Ախուրիկում քվեարկել է 1036-ից 324 ընտրող, Արևիկում՝ 1355-ից 300-ը
ԳՅՈՒՄՐԻ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շիրակի մարզի 2 համայնքում` Ախուրիկում եւ Արևիկում համայնքի ղեկավարի ընտրություններ են: Արևիկում արտահերթ՝ նախկին համայնքի ղեկավարի մահվան պատճառով, իսկ Ախուրիկում՝ հերթական: Ախուրիկի 1036 ընտրողից ժամը 14.00-ի դրությամբ ընտրությանը մասնակցել է 324 ընտրող, Արևիկում՝ 1355 ընտրողից 300-ը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Շիրակի մարզպետարանի տեղական ինքնակառավարման և համայնքային ծառայության հարցերի բաժնի պետ Ռուբեն Հարությունյանը, այս պահին ընտրություններն ընթանում են նորմալ, առանց միջադեպերի: «Չնայած երկու համայքնում էլ, հատկապես Ախուրիկում թեժ ընտրապայքար է, բայց այս պահին ոչ մի ահազանգ կամ բողոք չի ստացվել»,- նշեց Ռուբեն Հարությունյանը:
Ախուրիկում համայնքի ղեկավարի պաշտոնի համար մրցակցում են Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության կողմից առաջադրված, ՀՀԿ-ական Վարդիթեր Գասպարյանն ու անկուսակցական, ինքնաառաջադրված Հովհաննես Պողոսյանը: Թեժ մրցակցություն սպասվում է նաև Արեւիկ համայնքում: Արևիկում համայքնի ղեկավարի պաշտոնի համար պայքարում են ՀՀԿ-ական, ինքնաառաջադրված Դավիթ Թումիկյանը, ՀՀԿ-ական, ինքնաառաջադրված, համայնքի ղեկավարի տեղակալ Վարդգես Մելքոնյանը եւ անկուսակցական, ինքնաառաջադրված Համլետ Հարությունյանը:

В Ахурике проголосовало 324 из 1036, в Аревике — 300 из 1355 избирателей
В 2 общинах Ширакской области – Ахурике и Аревике проходят выборы главы администрации. В Аревике это внеочередные выборы /в связи со смертью руководителя/ а в Ахурике – очередные. По положению на 14.00 часов в Ахурике проголосовало 324 из 1036, в Аревике — 300 из 1355 избирателей.
Как сообщил Арменпресс начальник отдела по вопросам местного самоуправления и общинной службы областной администрации Ширака Рубен Арутюнян, выборы на данный момент проходят в нормальном режиме, без инцидентов. “Хотя в в обеих общинах, особенно в Ахурике, идет жаркая борьба, но пока никаких сигналов или жалоб не поступало”, - сказал он.
В Ахурике за пост главы администрации борются кандидат от РПА Вардитер Гаспарян и беспартийный, самовыдвиженец Ованес Погосян. Нешуточная борьба ожидается и в Аревике. Здесь за пост главы общины борются член РПА, самовыдвиженец Давид Тумикян, также член РПА, самовыдвиженец, замглавы администрации Вардкес Мелконян и беспартийный, самовыдвиженец Гамлет Арутюнян.