Իրանի և Վրաստանի հետ էլեկտրահաղորդման գծերի շահագործումը նոր մակարդակի կբարձրացնի Հայաստանի էներգետիկ համակարգը. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էներգետիկայի բնագավառը, լինելով Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության կարևոր ճյուղերից մեկը, վերջին տարիներին էական ձեռքբերումներ է գրանցել: Էներգետիկայի ոլորտում տարվող աշխատանքներն ուղղված են Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը, հուսալի և անխափան ծառայությունների մատուցմանը: Այս մասին հունվարի 25-ին Երևանում մեկնարկած «Էներգետիկայի շաբաթ 2017» միջոցառումների շրջանակներում անցկացվող համաժողովի բացմանը ասաց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Նա նշեց, որ միջազգային կազմակերպությունների աջակցությամբ գրեթե ամբողջովին արդիականացվել են համակարգային նշանակություն ունեցող բարձրավոլտ ենթակայանները: «Բացի այդ, այս բնագավառում շարունակական և հետևողական աշխատանք է տարվում նոր հզորություններ ստեղծելու, էլեկտրահաղորդման նոր գծեր կառուցելու, նոր տեխնոլոգիաներ ներդնելու ուղղությամբ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց ՀՀ նախագահը:
Նա հավելեց, որ էներգետիկ ոլորտում Հայաստանը տարածաշրջանում սերտ համագործակցություն ունի Իրանի և Վրաստանի հետ: «2019 թ. շահագործման կհանձնվեն Հայաստան-Իրան և Հայաստան-Վրաստան էլեկտրահաղորդման գծերը, որոնք լիովին նոր մակարդակի կբարձրացնեն Հայաստանի էներգետիկ համակարգը: Նշված ծրագրերը թույլ կտան իրականացնել էլեկտրաէներգիայի տարանցումներ, սեզոնային փոխհոսքեր և փոխանակումներ, ինչպես նաև առևտրային այլ գործարքներ»,- նշեց ՀՀ նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը հայտնեց, որ Հայաստանը՝ որպես ԵԱՏՄ անդամ երկիր, կարող է յուրօրինակ կամուրջ լինել Իրանի Իսլամական Հանրապետության և ԵԱՏՄ-ի միջև: Այդ հանգամանքը, ըստ Նախագահի, լիովին հնարավորություններ է ստեղծում ներդրումային բազմաթիվ ծրագրերի իրականացման համար՝ ինչպես տեղական, այնպես էլ մասնավոր հատվածի կողմից:
«Էներգետիկայի շաբաթ 2017» միջոցառումների եռօրյա շարքը իրականացվում է Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի, «Էքսպոմեդիա» ցուցահանդեսների նախագծման կենտրոնի նախաձեռնությամբ: Միջոցառման շրջանակներում կներկայացվեն Հայաստանում էներգետիկայի և էներգախնայողության ոլորտում կատարված վերջին զարգացումներն ու առկա հիմնախնդիրները, ինչպես նաև՝ ոլորտում հավանական ներդրումների հեռանկարները:

Commissioning power transmission lines with Iran and Georgia will raise level of Armenia’s energy system – President Sargsyan
YEREVAN, JANUARY 25, ARMENPRESS. The energy sector – being one of the important branches of Armenia’s economy – has documented significant achievements in recent years. Ongoing works in the energy sector are aimed at raising the level of Armenia’s energy security and provision of reliable and smooth services, President of Armenia Serzh Sargsyan said in opening remarks at the “Energy Week 2017” event in Yerevan on January 25.
The President mentioned high-voltage substations of systematic significance have been almost completely modernized by the assistance of international organizations. “In addition, continuous and consistent works are carried out in this sector in the direction of creating new capacities, building new power transmission lines and introducing new technologies”, President Sargsyan said.
President Sargsyan added that in the energy sector Armenia has close cooperation with Iran and Georgia in the region.
“The Armenia-Iran and Armenia-Georgia power transmission lines will be commissioned in 2019, which will raise Armenia’s energy system to an entirely new level. The abovementioned programs will enable electricity transits, seasonal mutual supplies and exchanges, as well as other commercial transactions”, Serzh Sargsyan said.
Serzh Sargsyan said that Armenia - as a EEU member state – can serve as a unique bridge between Iran and the EEU. According to the President, this creates possibilities for realization of numerous investment programs, both from the private sector and local.
The “Energy Week-2017” events and exhibition is being held in Yerevan January 25-27.
The events aim at presenting the latest developments in Armenia in energy efficiency and renewable energy, existing problems, investment opportunities and perspective projects