«Իսկանդերը» հարկադրված միջոց էր. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Իսկանդերը» հարկադրված միջոց էր` տարածաշրջանում ռազմական իրավիճակն ինչ-որ կերպ հավասարակշռելու համար: Այս մասին ասել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը «Ռոսիա սեգոդնյա»-ին «Sputnik Արմենիա»-ի համար տված հարցազրույցում։ «Իսկանդեր»-ներն առաջին անգամ Երևանում ցուցադրվել են սեպտեմբերի 21-ին, Հայաստանի Անկախության 25-ամյակին նվիրված զորահանդեսի ժամանակ։ «Կարծում եմ, որ դա հարկադրված միջոց էր` մեր տարածաշրջանում ռազմական իրավիճակն ինչ-որ կերպ հավասարակշռելու համար։ Գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանը վերջին մի քանի տարվա ընթացքում կանոնավոր ձեռք է բերել նորագույն սպառազինություն։ Մենք չունենք ֆինանսական այն հնարավորությունները, որոնք ունի Ադրբեջանը, բայց մենք անընդհատ փորձում ենք հավասարակշռել իրավիճակը` ձեռք բերելով հակաթույն։ Իմ կարծիքով` այս դեպքում «Իսկանդերը» հակաթույն է»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասել է Սերժ Սարգսյանը։
«Իհարկե, սպառազինությունների մրցավազքը լավ իրավիճակ չէ, և մենք չենք ցանկանում գնալ այդ քայլին, իսկ ի՞նչ անել, եթե ամեն օր քեզ սպառնում են պատերազմով, կործանմամբ։ Դու պետք է համապատասխան քայլեր ձեռնարկես»,- ավելացրել է ՀՀ նախագահը։
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը Ռուսաստանի հետ ունի տարածաշրջանում ուժերի հավասարակշռությունը պահպանելու մասին պայմանագիր։ «Կարծում եմ, որ Ռուսաստանը դրանից ելնելով է ընդառաջել մեր խնդրանքին և տրամադրել ռազմական տեսանկյունից հիանալի այդ համակարգը։ Իհարկե, մարդկության համար ավելի լավ կլիներ, եթե նման համակարգեր չլինեին, բայց երբ դու ստիպված ես լինում, ապա գնում ես նաև այդ քայլին»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը:

Размещение “Искандеров” вынужденная мера
Ракетные комплексы "Искандер" на территории Армении являются фактором поддержания военного баланса в регионе, сохранения стабильности, считает президент Армении Серж Саргсян.
Размещение российских ракетных комплексов "Искандер" наармянской территории было вынужденной мерой, направленной насохранение стабильности врегионе, заявил винтервьюSputnik Арменияпрезидент Армении Серж Саргсян.
"Искандеры" были впервые продемонстрированы 21 сентября этого года навоенном параде вЕреване вчесть 25-летия независимости Армении. Однако, понекоторым данным, они поступили навооружение армянских ВС еще раньше ибыли приведены вбоеготовность вовремя эскалации вКарабахе вапреле.
"Думаю, это была вынужденная мера, чтобы каким-то образом сбалансировать военную ситуацию внашем регионе. Не секрет, что Азербайджан втечение последних нескольких лет регулярно приобретал новейшее вооружение. Мы неимеем таких возможностей, какАзербайджан, я имею ввиду финансовые возможности, номы все время стараемся сбалансировать ситуацию, находя противоядие. Думаю, что вданном случае "Искандер" является именно таким противоядием",— сказал Саргсян винтервью генеральному директору МИА "Россия сегодня" Дмитрию Киселеву.
"Конечно, гонка вооружений— это нехорошая ситуация, имы нехотим идти наэто, ночто делать, если тебе каждый день угрожают войной, физическим истреблением? Ты должен предпринимать соответствующие шаги",— добавил президент Армении.
Он подчеркнул, что уАрмении сРоссией есть договор оподдержании баланса сил врегионе.
"Думаю, Россия, исходя изэтого, пошла навстречу нашей просьбе ипредоставила нам эту прекрасную ввоенном отношении систему. Конечно, может быть, человечеству было бы хорошо, если бы таких систем небыло, нокогда ты вынужден, то идешь ина такое",— считает Саргсян.
В целом, подчеркнул президент Армении, "Россия играет ключевую роль внашем регионе, втом числе, вподдержании мира истабильности".