Ադրբեջանը ճգնաժամի եզրին է. մանաթի արժեզրկում, բանկերի փակում, ԿԲ պահուստների կրճատում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանում սպասվում է տնտեսական անկում, ընդ որում, օրեր առաջ հրապարակված կանխատեսման համաձայն, տնտեսական անկումը կլինի մոտ 3 տոկոս: Հաջորդ տարի էլ սպասվում է զրոյական տնտեսական աճ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց տնտեսագետ Հակոբ Սաֆարյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանում գրանցված տնտեսական զարգացումներին:
-Պարոն Սաֆարյան, ինչպիսի՞ իրավիճակում է հայտնվել Ադրբեջանի տնտեսությունը, հրապարակված տնտեսական ցուցանիշները խոսում են այն մասին, որ անկումը, կարծես թե, շարունակվում է:
-Վերջին երկու, երեք տարիներին Ադրբեջանի տնտեսական վիճակը գնալով վատթարանում է: Դա միայն հայ փորձագետների կամ հայկական դաշտից այնտեղի իրադարձություններին հետևողների կարծիքը չէ: Նույնը բարձրաձայնում են հենց ադրբեջանցի փորձագետները, միջազգային կազմակերպությունները: Եթե դիտարկենք տնտեսական աճի ցուցանիշները, ապա դրանք այս տարի բացասական են: Ադրբեջանում սպասվում է տնտեսական անկում, ընդ որում, օրեր առաջ հրապարակված կանխատեսման համաձայն, տնտեսական անկումը կլինի մոտ 3 տոկոս: Հաջորդ տարի էլ սպասվում զրոյական տնտեսական աճ, միայն 2019 թվականից հնարավոր է Ադրբեջանի տնտեսության վերականգնման գործընթացը:
-Արդյո՞ք դա պայմանավորված է նավթամթերքից ստացված եկամուտների նվազմամբ: Վերջին տվյալների համաձայն, նավթային եկամուտները նվազել են 30 տոկոսով:
-2014-2015 թվականներին Ադրբեջանում տնտեսական բոլոր անբարենպաստ իրադարձությունները կարելի էր կապել նավթի գների ցածր մակարդակի հետ, բայց հիմա դրան գումարվել են նաև երկրում առկա տնտեսական այլ խնդիրները: Մասնավորապես, բանկային համակարգի քայքայում, մանաթի փոխարժեքի անարդյունավետ կառավարման խնդիրներ, ամեն օր ռեկորդային ցուցանիշներով մանաթի արժեզրկում դոլարի նկատմամբ: Այսինքն` նավթի գները ազդում են, բայց ներսում արդեն սկսվել են տնտեսական ճգնաժամի նախանշաններ, որոնք իրենց հերթին ազդում են ամբողջ տնտեսական միջավայրի վրա:
-Խոսեցիք մանաթի արժեզրկման ռեկորդային ցուցանիշների մասին, դրանք ի՞նչ հետևանքներ կարող է ունենալ:
-Մանաթի արժեզրկումն առաջին հերթին ազդելու է գնաճի վրա: Այսինքն` առաջիկայում Ադրբեջանում լինելու է մեծ գնաճ: Այս պահի դրությամբ արդեն երկնիշ թիվ է, Ադրբեջանում 12 տոկոս ինֆլյացիա կա, ինչպես նախորդ տարի նույն ժամանակահատվածում, այս տարի ևս հավանականությունը շատ մեծ է, որ Ամանորին մանաթի մեծ տեմպերով արժեզրկում է տեղի ունենալու: Կրկնվելու է նախորդ տարվա նույն սցենարը, երբ առևտրային խոշոր կենտրոնները գները վերանայելու են՝ դրանք բարձրացնելով: Մանաթի արժեզրկման, թերևս, հաջորդ բացասական կողմն այն է, որ այդ արժույթով խնայողություն ունեցող շարքային ադրբեջանցիների գնողունակությունը էապես նվազելու է:
-Նախորդ տարի Ադրբեջանում նման իրավիճակով պայմանավորված որոշ ընկերություններ փակվեցին, մի շարք խոշոր ընկերություններ զգալի թվով աշխատատեղեր կրճատեցին: Այդ տեսանկյունից այս տարի ինչպիսի՞ միտում է նկատվում:
- Այս պահին բանկերի մասով կարող եմ ասել, որ 2016 թվականին 10 առևտրային բանկ է փակվել: Այսինքն` Ադրբեջանում կա լրջագույն բանկային ճգնաժամ, որն առաջիկայում, ենթադրաբար, կշարունակվի: Տարվա կարևոր իրողություններից մեկը Կենտրոնական բանկի պահուստների կրճատումն է: Այսինքն` մանաթի այս տարվա փոխարժեքը պահելու համար Կենտրոնական բանկն անընդհատ ինտերվենցիաների դիմեց: Հույս կար, որ նավթի գները կբարձրանային և դեպի երկիր դոլարային մուտքերը կավելանային: Եկավ դեկտեմբերը, կրկին նույն իրավիճակն է, ինչ նախորդ տարի: 2016 թ-ի նոյեմբերի 30-ի դրությամբ Ադրբեջանի ԿԲ-ի միջազգային պահուստները 4 մլրդ են: Եթե համեմատենք, ապա 2014 թվականի դեկտեմբերին դրանք 14 մլրդ էին: Երկու տարվա ընթացքում Ադրբեջանի հպարտության առարկա դարձած պահուստները, հիմա զգալիորեն կրճատվել են:
-Ի՞նչ կանխատեսումներ կան 2017 թվականի հետ կապված: Արդյո՞ք այդ բացասական միտումները կպահպանվեն:
-Միանշանակ, ինչպես նշեցի, շարքային քաղաքացիների գնողունակությունը նվազել է, կրճատվել է երկրի առևտրաշրջանառությունը: Այսինքն` ամբողջությամբ վերցրած, Ադրբեջանի տնտեսությունն անկումային է: 2016 թվականի 11 ամիսներին առևտրաշրջանառությունը նվազել է 18 տոկոսով, որը բավական մեծ ցուցանիշ է: Նույն ժամանակահատվածում արտահանումը կրճատվել է 22 տոկոսով: Դրան էլ գումարած մանաթի զգալի արժեզրկումը: Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկը, մանաթն իրական շուկայական փոխարժեքին՝ 1,75-ին, հասցնելու համար, պետք է փորձի շուկայում դոլար առաջարկել: Քանի որ ԿԲ-ի պահուստները փոքրացել են, հետևաբար դրա հնարավորություն քիչ է: Մանաթի արժեզրկումը կհանգեցնի գնաճի, Ամանորին ընդառաջ լարվածություն կստեղծվի:
Ի դեպ, Ադրբեջանն այս տարի առաջին անգամ զգացնել տվեց, որ իր ներքին ռեսուրսները այլևս չեն բավարարում: Այս տարի Ադրբեջանի պետական պարտքը գերազանցեց 20 տոկոսը: Դա, իհարկե, ցածր ցուցանիշ է, սակայն մեկ, երկու տարի առաջ այդ ցուցանիշը 7 տոկոս էր: Ընդ որում, դեռ բանակցություններ կան միջազգային բանկերի հետ, հետևաբար արտաքին պարտքն աճելու միտում ունի:
-Դուք խոսեցիք սոցիալական դժգոհություններից, այդ տեսանկյունից ներկայում նման միտումներ նկատվո՞ւմ են:
-Իհարկե, նկատվում են, այս պահին այդ դժգոհությունը կա: Մարդիկ խնայողություններ ունեն մանաթով, վտանգ են զգում և ցանկանում են դրանք փոխել դոլարով: Եթե տեսնեք, թե Բաքվի փոխանակման կետերի մոտ ինչ է կատարվում, կարծես, սովետական ժամանակների հացի հերթեր լինեն: Ադրբեջանի հասարակության շրջանում լարվածություն կա և դա ավելի կխորանա Ամանորին ընդառաջ:

Azerbaijan faces crisis: manat depreciation, closure of banks, cut in CB reserves
YEREVAN, DECEMBER 22, ARMENPRESS. Economic decline is expected in Azerbaijan. Moreover, according to the recent published prediction, the economic decline will be nearly 3%. Next year zero economic growth is expected, economist Hakob Safaryan said in an interview with “Armenpress”, commenting on the recent economic developments in Azerbaijan.
-Mr. Safaryan, what situation does Azerbaijan’s economy face? The released economic figures show that the decline, seems, continues.
-During the last two, three years the economic situation of Azerbaijan is gradually deteriorating. And this is not only the opinion of Armenian experts and those who follow the developments in Azerbaijani from the Armenian field. The same opinion share also the Azerbaijani experts, international organizations. If we look at the economic growth rates, this year they are negative. Economic decline is expected in Azerbaijan, moreover, the recently published prediction says the economic decline will be nearly 3%. Next year zero economic growth is expected as well. The process of restoring Azerbaijan’s economic is possible only from 2019.
-What do you think, whether this is related with the reduction of revenues received from oil products? According to the latest data, the oil revenues decreased by 30%.
-During 2014-2015 all unfavorable economic developments in Azerbaijan could be linked with the low level of oil prices, but now other economic issues were added to this. In particular, the breakdown of the banking system, inefficient management issues of manat rates, every day manat depreciation against dollar with record rates. In other words, the oil prices have an impact, but economic crisis signs have already started to appear inside the country which in their turn affect the entire economic environment.
-What consequences of record figures of manat depreciation can have?
-Manat depreciation will first of all impact inflation. In other words, a big inflation is expected in Azerbaijan in near future. At this moment it is already a double-digit number, there is a 12% inflation in Azerbaijan, as in the previous year, this year as well there is a big possibility that the manat will depreciate with great paces in New Year. The same scenario of the last year will be repeated when the big trade centers will revise the prices by raising them.
-Last year as a result of such situation, certain companies were closed in Azerbaijan, a number of large companies cut jobs. What trend is being realized this year from this perspective?
-As for banks, at this moment I can say that in 2016 10 trade banks were closed. In other words, Azerbaijan faces a serious banking crisis, which, I suppose, will continue in near future. One of the most important events of the year was cut in the Central Bank’s reserves. There was a hope that the oil prices would raise and the dollar entries to the country would increase. And now December came, and again it is the same situation as it was last year. As of November 30, 2016, the Azerbaijani Central Bank’s international reserves were 4 billion. If we compare with December 2014, the international reserves were 14 billion. Within the two years the reserves, as we see, were significantly decreased.
-What are predictions over 2017? Whether these negative trends will be maintained?
-Of course, the country’s trade turnover has been decreased. Within the 11 months of 2016 the trade turnover decreased by 18%, which is quite a big figure. During the same period, the export decreased by 22%. Moreover, this year Azerbaijan for the first time showed that its domestic resources are not enough. This year Azerbaijan’s state debt exceeded 20%. Moreover, there are still talks with international banks, therefore the foreign debt tends to grow.
-You spoke about social complaints, currently are there any trends from this perspective?
-Of course, at this moment that complaint exists. People have savings in manat, they feel danger and want to change them with dollar. There is a tension among the Azerbaijani society and this will further deepen ahead of the New Year.