Իրանի և Վրաստանի հետ էլեկտրահաղորդման գծերի շահագործումը նոր մակարդակի կբարձրացնի Հայաստանի էներգետիկ համակարգը. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էներգետիկայի բնագավառը, լինելով Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության կարևոր ճյուղերից մեկը, վերջին տարիներին էական ձեռքբերումներ է գրանցել: Էներգետիկայի ոլորտում տարվող աշխատանքներն ուղղված են Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը, հուսալի և անխափան ծառայությունների մատուցմանը: Այս մասին հունվարի 25-ին Երևանում մեկնարկած «Էներգետիկայի շաբաթ 2017» միջոցառումների շրջանակներում անցկացվող համաժողովի բացմանը ասաց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Նա նշեց, որ միջազգային կազմակերպությունների աջակցությամբ գրեթե ամբողջովին արդիականացվել են համակարգային նշանակություն ունեցող բարձրավոլտ ենթակայանները: «Բացի այդ, այս բնագավառում շարունակական և հետևողական աշխատանք է տարվում նոր հզորություններ ստեղծելու, էլեկտրահաղորդման նոր գծեր կառուցելու, նոր տեխնոլոգիաներ ներդնելու ուղղությամբ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց ՀՀ նախագահը:
Նա հավելեց, որ էներգետիկ ոլորտում Հայաստանը տարածաշրջանում սերտ համագործակցություն ունի Իրանի և Վրաստանի հետ: «2019 թ. շահագործման կհանձնվեն Հայաստան-Իրան և Հայաստան-Վրաստան էլեկտրահաղորդման գծերը, որոնք լիովին նոր մակարդակի կբարձրացնեն Հայաստանի էներգետիկ համակարգը: Նշված ծրագրերը թույլ կտան իրականացնել էլեկտրաէներգիայի տարանցումներ, սեզոնային փոխհոսքեր և փոխանակումներ, ինչպես նաև առևտրային այլ գործարքներ»,- նշեց ՀՀ նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը հայտնեց, որ Հայաստանը՝ որպես ԵԱՏՄ անդամ երկիր, կարող է յուրօրինակ կամուրջ լինել Իրանի Իսլամական Հանրապետության և ԵԱՏՄ-ի միջև: Այդ հանգամանքը, ըստ Նախագահի, լիովին հնարավորություններ է ստեղծում ներդրումային բազմաթիվ ծրագրերի իրականացման համար՝ ինչպես տեղական, այնպես էլ մասնավոր հատվածի կողմից:
«Էներգետիկայի շաբաթ 2017» միջոցառումների եռօրյա շարքը իրականացվում է Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի, «Էքսպոմեդիա» ցուցահանդեսների նախագծման կենտրոնի նախաձեռնությամբ: Միջոցառման շրջանակներում կներկայացվեն Հայաստանում էներգետիկայի և էներգախնայողության ոլորտում կատարված վերջին զարգացումներն ու առկա հիմնախնդիրները, ինչպես նաև՝ ոլորտում հավանական ներդրումների հեռանկարները:

Ввод в эксплуатацию линий элетропередач с Ираном и Грузией поднимет на новый уровень энергетическую систему Армении: президент Армении Серж Саргсян
Отрасль энергетики, будучи одной из важных экономических отраслей Армении, зарегистрировала в последние годы ряд важных достижений.
Работа, ведущаяся в области энергетики, направлена на повышение энергетической безопасности Армении, на оказание надежных и безотказных услуг. Как передает «Арменпресс», об этом во время своего выступления на проходящей в Ереване 25-27-го января конференции «Неделя энергетики 2017» сказал президент Армении Серж Саргсян.
Он сказал, что, благодаря помощи международных организаций, почти полностью осовременены высоковольтные подстанции, имеющие важное значение в отрасли.«Кроме того, в отрасли проводятся последовательные мероприятия по созданию новых мощностей, новых линий электропередач, внедрению новых технологй»,- сказал президент Армении Серж Саргсян.
По его словам, энергетика Армении находится в тесном сотрудничестве с Ираном и Грузией. «В 2019 году будут введены в эксплуатацию линии элетропередач с Ираном и Грузией, что поднимет на новый уровень энергетическую систему Армении.эти программы позволят осуществлять передачи мощностей, регулировать сезонные перетоки и обмены, а также и другие торговые сделки»,- сказал президент Армении Серж Саргсян.
По его словам, Армения,будучи членом ЕАЭС, может служить как мост Ирана со странами ЕАЭС. Это создает инвестиционные возможности.
Цикл мероприятий на проходящей в Ереване 25-27-го января конференции «Неделя энергетики 2017», организованной Фондом энергосбережения и развития восстанавливаемой энергетики в Армении направлен на представление программ энергосбережения и развития восстанавливаемой энергетики в Армении и перспектив возможных инвестиций в Армении.