Հայաստանը և Ռուսաստանը կստորագրեն մի շարք փաստաթղթեր
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի հրավերով, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Կարեն Կարապետյանը երկօրյա պաշտոնական այցով գտնվում է Ռուսաստանի Դաշնությունում: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանին Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահի «Գորկի» կեցավայրում ընդունել է ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը:
ՌԴ և ՀՀ վարչապետերի միջև տեղի է ունեցել առանձնազրույց, որին հաջորդել է Դմիտրի Մեդվեդևի և Կարեն Կարապետյանի հանդիպումն ընդլայնված կազմով՝ երկու երկրների պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ՝ աշխատանքային նախաճաշի ձևաչափով:
ՌԴ կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևն իր ողջույնի խոսքում նշել է. «Հարգելի Կարեն Վիլհելմի,
սրտանց ողջունում եմ Ձեզ: Սա Ձեր առաջին պաշտոնական այցն է մեր երկիր: Մենք Հայաստանի հետ ունենք առանձնահատուկ, դաշնակցային հարաբերություններ, և մշտապես կան քննարկելու հարցեր: Կարևոր է, որ Ձեր այցի կապակցությամբ պատրաստվել են մի շարք փաստաթղթեր, որոնք ուղղված են մեր համագործակցության զարգացմանը: Հույս ունեմ, որ դրանք կնպաստեն տնտեսական կապերի զարգացմանը և մարդկային շփումների սերտացմանը:
Մենք Ձեզ հետ կքննարկենք տնտեսական օրակարգը: Ցանկանում եմ ընդգծել, որ չնայած միջազգային կոնյուկտուրային, չնայած էներգակիրների գների փոփոխությանը՝ մեր առևտրաշրջանառությունը կայուն է, իսկ եթե խոսենք Հայաստանից մեր երկիր արտահանման և արտադրանքի մատակարարման մասին, ապա նախորդ տարի գրանցեցինք 70 տոկոս աճ: Դա, իմ տեսանկյունից, Հայաստանի՝ Եվրասիական միությանը միանալու և մեր տնտեսական կապերի ամրապնդման արդյունք է: Բայց կան նաև մի շարք այլ հարցեր՝ և՛ ներդրումային, և՛ հումանիտար: Եկեք այդ ամենի մասին խոսենք: Սրտանց Ձեզ ողջունում եմ, մաղթում եմ հաջող այց Ռուսաստանի Դաշնություն»:
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն իր խոսքում ասել է.
«Հարգելի Դմիտրի Անատոլիի,
նախ և առաջ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Մոսկվա այցելելու հրավերի և մեր պատվիրակությանը ցուցաբերած ընդունելության համար: Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ շնորհավորել Ձեզ «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ, մաղթել հաջողություններ և համոզմունք հայտնել, որ ամեն ինչ լավ կլինի:
Այսօրվա հանդիպումը լավ հնարավորություն է՝ հայ-ռուսական համագործակցության ակտուալ ուղղությունները քննարկելու համար, և ցանկանում եմ Ձեզ հավաստիացնել, որ մեր պատվիրակությունը եկել է շատ դրական և գործնական տրամադրվածությամբ:
Ավանդաբար մեր՝ հայ-ռուսական հարաբերությունների օրակարգը բավական հագեցած է: Ինչպես Դուք արդեն նշեցիք, վերջին տարիներին համաշխարհային բարդ կոնյուկտուրայի պայմաններում մեր կառավարություններին հաջողվել է առաջ շարժվել: Գիտեք, որ ռուսաստանյան կապիտալը լայնորեն ներկայացված է Հայաստանի տնտեսությունում: Այնուամենայնիվ, կարծում եմ, որ պետք չէ հանգստանալ, և այսօր կարող ենք քննարկել ակտիվացնելու և նոր ազդակ հաղորդելու ուղղությունները: Այսօր Հայաստանում մի շարք բարեփոխումներ են իրականացվում ներդրողների համար բարենպաստ միջավայր ձևավորելու նպատակով, և մենք մեծապես կողջունենք ռուսաստանյան կապիտալի ներգրավումը: Այս համատեքստում մենք այսօր եկել ենք մի շարք նոր առաջարկություններով, որոնք թույլ կտան դիվերսիֆիկացնել և ընդլայնել մեր համագործակցության ոլորտները: Ես նույնպես վստահ եմ, որ կառուցողական զրույց է լինելու: Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն հրավերի համար»:
Աշխատանքային նախաճաշի շրջանակում երկու երկրների պաշտոնական պատվիրակությունների հանդիպմանը քննարկվելու են Հայաստանի և Ռուսաստանի համար կարևորություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ, ստորագրվելու են մի շարք փաստաթղթեր:

Armenia, Russia to sign a number of documents
YEREVAN, JANUARY 24, ARMENPRESS. By the invitation of Russian Prime Minister Dmitry Medvedev, Armenia's Prime Minister Karen Karapetyan arrived in Moscow on a two-day official visit on January 24, press service of the Armenian Government told “Armenpress”.
The Russian and Armenian PMs held a private talk which was followed by a meeting in an extended form with the participation of official delegations of the two states.
In his welcoming speech, Dmitry Medvedev said:
“Dear Mr. Karapetyan,
I cordially welcome You. This is Your first official visit to our country. We have special allied relations with Armenia, and there are always issues to discuss. It is important to state that a number of documents were prepared on the occasion of Your visit that relate to the development of our cooperation. I hope they will contribute to the development of economic ties and intensification of human contacts.
We will discuss with You the economic agenda. I want to state that despite the change in energy prices, our trade turnover is stable, and as of the export from Armenia to our country and the production supply, we recorded a 70% growth last year. From my perspective, this happened as a result of Armenia’s joining to the Eurasian Union, as well as the strengthening of our economic ties. But there are other issues as well, both investment issues and humanitarian ones. Let’s speak about them. I cordially welcome You, wish you a successful visit in the Russian Federation”.
In his turn, Armenia’s PM said:
“Dear Mr. Medvedev,
First of all, I want to thank for the invitation to visit Moscow and the reception showed to our delegation. Taking this opportunity, I want to congratulate You on Your appointment as President of the “United Russia” party and wish you success.
Today’s meeting is a good opportunity to discuss the relevant directions of the Armenian-Russian cooperation, and I want to assure You that our delegation came with a very positive and practical intention.
Traditionally, our agenda of Armenian-Russian relations is very full. In recent years in the conditions of non-ordinary global environment our Governments managed to move forward. You know that the Russian capital is widely represented in Armenia’s economy. Nevertheless, I think, it is not enough, and today we can discuss the ways on intensifying and giving new impetus [to our cooperation]. Today a number of reforms are carried out in Armenia aimed at providing the investors with a favorable environment, and we will highly welcome the involvement of the Russian capital. In this context, today we came with a number of new proposals which will allow to diversify and expand the fields of our cooperation. I am also convinced that there is going to be a constructive talk. Once again thank you for the invitation”.
A wide range of issues important for Armenia and Russia will be discussed, as well as a number of documents will be signed in the meeting.