Ադրբեջանը ճգնաժամի եզրին է. մանաթի արժեզրկում, բանկերի փակում, ԿԲ պահուստների կրճատում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանում սպասվում է տնտեսական անկում, ընդ որում, օրեր առաջ հրապարակված կանխատեսման համաձայն, տնտեսական անկումը կլինի մոտ 3 տոկոս: Հաջորդ տարի էլ սպասվում է զրոյական տնտեսական աճ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց տնտեսագետ Հակոբ Սաֆարյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանում գրանցված տնտեսական զարգացումներին:
-Պարոն Սաֆարյան, ինչպիսի՞ իրավիճակում է հայտնվել Ադրբեջանի տնտեսությունը, հրապարակված տնտեսական ցուցանիշները խոսում են այն մասին, որ անկումը, կարծես թե, շարունակվում է:
-Վերջին երկու, երեք տարիներին Ադրբեջանի տնտեսական վիճակը գնալով վատթարանում է: Դա միայն հայ փորձագետների կամ հայկական դաշտից այնտեղի իրադարձություններին հետևողների կարծիքը չէ: Նույնը բարձրաձայնում են հենց ադրբեջանցի փորձագետները, միջազգային կազմակերպությունները: Եթե դիտարկենք տնտեսական աճի ցուցանիշները, ապա դրանք այս տարի բացասական են: Ադրբեջանում սպասվում է տնտեսական անկում, ընդ որում, օրեր առաջ հրապարակված կանխատեսման համաձայն, տնտեսական անկումը կլինի մոտ 3 տոկոս: Հաջորդ տարի էլ սպասվում զրոյական տնտեսական աճ, միայն 2019 թվականից հնարավոր է Ադրբեջանի տնտեսության վերականգնման գործընթացը:
-Արդյո՞ք դա պայմանավորված է նավթամթերքից ստացված եկամուտների նվազմամբ: Վերջին տվյալների համաձայն, նավթային եկամուտները նվազել են 30 տոկոսով:
-2014-2015 թվականներին Ադրբեջանում տնտեսական բոլոր անբարենպաստ իրադարձությունները կարելի էր կապել նավթի գների ցածր մակարդակի հետ, բայց հիմա դրան գումարվել են նաև երկրում առկա տնտեսական այլ խնդիրները: Մասնավորապես, բանկային համակարգի քայքայում, մանաթի փոխարժեքի անարդյունավետ կառավարման խնդիրներ, ամեն օր ռեկորդային ցուցանիշներով մանաթի արժեզրկում դոլարի նկատմամբ: Այսինքն` նավթի գները ազդում են, բայց ներսում արդեն սկսվել են տնտեսական ճգնաժամի նախանշաններ, որոնք իրենց հերթին ազդում են ամբողջ տնտեսական միջավայրի վրա:
-Խոսեցիք մանաթի արժեզրկման ռեկորդային ցուցանիշների մասին, դրանք ի՞նչ հետևանքներ կարող է ունենալ:
-Մանաթի արժեզրկումն առաջին հերթին ազդելու է գնաճի վրա: Այսինքն` առաջիկայում Ադրբեջանում լինելու է մեծ գնաճ: Այս պահի դրությամբ արդեն երկնիշ թիվ է, Ադրբեջանում 12 տոկոս ինֆլյացիա կա, ինչպես նախորդ տարի նույն ժամանակահատվածում, այս տարի ևս հավանականությունը շատ մեծ է, որ Ամանորին մանաթի մեծ տեմպերով արժեզրկում է տեղի ունենալու: Կրկնվելու է նախորդ տարվա նույն սցենարը, երբ առևտրային խոշոր կենտրոնները գները վերանայելու են՝ դրանք բարձրացնելով: Մանաթի արժեզրկման, թերևս, հաջորդ բացասական կողմն այն է, որ այդ արժույթով խնայողություն ունեցող շարքային ադրբեջանցիների գնողունակությունը էապես նվազելու է:
-Նախորդ տարի Ադրբեջանում նման իրավիճակով պայմանավորված որոշ ընկերություններ փակվեցին, մի շարք խոշոր ընկերություններ զգալի թվով աշխատատեղեր կրճատեցին: Այդ տեսանկյունից այս տարի ինչպիսի՞ միտում է նկատվում:
- Այս պահին բանկերի մասով կարող եմ ասել, որ 2016 թվականին 10 առևտրային բանկ է փակվել: Այսինքն` Ադրբեջանում կա լրջագույն բանկային ճգնաժամ, որն առաջիկայում, ենթադրաբար, կշարունակվի: Տարվա կարևոր իրողություններից մեկը Կենտրոնական բանկի պահուստների կրճատումն է: Այսինքն` մանաթի այս տարվա փոխարժեքը պահելու համար Կենտրոնական բանկն անընդհատ ինտերվենցիաների դիմեց: Հույս կար, որ նավթի գները կբարձրանային և դեպի երկիր դոլարային մուտքերը կավելանային: Եկավ դեկտեմբերը, կրկին նույն իրավիճակն է, ինչ նախորդ տարի: 2016 թ-ի նոյեմբերի 30-ի դրությամբ Ադրբեջանի ԿԲ-ի միջազգային պահուստները 4 մլրդ են: Եթե համեմատենք, ապա 2014 թվականի դեկտեմբերին դրանք 14 մլրդ էին: Երկու տարվա ընթացքում Ադրբեջանի հպարտության առարկա դարձած պահուստները, հիմա զգալիորեն կրճատվել են:
-Ի՞նչ կանխատեսումներ կան 2017 թվականի հետ կապված: Արդյո՞ք այդ բացասական միտումները կպահպանվեն:
-Միանշանակ, ինչպես նշեցի, շարքային քաղաքացիների գնողունակությունը նվազել է, կրճատվել է երկրի առևտրաշրջանառությունը: Այսինքն` ամբողջությամբ վերցրած, Ադրբեջանի տնտեսությունն անկումային է: 2016 թվականի 11 ամիսներին առևտրաշրջանառությունը նվազել է 18 տոկոսով, որը բավական մեծ ցուցանիշ է: Նույն ժամանակահատվածում արտահանումը կրճատվել է 22 տոկոսով: Դրան էլ գումարած մանաթի զգալի արժեզրկումը: Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկը, մանաթն իրական շուկայական փոխարժեքին՝ 1,75-ին, հասցնելու համար, պետք է փորձի շուկայում դոլար առաջարկել: Քանի որ ԿԲ-ի պահուստները փոքրացել են, հետևաբար դրա հնարավորություն քիչ է: Մանաթի արժեզրկումը կհանգեցնի գնաճի, Ամանորին ընդառաջ լարվածություն կստեղծվի:
Ի դեպ, Ադրբեջանն այս տարի առաջին անգամ զգացնել տվեց, որ իր ներքին ռեսուրսները այլևս չեն բավարարում: Այս տարի Ադրբեջանի պետական պարտքը գերազանցեց 20 տոկոսը: Դա, իհարկե, ցածր ցուցանիշ է, սակայն մեկ, երկու տարի առաջ այդ ցուցանիշը 7 տոկոս էր: Ընդ որում, դեռ բանակցություններ կան միջազգային բանկերի հետ, հետևաբար արտաքին պարտքն աճելու միտում ունի:
-Դուք խոսեցիք սոցիալական դժգոհություններից, այդ տեսանկյունից ներկայում նման միտումներ նկատվո՞ւմ են:
-Իհարկե, նկատվում են, այս պահին այդ դժգոհությունը կա: Մարդիկ խնայողություններ ունեն մանաթով, վտանգ են զգում և ցանկանում են դրանք փոխել դոլարով: Եթե տեսնեք, թե Բաքվի փոխանակման կետերի մոտ ինչ է կատարվում, կարծես, սովետական ժամանակների հացի հերթեր լինեն: Ադրբեջանի հասարակության շրջանում լարվածություն կա և դա ավելի կխորանա Ամանորին ընդառաջ:

Азербайджан на грани кризиса: Обесценивание маната, закрытие банков, сокращение резервов ЦБ
В Азербайджане ожидается экономический спад, причем, согласно опубликованному на днях прогнозу, экономический спад составит примерно 3%. В следующем же году ожидается нулевой экономический рост. Об этом в беседе с «Арменпресс» заявил экономист Акоп Сафарян, комментируя развития в сфере элономики Азербайджана.
- Господин Сафарян, в каком положении оказалась экономика Азербайджана? Опубликованные экономические показатели указывают на то, что спад, кажется, продолжается.
- В течение последних двух-трех лет экономическое положение Азербайджана постепенно ухудшалось. Это не только мнение армянских экспертов. Об этом же говорят и сами азербайджанские эксперты, международные организации. Если посмотреть на показатель экономического роста, то в этом году он отрицательный. В Азербайджане ожидается экономический спад, причем, этот спад составит примерно 3%. В следующем же году ожидается нулевой экономический рост, и лишь в 2019 году возможен процесс восстановления экономики Азербайджана.
- На самом ли деле это обусловлено снижением доходов от нефтепродуктов? Согласно последним данным, доходы от нефти снизились на 30%.
- Все неблагоприятные экономические события 2014-2015 годов можно связать с низким уровнем цен на нефть, однако сейчас к этому прибавились и другие существующие в стране экономические проблемы. В частности, разложение банковской системы, проблема неэффективного управления курсом маната, ежедневные рекордные показатели инфляции маната в отношении доллара. То есть, цены на нефть влияют, однако изнутри уже наблюдаются признаки экономического кризиса, которые, в свою очередь, влияют на на всю экономическую среду.
- К каким последствиям могут привести рекордные показатели обесценивания маната?
- В первую очередь, обесценивание маната повлияет на рост цен. То есть, в ближайшее время в Азербайджане будет наблюдаться значительный рост цен. На данный момент инфляция в Азербайджане уже составляет 12%. В этом году, как и в тот же период прошлого года, велика вероятность того, что к Новому году будет иметь место обесценивание маната довольно большими темпами. Повторится прошлогодний сценарий, когда крупные торговые центры пересмотрели и подняли цены.
- В прошлом году из-за подобной ситуации некоторые азербайджанские компании закрылись, в некоторых были значительно сокращены рабочие места. Какие тенденции наблюдаются в этом плане?
- На данный момент по части банков могу сказать, что в 2016 году закрылись 10 коммерческих банков. То есть, в Азербайджане назрел серьезный банковский кризис, который, предположительно, продолжится. Одним из важнейших событий года является сокращение резервов Центробанка. То есть, для удержания нынешнего курса маната ЦБ постоянно проводил интервенции. По положению на 30 ноября 2016 года международные резервы ЦБ Азербайджана составляют 4 млрд долларов. Для сравнения, в декабре 2014 года они составляли 14 млрд. В течение двух лет ставшие предметом гордости для Азербайджана резервы сократились весьма существенно.
- Каковы прогнозы на 2017 год? На самом ли деле эти негативные тенденции проявятся?
- Однозначно. Как я уже отметил, покупательная способность рядовых граждан снизилась, сократился торговый товарооборот страны. То есть, в целом, экономика Азербайджана переживает спад. За 11 месяцев 2016 года торговый товарооборот сократился на 18%, экспорт – на 22%. Обесценивание маната приведет к росту цен, что создаст напряженность в преддверие новогодних праздников. В этом году госдолг Азербайджана превысил 20%. Это не так много, однако два года назад он составлял всего 7%. Причем, наблюдается тенденция роста внешнего госдолга.