ՀՀ-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագիրը վկայում է «և՛,և՛»-ի քաղաքականության կենսունակությունը. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստան-Եվրոպական միություն նոր շրջանակային համաձայնագրով կողմերն ազդարարում են, որ շարունակելու են բոլոր ոլորտներում զարգացնել երկկողմ օրակարգը: Կարնեգի հիմնադրամի Բրյուսելի գրասենյակի փորձագետների հետ հանդիպմանն այդ մասին հայտարարել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ հիշեցնելով, որ փետրվարի 27-ին Եվրոպական խորհրդի նախագահ Տուսկի հետ հայտարարել են Հայաստան-Եվրոպական միություն նոր շրջանակային համաձայնագրի բանակցությունների ավարտի մասին:
«Հայաստան-ԵՄ նոր պայմանագիրն առաջին հերթին քաղաքական փաստաթուղթ է, որը վկայում է տարբեր շահերի համադրումը` միտված, այսպես կոչված, «և՛, և՛»-ի քաղաքականության կենսունակությանը: Ճիշտ է, դեռևս 1996թ. մենք ստորագրել էինք Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները կարգավորող՝ Գործընկերության և համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագիրը, սակայն այն վաղուց արդեն չի արտահայտում ո՛չ Հայաստան-ԵՄ համագործակցության ընդգրկումը, ո՛չ էլ դրա խորությունը և առավել ևս` ո՛չ էլ հավակնությունները։ Ուստի, նոր համաձայնագրով, ամրագրելով տարիների ընթացքում արձանագրված ձեռքբերումներն ու զարգացման ուղենիշերը, մենք ազդարարում ենք, որ շարունակելու ենք բոլոր ոլորտներում զարգացնել երկկողմ օրակարգը»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է Սերժ Սարգսյանը՝ կարևորելով այն, որհամագործակցությունն ունի արժեքային հենք:
ՀՀ Նախագահի խոսքով, Հայաստանն անգամ պատմության ամենադժվարին պահերին իր առջև քաղաքակրթական ընտրության խնդիր չի դրել։ «Ոչ ոք մեզ չի պարտադրում ժողովրդավարական բարեփոխումներ իրականացնել, դա մեր ընտրությունն է: Մեր ժողովուրդն իրեն լիովին եվրոպացի է համարում. թե՛ մեր հոգևոր-մշակութային ժառանգությունը և թե՛ մեր կենսակերպը եվրոպական է։ Պատահական չէ, որ այսօր էլ հարյուր հազարավոր հայեր ապրում են Եվրոպայում և հանդիսանում օրինավոր քաղաքացիներ՝ իրենց տաղանդն ու աշխատասիրությունը ծառայեցնելով այդ երկրներին։ Սա ևս կարևոր կապող օղակ է Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև։ Այսպիսով, մենք պարզապես ավելի ամուր իրավական հիմք ենք ապահովում այն համագործակցության համար, որը փաստորեն առկա է»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը՝ համոզմունք հայտնելով, որ դա թույլ կտա և նաև կպարտավորեցնի ունենալ ավելի արդյունավետ պետություն:

New Armenia-EU framework agreement demonstrates vitality of “both, and” policy
YEREVAN, FEBRUARY 28, ARMENPRESS. By the new framework agreement between Armenia and the EU the sides herald that they will continue developing bilateral agenda in all the spheres, President of Armenia Serzh Sargsyan announced in a meeting with the experts of Carnegie Foundation’s Brussels Office, recalling that yesterday, on February 27, they announced with President of the European Council Donald Tusk that the negotiations on the Armenia-European Union framework agreement have basically been concluded.
“The new Armenia-EU agreement is first and foremost a political document that allows us to accommodate various interests towards the vitality of the so-called policy of “both, and.” It is true that back in 1996, we signed the Partnership and Cooperation Agreement to regulate the relations between Armenia and EU. It, however, was not fully reflecting either the real scope, or depth, or the ambitions of the Armenia-EU relations. Therefore, with the new Agreement we will register the achievements and development milestones and announce that we will continue to develop our bilateral agenda in all areas”, “Armenpress” reports Serzh Sargsyan saying. He highlighted that the cooperation is based on shared values.
According to President Sargsyan, even at the most difficult junctions of its history Armenia has never been confronted with making a civilizational choice.“Nobody is forcing upon us the implementation of democratic reforms; it is our choice. Our people view themselves as Europeans: our spiritual and cultural heritage and our lifestyle are European. It is no coincidence that today hundreds of thousands of Armenians reside in Europe, and are exemplary citizens, whose talents and hard work serve their countries. They also present an important link which connects Armenia and the European Union”, Serzh Sargsyan said, expressing conviction that it will allow and also oblige to ensure a more efficient state.