Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանին տրամադրվող օժանդակության ծավալն աճել է 5 անգամ. դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ից եւ Գերմանիայից հետո Ֆրանսիան Հայաստանին ամենաշատ օժանդակություն տրամադրող երկիրն է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն:
«2016 թվականը բավականին հագեցած տարի էր թե՛ երկկողմ հարաբերությունների, թե՛ տնտեսական եւ թե այլ ոլորտներում զարգացման տեսանկյունից: Կայացան մի շարք այցեր: Տնտեսական առումով առաջընթաց գրանցեցինք: ՀՀ ողջ տարածքով ջրամատակարարում ապահովող ընկերության հետ ստորագրվեց պայմանագիր: Զարգացման ֆրանսիական գործակալությունը Վեդու ջրամբարի կառուցմանը հատկացրեց 75 մլն եվրո, Հայաստանին տրամադրվեց 40 մլն բյուջետային վարկ: Նշեմ նաեւ, որ կրթական ոլորտում եւս բավականին զարգացումներ են եղել. Հայ- ֆրանսիական համալսարանում արդեն իսկ ստեղծել է նախկին շրջանավարտների մի ցանց, որի նպատակը ներկա եւ նախկին ուսանողների մշտական կապի պահպանումն է»,-նշեց նա:
Դեսպանն ընդգծեց, թե դատելով Ֆրանսիայի՝ 2016 թվականի օժանդակությունից՝ կարելի է եզրակացնել, որ Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանին տրամադրվող օժանդակությունը 5 անգամ աճել է:
Նա տեղեկացրեց, որ կան կարեւոր ծրագրեր, որոնք քննարկվելու են, եւ հանդիպումներ, որոնք տեղի են ունենալու Նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ մարտի 8-ին Ֆրանսիա կատարելիք այցի շրջանակում: Դրանցից մեկը միջազգային հարթակում բավականին մեծ հեղինակություն ունեցող ձեռնարկությունների ասոցիացիայի ներկայացուցիչների՝ խոշոր ձեռնարկատերերի հետ հանդիպումն է, ինչի նկատմամբ արդեն իսկ հետաքրքրություն են հայտնել մի շարք ձեռնարկատերեր:

France’s aid to Armenia increases by 5 times – says Ambassador
YEREVAN, FEBRUARY 14, ARMENPRESS. After US and Germany, France is the country providing the most assistance to Armenia, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia Jean-Francois Charpentier said at a meeting with reporters, reports “Armenpress”.
“2016 was quite a busy year in terms of bilateral relations, as well as economic and other sectors development. A number of meetings were held. We achieved progress from economic perspective. An agreement was signed with the company on ensuring water supply through Armenia’s entire territory. The French Development Agency provided 75 million Euro for the construction of Vedi water reservoir. 40 million budget loan was provided to Armenia. Significant developments were made also in the education sector: a network of former graduates has been created in the Armenian-French university which aims to maintain constant contact between the current and former students”, the Ambassador said.
He said based on the assistance provided by France in 2016, it can be stated that France’s assistance to Armenia has increased by 5 times.
The Ambassador informed that there are important programs which will be discussed, and also meetings which will be held within the frames of the Armenian President Serzh Sargsyan’s upcoming visit to France on March 8. One of them is the meeting with major entrepreneurs, enterprise association representatives.