Ընտրությունների նախաշեմին ամենալուրջ մրցակցությունը լինելու է ընդդիմադիր դաշտում. քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոտակա շաբաթվա ընթացքում կձեւավորվի համեմատաբար ավելի հանգիստ ներքաղաքական դաշտ, որտեղ ուժերը զբաղված կլինեն քննարկումների, որոշումների գործընթացով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
«Նախընտրական պայքարը մտնում է ամենահետաքրքիր փուլերից մեկը, քանի որ մինչև փետրվարի 16-ը քաղաքական ուժերը պետք է արդեն ներկայացնեն պատգամավորների ցուցակները, և կարծում եմ այս պահին քաղաքական ուժերի ներսում տեղի են ունենում տեղերի, ընտրատարածքների հետ կապված բաժանումները, ինչից հետո մենք արդեն կունենանք ակտիվ իրական քարոզչական արշավ»,-ասաց նա:
Քաղաքագետը ներքաղաքական դաշտում որեւէ լուրջ ինտրիգ այս պահին չի ակնկալում՝ չնայած չի բացառում նաեւ այն, որ կախված նախընտրական արշավի ընթացքից՝ վերջին պահին ինչ-որ քաղաքական ուժեր կարող են միավորվել և բաժանվել:
«Համենայն դեպս, ձևավորված նախընտրական դաշտ արդեն ունենք: Կարծում եմ՝ ամենալուրջ մրցակցությունը լինելու է ընդդիմադիր դաշտում, իսկ Հանրապետական կուսակցությունն ունի իր լծակները, իր ընտրազանգվածը, որին դժվար թե հավակնեն այլ քաղաքական ուժեր: Մյուս կողմից էլ հասկանալի է, որ Արթուր Բաղդասարյանի, Գագիկ Ծառուկյանի քաղաքական ուժերը փորձելու են աշխատել, այսպես կոչված, համակարգային ընդդիմության դաշտում և մրցակիցներ են լինելու: Ավելի ռադիկալ և դասական ընդդիմադիր դաշտում են ՀԱԿ-ը եւ «Ելք»-ը, ինչպես նաև, ըստ իս, այդտեղ կփորձի աշխատել Սեյրան Օհանյանի քաղաքական ուժը: Հատուկ դեր է խաղում Դաշնակցությունը, որը ետխորհրդային Հայաստանում ունի իր շատ յուրօրինակ և կայուն ընտրազանգվածը»,-եզրափակեց Սերգեյ Մինասյանը:
Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունները կկայանան ապրիլի 2-ին, իսկ նախընտրական քարոզարշավը կմեկնարկի մարտի 5-ին:

В преддверии выборов самая серьезная конкуренция развернется в оппозиционном поле: политолог
В течение ближайшей недели сформируется сравнительно спокойное внутриполитическое поле, в котором силы будут заняты процесом обсуждений и принятия решений. Подобное мнение, по сообщению «Арменпресс», в беседе с журналистами выразил политолог Сергей Минасян.
“Предвыборная борьба вступает в один из самых интересных этапов, поскольку политические силы должны представить списки депутатов до 16 февраля и, думаю, на данный момент внутри политических сил происходит распределение мест, избирательных участков, после чего начнется реальная, активная предвыборная агитационная кампания”, - заявил он.
В настоящее время во внутриполитическом поле политолог не ожидает серьезных интриг, хотя и не исключает, что, в зависимости от предвыборной гонки, в последний момент определенные политические силы могут объединиться или разделиться.
“Во всяком случае, у нас уже есть сформировавшееся предвыборное поле. Думаю, самая серьезная конкуренция развернется в оппозиционном поле, а у Республиканской партии есть свои рычаги, свой электорат, на который вряд ли будут претендовать другие политические силы. С другой стороны, понятно, что политические силы Артура Багдасаряна, Гагика Царукяна попытаются работать в так называемом поле системной оппозиции и станут конкурентами. В более радикальном и классическом оппозиционном поле такие партии как АНК, “ЕЛК”, думаю, сюда можно причислить и политическую силу Сейрана Оганяна. Особую роль играет АРФД, у которой в постсоветской Армении сформировался весьма своеобразный и стабильный электорат”, - заключил политолог.
Очередные парламентские выборы в Армении состоятся 2 апреля 2017 года. Предвыборная гонка стартует 5 марта. Заявки на участие в выборах в Национальное собрание РА партии и альянсы должны подать в Центральную избирательную комиссию Армении с 6 по 16 февраля, а территориальные и пропорциональные списки – с 16 по 26 февраля.