Սերգեյ Մինասյանը տարածաշրջանային անվտանգության համատեքստում հաջողված է համարում ՀՀ նախագահի այցը Մոսկվա
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը գնահատում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ մարտի 14-ին Մոսկվա կատարած այցը որպես կարեւոր եւ հաջողված այց տարածաշրջանային անվտանգության եւ տեղի ունեցող ռազմաքաղաքական գործընթացների համատեքստում: «Որպես ձեռքբերում ես կառանձնացնեմ համատեղ արած հայտարարությունը, որում հատկապես նշվեց երկկողմ համագործակցության շարունակականության, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման մասին: Կարծում եմ՝ դա բացառապես Հայաստանի անվտանգությանը չէ, որ առնչվում է, քանի որ նշվեց միջազգային եւ տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման կարեւորության մասին, եւ դա, ըստ իս, վերաբերում է ընդհանուր տարածաշրջանին, ինչպես նաեւ Արցախի խնդրին: Վերլուծաբանների աչքից չվրիպեց նաեւ այն հանգամանքը, որ Պուտինն առանձնահատուկ անդրադարձ կատարեց առաջիկա ընտրություններին»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում ասաց քաղաքագետը:
Նրա խոսքով՝ ոչ պակաս կարեւոր էր ոչ միայն այն, ինչ ասվեց, այլեւ այն, ինչի մասին չխոսվեց: «Օրինակ՝ որեւէ բացասական անդրադարձ Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին մենք չտեսանք: Հատկանշական էր նաեւ այն, որ երկու նախագահների մակարդակով նշվեց, որ կողմերը միանշանակ ջանքեր են գործադրելու Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի համաձայնությունները կատարելու ուղղությամբ»,-եզրափակեց Սերգեյ Մինասյանը:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնական այցը ՌԴ տևել է մարտի 14-15-ը: Նախագահ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել նաև ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ, այցելել ՄԳԻՄՈ, Հայ առաքելական եկեղեցու Սբ Պայծառակերպություն եկեղեցի, հարգանքի տուրք մատուցել Անհայտ զինվորի հուշարձանին:

Сергей Минасян считает визит президента Армении в Москву успешным в контексте региональной безопасности
Политолог Сергей Минасян оценивает состоявшийся 14 марта визит президента Армении Сержа Саргсяна в Москву, как довольно важный и успешный визит в плане региональной безопасности и текущих военно-политических процессов. Об этом, по сообщению «Арменпресс», политолог заявил в беседе журналистам.
Как достижение, я бы выделил совместное заявление, в котором было особо упомянуто о двустороннем сотрудничестве и региональной безопасности. Думаю, речь идет не только о безопасности Армении, поскольку был затронут вопрос важности обеспечения международной и региональной безопасности, и это, на мой взгляд, касается региона в целом, а также Арцахского вопроса. Не осталось незамеченным аналитиками и то обстоятельство, что особое внимание было уделено предстоящим выборам”, - заявил политолог.
По его словам, не менее важно не только то, что было сказано, но и то, о чем в ходе встречи не говорилось. “Например, мы не увидели отрицательного отношения к взаимодействию Армения-ЕС. Примечательно и то, что на уровне обоих президентов было отмечено, что стороны однозначно приложат усилия для реализации соглашений, достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге”, - заключил Сергей Минасян.
Официальный визит президента Армении Сержа Саргсяна в Москву проходил с 14 по 15 марта. Саргсян встретился с премьер-министром РФ Дмитрием Медведевым, посетил МГИМО, церковь Святого Преображения Господня Армянской апостольской Церкви, возложил цветы к памятнику Неизвестному солдату.