Ինտերպոլը հերքել է ադրբեջանական ապատեղեկատվությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանում Ինտերպոլի ԱԿԲ-ի կողմից մարտի 1-ին շրջաբերական էր ստացվել, հասցեագրված Ինտերպոլի անդամ-երկրներին, 2016թ-ին ԼՂՀ տարածքում հնագիտական պեղումներ իրականացնող արտասահմանյան և ՀՀ մի խումբ գիտաշխատողների նկատմամբ միջազգային հետախուզում հայտարարելու վերաբերյալ: Նրանց նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարվել Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 116.0.8-3 (հակամարտության ժամանակ միջազգային մարդասիրական նորմերը խախտելը), 165.2.2 (հեղինակային կամ հարակից իրավունքները խախտելը), 183.2.1 (հատուկ արժեք ունեցող առարկաներ թալանելը), 183.2.2, 281.2 (Պետության դեմ ուղղված հանրային կոչերը) և 318.02 (Ադրբեջանի Հանրապետության պետական սահմանն ապօրինի հատելը) հոդվածների հատկանիշներով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ոստիկանության լրատվական ծառայությունից, շրջաբերականները ստանալուց անմիջապես հետո, ՀՀ ոստիկանության Հայաստանում Ինտերպոլի ԱԿԲ-ի կողմից Ինտերպոլի գլխավոր քարտուղարությանն են ներկայացվել անհրաժեշտ հիմնավորումներ և պարզաբանումներ առ այն, որ ադրբեջանական կողմը հերթական անգամ փորձ է անում Ինտերպոլին ներքաշել քաղաքական խնդիրների ոլորտ, ինչը, միանշանակ, հակասում է Կազմակերպության կանոնադրության 3-րդ հոդվածին (այն է՝ Կազմակերպությանը խստիվ արգելվում է որևէ գործունեություն ծավալել կամ միջամտել քաղաքական, զինվորական, կրոնական, ռասայական բնույթ կրող գործերին և հարցերին) և սպառնում է Ինտերպոլի հեղինակությանն ու բարի համբավին:
Ինտերպոլի գլխավոր քարտուղարությունը, իր հերթին, ՀՀ ոստիկանությունից ստացված տեղեկատվությունը հիմնավոր համարելով, անհապաղ արձագանքել և համապատասխան շրջաբերական նամակով նույն օրը դիմել է Ինտերպոլի անդամ-երկրներին և տեղեկացրել, որ այդ անձանց նկատմամբ շրջանառվող տեղեկատվությունը հակասում է Ինտերպոլի կանոնադրության 3-րդ հոդվածին, և այդ անձանց նկատմամբ միջազգային հետախուզում չի կարող իրականացվել:

Interpol denies Azerbaijani disinformation
YEREVAN, MARCH 2, ARMENPRESS. The Interpol’s National Central Bureau of Azerbaijan released a statement on March 1 addressed to Interpol member states, on issuing international arrest warrants for a group of foreign and Armenian scientists carrying out archeological excavations in Nagorno Karabakh in 2016.
The warrants were issued based on the Azerbaijani Criminal Code’s article 116.0.8-3 (violating international humanitarian norms during conflicts), 165.2.2 (violation of copyright rights), 183.2.1 (looting items of special value), 183.2.2, 281.2 (calls against the state) and 318.02 (illegally crossing the state border of Azerbaijan).
The press service of the Police HQ of Armenia told ARMENPRESS immediately after receiving the statement, the National Central Bureau of Interpol Armenia presented the necessary grounds and clarifications to the general secretariat of Interpol, that the Azerbaijani side is once again attempting to drag Interpol into political issues, which undoubtedly contradicts Interpol’s Charter’s Article 3 (Interpol is strictly not allowed to engage activities or interfere in political, military, religious and racial affairs) and it threatens the reputation of Interpol.
In its turn, the general secretariat of Interpol found the Armenian law enforcement’s information to be grounded, and immediately responded and released statements on the same day to all member states and notified that the information on the abovementioned individuals contradicts the Charter and they cannot be internationally wanted.