգտելով ներդրումային միջավայրի բարելավմանը, աշխատելով տնտեսության առավել կայուն սեկտորների զարգացման ուղղությամբ: Այդ ռազմավարության շնորհիվ Էմիրությունները կարողացան առաջատար դիրքեր գրավել թե որպես երկրորդ խոշորագույն տնտեսություն ունեցող արաբական պետություն, թե որպես տարածաշրջանի և համաշխարհային մակարդակով ներդրումների, ֆինանսների, տուրիզմի, լոգիստիկայի կենտրոն»,-ասել է Սուլթան բին Սայիդ Ալ Մանսուրին՝ երկրում օտարերկրյա կապիտալի համար ամենակարևոր երաշխիքը համարելով քաղաքական կայունությունը, տնտեսական ուժը, սոցիալական ապահովությունը և օրենքի գերակայությունը: Նա հայաստանյան գործարարներին հրավիրել է օգտվելու զարգացման լայն խթաններից՝ որպես ներդրումների համար կարևորագույն ոլորտներ ընդգծելով փոքր և միջին ձեռնարկությունները, արդյունաբերությունը, տուրիզմն ու հյուրընկալությունը, ֆինանսական ծրագրերը, անշարժ գույքը, շինարարությունը, առևտուրը:
«Մինչ ընդգծում ենք, որ հայ ներդրողը ողջունելի կլինի Էմիրություններում և կվայելի հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ լիարժեք աջակցություն և համագործակցություն, մենք շարունակում ենք զորակցություն ցուցաբերել էմիրաթական ընկերություններին, որոնք ցանկանում են ուղղվել դեպի Հայաստանի տնտեսության նոր, ակտիվ ու շահութաբեր ոլորտներ՝ վստահ լինելով, որ կգտնեն այն միջոցները, որոնք անհրաժեշտ են տնտեսական ակտիվության և բարեկամ երկրում ներդրումներն ընդլայնելու համար»,-ընդգծել է ԱՄԷ էկոնոմիկայի նախարարը:
Նա, ողջունելով ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին, նշել է, որ մեծ պատիվ է ներկա գտնվել այս նորարարական ֆորումին, որը կարևորագույն հարթակ է ԱՄԷ և Հայաստանի Հանրապետության միջև տնտեսական կապերի զարգացման գործում: Այս միջոցառումը հովանավորելու կապակցությամբ նա շնորհակալություն է հայտնել Աբու Դաբիի Թագաժառանգ և ԱՄԷ Զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատարի տեղակալ Շեյխ Մոհամմադ բին Զայեդ Ալ Նահյանին, ով պատիվ ունի հյուրընկալելու ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին:
«Երկու կողմերի ներկայությունն ու արժանավայել հովանավորությունը վկայում են ՀՀ և ԱՄԷ միջև երկկողմ բարիդրացիական կապերի առկայության մասին և արտացոլում են երկու երկրների ղեկավարությունների համատեղ ցանկությունը բարձրացնելու այդ հարաբերությունների մակարդակը նոր փուլի: ԱՄԷ ղեկավարությունը որդեգրել է աշխարհի պատմական երկրների առաջ բաց լինելու քաղաքականություն և հույժ կարևորություն է տվել բոլոր գործընկերների միջև ամուր տնտեսական կապեր հաստատելուն՝ հիմնվելով փոխադարձ հարգանքի և ընդհանուր շահերի իրագործման վրա: Այդ սկզբունքների հիմքում ընկած են այնպիսի ուղիներ, որոնք կամրապնդեն գործընկերների մրցունակությունն արտաքին շուկաներում և կծառայեն նրանց ներդրումային և առևտրային շահերին, ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ միջազգային շուկաներում»,-ասել է Սուլթան բին Սայիդ Ալ Մանսուրին:
Նրա խոսքով՝ ԱՄԷ և ՀՀ միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման պահից՝ 1998թ. հունիսից սկսած` երկկողմ հարաբերություններն ապրել են զգալի աճ և առաջընթաց, հաստատուն կերպով բարգավաճելով և հիմնվելով փոխադարձ հարգանքի վրա:
«Զարգացման ճանապարհին մեր հարաբերութուններն ունեցել են մի քանի հանգուցակետ. այդ հանգուցակետերից առավել նշանակալին 2016թ. ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցն է ԱՄԷ և այցի շրջանակում տեղի ունեցած առանձնազրույցները, որոնց ընթացքում քննարկվել են տնտեսական զարգացման և ներդրումների ասպարեզում երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման և առևտրային փոխանակումների ընդլայնման, ներկայիս փոխգործակցության խթանման հարցեր»,-նշել է ԱՄԷ էկոնոմիկայի նախարարը՝ այսօրվա նախադեպ ֆորումը համարելով այդ հանդիպումներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների գործնական իրագործման կատարյալ հարթակ, որտեղ հնարավոր կլինի առավել խորացնելու ԱՄԷ և ՀՀ գործնական կապերը:
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի և Աբու Դաբիի Առևտրի պալատի կազմակերպած համաժողովը նպատակ ունի խթանելու Հայաստանի և արաբական երկրների տնտեսական կապերի ակտիվացումը, գործարարների միջև շփումները, ներկայացնելու Հայաստանի ներդրումային միջավայրը և տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ ներդրումային նախագծեր: Համաժողովի շուրջ 300 մասնակիցների թվում են պետական պաշտոնյաներ, հիմնադրամների ղեկավարներ, վերազգային ընկերությունների, միջազգային կազմակերպությունների, Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումների հաջող փորձ ունեցող ընկերությունների ներկայացուցիչներ։

Армения и ОАЭ увеличили объемы торговли: инвесторы устремляются в новые, доходные отрасли в Армении
Армения и ОАЭ увеличили объемы торговли.Общий объем торговли в ненефтяной сфере, в том числе в СЭЗ, в 2015 году составил 102 млн долларов, а в первые 9 месяцев 2016 года – уже 88,3 млн долларов. Об этом на проходящем в Абу-Даби инвестиционномфоруме"Армения - Объединённые Арабские Эмираты" заявил министр экономики ОАЭ Султан бин Саид Аль-Мансури. По его мнению, рост товарооборота является подтверждением расширения экономического сотрудничества между Арменией и ОАЭ. В открытии проходящего в Абу-Даби инвестиционного форума принимал участие и президент Армении Серж Саргсян.
Как передает«Арменпресс»с его слов, даже такие цифры не соответствуют высокому уровню в политических отношениях, и не могут удовлетворить чаяния обох народов и стран.
Как сказал министр экономики ОАЭ Султан бин Саид Аль-Мансури, ОАЭ стали первой нефтедобывающей страной, принявшей диверсификацию в основу получения экономической прибыли, благодаря чему ВВП ненефтяных отраслей достиг 70%.
«Руководство страны приняло четкую стратегию развития, в основе которой – направляемые компетентными органами государства инновационные и наукоемкие направления, способствующие развитию конкурентоспособной, глобальной экономики. Правительствао ОАЭ намерено обеспечить благоприятную среду для экономической деятельности, путем создания законов, способствующих экономическому росту, и постоянно улучшая инвестиционную среду, работая в направлении развития наиболее стабильных секторов экономики. Благодаря этой стратегии, ОАЭ смогли занять передовые позиции – как арабское государство, имеющее вторую по размерам экономику, так и в качестве центра инвестиций, финансов, туризма, логистики в региональных и мировых масштабах»,- сказал министр экономики ОАЭ Султан бин Саид Аль-Мансури. По его словам, для привлечения в страну иностранного капитала важными гарантиями являются политическая стабильность, экономическая мощь, социальная безопасность и верховенство права. Он предложил армянским бизнесменам воспользоваться широкими стимулами для развития, подчеркнув – в качестве важнейших для инвестиций, роль малых и средних предприятий, промышленности, туризма и гостеприимства, финансовых программ, недвижимости, строительства, торговли.
«Мы подчеркиваем, что армянские инвестиции будут приветствуемы в ОАЭ и получат необходимую поддержку и сотрудничество для достижения успеха, в то же время, мы продолжаем оказывать поддержку тем эмиратским компаниям, которые намерены направиться в Армению – в новые, активные и прибыльные отрасли, будучи уверенными, что найдутся средства, необходимые для обеспечения эконмической активности и расширения инвестиций в дружественных странах»,- сказал министр экономики ОАЭ Султан бин Саид Аль-Мансури.
Приветствуя президента Армении Сержа Саргсяна, министр экономики ОАЭ Султан бин Саид Аль-Мансури сказал, что для него большая честь – принимать участие в инновационном форуме, который является важной платформой для расширения экономических связей между Арменией и ОАЭ. Он поблагодарил вице-премьера ОАЭ, министра по президентским вопросам Шейха Мансура ибн Зайда аль-Нахайяна, который принимает президента Армении Сержа саргсяна, за покровительство проведению форума.
«Присутствие обеих сторон и высокое покровительство свидетельствуют о дружественных 2-сторонних связях между обеими странами и отражают обоюдное желание руководства обеих стран к поднятию этих отношений на более высокий уровень. Руководство ОАЭ придерживается политики открытости для исторических стран мира, придавая важное значение установлению крапких экономических связей, основанных на взаимном уважении и общем интересе. В основе этих принципов лежат такие пути, которые укрепят конкуренцию партнеров на внешних рынках и послужат инвестиционным и торговым интересам – как в регионе, так и в мире»,- сказал министр экономики ОАЭ Султан бин Саид Аль-Мансури.
По его словам, с момента установления дипломатических связей между Арменией и ОАЭ в 1998 году, 2-сторонние отношения значительно прогрессировали, основываясь на взаимном уважении.
«На пути развития наши отношения имели несколько узловых моментов: наиболее значительным из них стал визит президента Армении Сержа Саргсяна в ОАЭ в 2016 году, и те протоколы, которые были основаны на обсуждении вопросов развития 2-сторонних отношений, расширения торговых связей и стимуляции сотрудничества»,- сказал министр экономики ОАЭ Султан бин Саид Аль-Мансури.
По его словам, нынешний форум является идеальной плаатформой для делового осуществления достигнутых договоренностей, что позволит углубить деловые связи между Арменией и ОАЭ.
Организованный Фондом развития Армении и Торговой палатой Абу-Даби форум имеет целью стимулировать активизацию экономических связей между Арменией и арабскими странами, контакты между предпринимателями, представить инвестиционную среду Армении и взаимовыгодные инвестиционные проекты в различных сферах. В числе почти 300 участников форума государственные должностные лица, руководители фондов, представители транснациональных компаний, международных организаций, а также зарубежных компаний, имеющих успешный опыт инвестирования в Армению.