Հայաստանի 5 քաղաքներում մեկնարկում են զբոսաշրջության զարգացմանը միտված խոշորածավալ ծրագրեր
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարածքների համաչափ զարգացման սկզբունքից ելնելով՝ Հայաստանի 9 քաղաքներում մեկնարկում են խոշորածավալ ծրագրեր, որոնցից առաջին 5-ում սկիզբն արդեն տրվել է: Ջերմուկում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ ՀՀ-ում զբոսաշրջության զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ խորհրդակցությունից հետ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանը: «Խոսքը շուրջ 50 միլիոն դոլարի վարկային ծրագրի մասին է, որը տրամադրվում է Ասիական զարգացման բանկի կողմից ծրագրի առաջին փուլն իրականացնելու համար: Առաջին փուլում ընդգրկված են Վանաձոր, Ջերմուկ, Դիլիջան, Ծաղկաձոր և Աշտարակ քաղաքները: Վանաձորի զարգացման համար նախատեսված է 20 միլիոն դոլար, Ջերմուկի համար՝ 10 միլիոն դոլար, Դիլիջանի համար՝ 6 միլիոն դոլար, Ծաղկաձորի համար՝ 10 միլիոն դոլար, Աշտարակի համար՝ 4 միլիոն դոլար: Աշխատանքներին մասնակցելու է նաև մասնավոր հատվածը, և մենք ակնկալում ենք, որ այդ գումարն առնվազն կկրկնապատկվի իր ծավալների մեջ և հսկայածավալ ենթակառուցվածքներ, զբոսաշրջային, հանգստյան գոտիներ և այլ գրավիչ ծրագրեր կունենանք տվյալ տարածքներում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մանրամասնեց նախարարը:
Նա հավելեց, որ ծրագիրը կունենա իր շարունակությունը: Երկրորդ փուլում կգումարվեն ևս 5 քաղաքներ, որոնց նախնական ցանկը կհրապարակվի առաջիկայում: Այդ քաղաքների մեջ պարտադիր լինելու է նաև Գյումրին: Նախարարը հայտնեց, որ վարկային ծրագիրը ուժի մեջ կմտնի 2017թ. սեպտեմբերին, երբ կհաստատվի առաջիկա ընտրությունների արդյունքում ձևավորվելիք խորհրդարանի կողմից՝ մայիս-հունիսին:
«Բացի այդ, հանրապետության նախագահին ներկայացվել է մեր կողմից իրականացվող մեկ նոր ծրագրի մասին: Ռուսաստանի կողմից 3 միլիոն դոլարի գրանտ է հատկացվել Հայաստանի Հանրապետությանը՝ գյուղական տուրիզմի զարգացման խնդիրները լուծելու համար, որն ընդգրկելու է շուրջ 60 գյուղական բնակավայրեր: Այս ծրագիրը միտված է գյուղական տուրիզմի աշխուժացմանը»,- ընդգծեց Դավիթ Լոքյանը:
Նախարարը մանրամասնեց, որ գյուղական տուրիզմի զարգացման վերը նշված ծրագրի շրջանակներում առաջնահերթ քայլերից մեկը լինելու է Ամասիայի տարածաշրջանում՝ Արփի լճի հարակից տարածքում, ամառային և ձմեռային տուրիզմի կենտրոն ստեղծելու գաղափարը: «Գյուղական տուրիզմի մեկ այլ կտոր վերաբերելու է Ստեփանավանի տարածաշրջանին: Մեկ այլ կտոր կարող է տեղափոխվել և իրականացվել Տավուշի մարզի Բերդի տարածաշրջանում: Մեկ ամիս հետո կլինի ցանկը, թե ինչ բնակավայրեր են ընդգրկվելու այդ ծրագրում: Մեզ այս խնդրում օգնում է ՄԱԿ-ի համապատասխան կառույցը, որն օգնում է ընտրել այնպիսի բնակավայրեր, որոնք ունեն գյուղական տուրիզմի զարգացման մեծ հեռանկարներ»,- հայտնեց Լոքյանը:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Վայոց Ձորի մարզ կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում զբոսաշրջության ոլորտի պատասխանատուների մասնակցությամբ խորհրդակցություն է անցկացրել, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման հեռանակարները և այդ ուղղությամբ մինչ օրս իրականացված գործողությունները:

YEREVAN, DECEMBER 13, ARMENPRESS. Based on the principle of balanced development of territories, large-scale projects are being launched in 9 cities of Armenia, 5 of which have already been initiated, minister of territorial administration and development David Lokyan said after the consultation on tourism development in Jermuk, headed by President Serzh Sargsyan.
“We are talking about a loan project worth approximately 50 million dollars, which is provided by the Asian Development Bank for realizing the first stage of the project. The first stage includes the cities of Vanadzor, Jermuk, Dilijan, Tsakhkadzor and Ashtarak. 20 million USD is planned for development of Vanadzor, 10 million for Jermuk, 6 million for Dilijan, 10 million for Tsakhkadzor and 4 million for Ashtarak. The private sector will also be involved in the works, and we expect this volume to at least multiply in volumes and we will have huge infrastructures, tourism and leisure zones and other attractive projects in those areas”, the minister said.
He said the project will be continuous. The second stage will include another 5 cities. Gyumri will be part of the project. The minister said the loan project will come into force in September of 2017, after being approved by the Parliament in May-June.
“In addition, the President has been briefed on a new project implemented by us. Russia provided a 3 million USD grant to Armenia for solving the issues of village tourism, which will include around 60 village settlement. This project aims at boosting village tourism”, Lokyan said.
According to the minister, one of the priority steps of the abovementioned project will be in Amasia: near the Arpi Lake, the idea of creating a summer and winter tourism center.
“Another part of village tourism will be in regard of Stepanavan region. Another part might be transferred and realized in Berd, Tavush. The list will be ready in a month. We are being assisted by the UN’s corresponding structure, which helps to select settlements which have prospects of village tourism development”, Lokyan said.
During a working visit to Vayots Dzor province, President Serzh Sargsyan held a consultation with tourism officials, where the prospects of tourism development were discussed.