Սվիտալսկին ներկայացրեց ՀՀ-ԵՄ համագործակցության 5 գերակա ուղղությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական Միությունն առաջիկա ամիսներին Հայաստանի հետ հարաբերություններում գերակա 5 ուղղություններ է առանձնացրել: Հունվարի 24-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ-ում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին: «Առաջին գերակա ուղղությունն ընտրական գործընթացն է: Ապրիլի 2-ին Հայաստանում համապետական ընտրությունների հաջող անցկացման համար Եվրոպական Միությունը գումարային տեսքով լուրջ օժանդակություն է հատկացրել: Առաջիկա համապետական ընտրությունները մեր ուշադրության կենտրոնում են լինելու»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց նա:
ԵՄ-ն ցանկանում է շարունակել քննարկումները Հայաստանում բիզնես միջավայրի բարելավման համար: «Քննարկումներ կունենանք կառավարության, բիզնես կազմակերպությունների, հատկապես Եվրոպական բիզնեսների միության հետ: Սա ևս շատ կարևոր բաղադրիչ է մեր հայ գործընկերների հետ շփումներում»,- ասաց Պյոտր Սվիտալսկին:
Երրորդ գերակա ուղղությունը կլինի ԵՄ-ի կողմից կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ ցուցաբերվող աջակցությունը: Պյոտր Սվիտալսկին նշեց, որ Եվրոպական Միությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցում Հայաստանին օժանդակելու համար հատկացրել է շուրջ 15 միլիոն եվրո գումար: «Մենք պատրաստ ենք միասին աշխատել, որպեսզի արդյունքները տեսանելի լինեն Հայաստանի բնակչության համար»,- ընդգծեց ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը:
ՀՀ-ԵՄ համագործակցության հաջորդ գերակա ուղղությունը լինելու է մարդու իրավունքների պաշտպանության հետ կապված բյուջետային աջակցության պայմանագրի իրագործումը: Պայմանագիրը շատ կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի և Եվրոպական Միության համար:
Հինգերորդ գերակա ուղղությունը լինելու է քննարկումը` ինչպես ամրապնդել դատական համակարգի անկախությունը: Սվիտալսկին ընդգծեց, որ ԵՄ-ն վերջերս դատական համակարգում բարեփոխումների համար ՀՀ-ի հետ կնքել է ավելի քան 10 միլիոն եվրոյի տրանշ հատկացնելու համաձայնագիր:

YEREVAN, JANUARY 24, ARMENPRESS. The European Union has identified 5 priority directions in relations with Armenia for the upcoming months, Ambassador Piotr Świtalski - Head of the EU delegation to Armenia, told reporters on January 24, reports “Armenpress”.
“The first priority direction is the electoral process. The European Union has provided a serious monetary assistance in order to successfully hold parliamentary elections in Armenia on April 2. We will keep in our spotlight the upcoming parliamentary elections”, Piotr Świtalski said.
The EU wants to continue discussions with Armenia aimed at improving the business environment. “We will hold discussions with the Government, business companies, especially with the European Business Union. This is also a very important component in contacts with our Armenian partners”, the EU Ambassador said.
The third priority direction will be the EU’s assistance directed towards the fight against corruption. Piotr Świtalski said the European Union has provided over 15 million Euro aimed at assisting Armenia in the fight against corruption. “We are ready to work together in order to make the results visible for the Armenian public”, he said.
The next priority direction of Armenia-EU cooperation is going to be the implementation of budget support agreement related to the human rights protection. The agreement is very important for Armenia and the EU.
The fifth priority direction will be a discussion on how to strengthen the independence of judiciary. Piotr Świtalski added that recently the EU has signed an agreement with Armenia on providing more than 10 million Euro tranche to carry out reforms in the judicial system.