ՀԱՊԿ խորհրդի նիստին քննարկվելու է հարցերի լայն շրջանակ. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահական նստավայրում մեկնարկել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստը՝ նեղ կազմով: Նիստի մեկնարկին բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ Նախագահն ընդգծեց, որ համատեղ ուժերով փորձելու են անել ամեն ինչ, որպեսզի համատեղ աշխատանքը լինի հագեցած և արդյունավետ, օգտակար լինի համագործակցության համար, նպաստի ՀԱՊԿ-ի զարգացմանը:
«Այսօր մենք քննարկելու ենք հարցերի բավականին լայն շրջանակ, որոնք վերաբերում են նախկինում մեր կողմից ընդունած որոշումներին, մի շարք փաստաթղթեր, որոնց ընդունումը կնախանշի մեր քայլերը մոտակա հեռանկարում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նա հույս հայտնեց, որ կառուցողական տրամադրությունը կուղեկցի նիստի մասնակիցներին և հնարավորություն կտա օպերատիվ կերպով նոր ու կարևոր որոշումներ ընդունել:
ՀՀ Նախագահը առաջարկեց հաստատել նիստի օրակարգը, հայտարարելով, որ նիստի ավարտից հետո ՀԱՊԿ-ում նախագահությունը կփոխանցվի Բելառուսին:

Wide range of issues to be discussed in CSTO Council’s session – President Serzh Sargsyan
YEREVAN, OCTOBER 14, ARMENPRESS. The Collective Security Council’s session of the CSTO has kicked off in a narrow format in the Presidential Palace of Armenia.
President Serzh Sargsyan delivered opening remarks in the beginning of the session.
Sargsyan welcomed the guests and underscored that by joint efforts, they will try to do everything in order for the joint work to be full and effective, beneficial for cooperation and to contribute to the development of CSTO.
“Today we are going to discuss a wide range of issues, which concern decisions which we adopted in the past, several documents, which will outline our steps in the near prospect”, Serzh Sargsyan said.
President Sargsyan expressed hope that constructive mood will accompany the participants of the session and will give the chance to adopt new and important decisions promptly.
The President proposed confirming the agenda of the session, and announced that the CSTO Chairmanship will be passed over to Belarus after the session.