Ինտերպոլը հերքել է ադրբեջանական ապատեղեկատվությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանում Ինտերպոլի ԱԿԲ-ի կողմից մարտի 1-ին շրջաբերական էր ստացվել, հասցեագրված Ինտերպոլի անդամ-երկրներին, 2016թ-ին ԼՂՀ տարածքում հնագիտական պեղումներ իրականացնող արտասահմանյան և ՀՀ մի խումբ գիտաշխատողների նկատմամբ միջազգային հետախուզում հայտարարելու վերաբերյալ: Նրանց նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարվել Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 116.0.8-3 (հակամարտության ժամանակ միջազգային մարդասիրական նորմերը խախտելը), 165.2.2 (հեղինակային կամ հարակից իրավունքները խախտելը), 183.2.1 (հատուկ արժեք ունեցող առարկաներ թալանելը), 183.2.2, 281.2 (Պետության դեմ ուղղված հանրային կոչերը) և 318.02 (Ադրբեջանի Հանրապետության պետական սահմանն ապօրինի հատելը) հոդվածների հատկանիշներով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ոստիկանության լրատվական ծառայությունից, շրջաբերականները ստանալուց անմիջապես հետո, ՀՀ ոստիկանության Հայաստանում Ինտերպոլի ԱԿԲ-ի կողմից Ինտերպոլի գլխավոր քարտուղարությանն են ներկայացվել անհրաժեշտ հիմնավորումներ և պարզաբանումներ առ այն, որ ադրբեջանական կողմը հերթական անգամ փորձ է անում Ինտերպոլին ներքաշել քաղաքական խնդիրների ոլորտ, ինչը, միանշանակ, հակասում է Կազմակերպության կանոնադրության 3-րդ հոդվածին (այն է՝ Կազմակերպությանը խստիվ արգելվում է որևէ գործունեություն ծավալել կամ միջամտել քաղաքական, զինվորական, կրոնական, ռասայական բնույթ կրող գործերին և հարցերին) և սպառնում է Ինտերպոլի հեղինակությանն ու բարի համբավին:
Ինտերպոլի գլխավոր քարտուղարությունը, իր հերթին, ՀՀ ոստիկանությունից ստացված տեղեկատվությունը հիմնավոր համարելով, անհապաղ արձագանքել և համապատասխան շրջաբերական նամակով նույն օրը դիմել է Ինտերպոլի անդամ-երկրներին և տեղեկացրել, որ այդ անձանց նկատմամբ շրջանառվող տեղեկատվությունը հակասում է Ինտերպոլի կանոնադրության 3-րդ հոդվածին, և այդ անձանց նկատմամբ միջազգային հետախուզում չի կարող իրականացվել:

Интерпол опровергает азербайджанскую дезинформацию
Центральное национальное бюро Интерпола Азербайджана 1-го марта распространило циркуляр, адресованный странам-участницам Интерпола, об объявлении в международный розыск группы зарубежных и армянских научных сотрудников, осуществивших в 2016 году археологические раскопки на территории НКР.
Розыск был объявлен согласно ст. 116.0.8-3 УК Азербайджана (нарушение международных гуманитарных норм во время конфликта), ст. 165.2.2 (нарушение авторских или сопутствуюших прав), ст. 183.2.1 (разграбление ценностей, имеющих особое значение), ст. 183.2.2, 281.2 (публичные призывы, направленные против государства), и 318.02 (незаконное пересечение границы Республики Азербайджан).
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью полиции Армении, сразу по получении циркуляра, из Центрального национального бюро Интерпола Армении в Генеральный секретариат Интерпола были представлены необходимые обоснования и разъяснения о том, что азербайджанская сторона в очередной раз пытается втянуть Интерпол в область политических вопросов, что, однозначно, противоречит ст.3 Устава организации (а именно, Организации строго запрещено осуществлять деятельность или вмешиваться в политические, военные, религиозные, расовые вопросы или дела) и угрожает авторитету Интерпола и его доброй славе.
Генеральный секретариат Интерпола, в свою очередь, получив сообщение, полученное из полиции Армении, немедленно откликнулся, и в тот же день обратился с соответствующим циркуляром к странам-участницам Интерпола, и сообщил, что информация по отношению к этим лицам противоречит ст.3 Устава организации, и международный розыск в отношении указанных лиц не может быть осуществлен.