Սերգեյ Մինասյանը տարածաշրջանային անվտանգության համատեքստում հաջողված է համարում ՀՀ նախագահի այցը Մոսկվա
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը գնահատում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ մարտի 14-ին Մոսկվա կատարած այցը որպես կարեւոր եւ հաջողված այց տարածաշրջանային անվտանգության եւ տեղի ունեցող ռազմաքաղաքական գործընթացների համատեքստում: «Որպես ձեռքբերում ես կառանձնացնեմ համատեղ արած հայտարարությունը, որում հատկապես նշվեց երկկողմ համագործակցության շարունակականության, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման մասին: Կարծում եմ՝ դա բացառապես Հայաստանի անվտանգությանը չէ, որ առնչվում է, քանի որ նշվեց միջազգային եւ տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման կարեւորության մասին, եւ դա, ըստ իս, վերաբերում է ընդհանուր տարածաշրջանին, ինչպես նաեւ Արցախի խնդրին: Վերլուծաբանների աչքից չվրիպեց նաեւ այն հանգամանքը, որ Պուտինն առանձնահատուկ անդրադարձ կատարեց առաջիկա ընտրություններին»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում ասաց քաղաքագետը:
Նրա խոսքով՝ ոչ պակաս կարեւոր էր ոչ միայն այն, ինչ ասվեց, այլեւ այն, ինչի մասին չխոսվեց: «Օրինակ՝ որեւէ բացասական անդրադարձ Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին մենք չտեսանք: Հատկանշական էր նաեւ այն, որ երկու նախագահների մակարդակով նշվեց, որ կողմերը միանշանակ ջանքեր են գործադրելու Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի համաձայնությունները կատարելու ուղղությամբ»,-եզրափակեց Սերգեյ Մինասյանը:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնական այցը ՌԴ տևել է մարտի 14-15-ը: Նախագահ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել նաև ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ, այցելել ՄԳԻՄՈ, Հայ առաքելական եկեղեցու Սբ Պայծառակերպություն եկեղեցի, հարգանքի տուրք մատուցել Անհայտ զինվորի հուշարձանին:

Armenian President’s visit to Moscow was successful in context of regional security – says political scientist
YEREVAN, MARCH 16, ARMENPRESS. Political scientist Sergey Minasyan says Armenian President Serzh Sargsyan’s visit to Moscow on March 14 was important and successful in the context of regional security and the ongoing military-political processes, reports “Armenpress”.
“As an achievement I will identify the joint statement which highlighted the continuation of bilateral cooperation, as well as the provision of regional security. I think this is not exclusively related to Armenia’s security since an importance was attached also to ensuring international and regional security, and in my opinion, this relates to the common region, as well as to the Artsakh issue. The analysts also highlighted the fact that Putin specifically talked about the upcoming election”, Sergey Minasyan said.
“It is important also to note that it was stated at the two Presidents level that the sides must definitely make efforts aimed at implementing the Vienna and St. Petersburg agreements”, the political scientist said.