«Իսկանդերը» հարկադրված միջոց էր. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Իսկանդերը» հարկադրված միջոց էր` տարածաշրջանում ռազմական իրավիճակն ինչ-որ կերպ հավասարակշռելու համար: Այս մասին ասել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը «Ռոսիա սեգոդնյա»-ին «Sputnik Արմենիա»-ի համար տված հարցազրույցում։ «Իսկանդեր»-ներն առաջին անգամ Երևանում ցուցադրվել են սեպտեմբերի 21-ին, Հայաստանի Անկախության 25-ամյակին նվիրված զորահանդեսի ժամանակ։ «Կարծում եմ, որ դա հարկադրված միջոց էր` մեր տարածաշրջանում ռազմական իրավիճակն ինչ-որ կերպ հավասարակշռելու համար։ Գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանը վերջին մի քանի տարվա ընթացքում կանոնավոր ձեռք է բերել նորագույն սպառազինություն։ Մենք չունենք ֆինանսական այն հնարավորությունները, որոնք ունի Ադրբեջանը, բայց մենք անընդհատ փորձում ենք հավասարակշռել իրավիճակը` ձեռք բերելով հակաթույն։ Իմ կարծիքով` այս դեպքում «Իսկանդերը» հակաթույն է»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասել է Սերժ Սարգսյանը։
«Իհարկե, սպառազինությունների մրցավազքը լավ իրավիճակ չէ, և մենք չենք ցանկանում գնալ այդ քայլին, իսկ ի՞նչ անել, եթե ամեն օր քեզ սպառնում են պատերազմով, կործանմամբ։ Դու պետք է համապատասխան քայլեր ձեռնարկես»,- ավելացրել է ՀՀ նախագահը։
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը Ռուսաստանի հետ ունի տարածաշրջանում ուժերի հավասարակշռությունը պահպանելու մասին պայմանագիր։ «Կարծում եմ, որ Ռուսաստանը դրանից ելնելով է ընդառաջել մեր խնդրանքին և տրամադրել ռազմական տեսանկյունից հիանալի այդ համակարգը։ Իհարկե, մարդկության համար ավելի լավ կլիներ, եթե նման համակարգեր չլինեին, բայց երբ դու ստիպված ես լինում, ապա գնում ես նաև այդ քայլին»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը:

“Iskander” is the antidote – President Sargsyan
YEREVAN, NOVEMBER 17, ARMENPRESS. “Iskander” was a forced measure – in order to somehow balance the military situation in the region, President Sargsyan told “Rossiya Segodnya” for an interview to “Sputnik Armenia”.
“Iskander”s (ballistic missile system) were displayed for the first time in Yerevan on September 21, during the Independence Day parade.
“I think it was a forced measure – to somehow balance the military situation in our region. It’s no secret that Azerbaijan has regularly acquired modern armaments during the last several years. We don’t have the financial means which Azerbaijan has, but we always try to balance the situation by acquiring antidotes. In my opinion, in this case the “Iskander” is the antidote”, Serzh Sargsyan said.
“Of course, arms race is not a good situation, and we don’t want to engage in it, but what to do if every day you are threatened with war and destruction. You have to take corresponding steps”, President Sargsyan said.
The President noted that Armenia has an agreement with Russia on maintaining balance of forces in the region.
“I think, Russia has granted our request based on this and provided us that wonderful system – from a military point of view. Of course, it would be better for mankind if such systems didn’t exist, but when you are forced, you take that step also”, President Sargsyan said.