ՌԴ Օմսկի Նահանգապետ Վիկտոր Նազարովն այցելեց Գեղարքունիքի մարզ
ԳԱՎԱՌ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով այսօր Գեղարքունիքի մարզ ժամանեց Ռուսաստանի Դաշնության Օմսկի նահանգապետ Վիկտոր Նազարովը: Նրան ուղեկցում էին ՌԴ Օմսկի նահանգապետի առաջին տեղակալ Ռասիմ Գալյամովը եւ Օմսկի հայ համայնքի ղեկավար Արայիկ Թաթոյանը:
«Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանում հյուրերին պաշտոնապես դիմավորեց եւ Գեղարքունիքի մարզ ուղեկցեց Գեղարքունիքի մարզպետ Ռաֆիկ Գրիգորյանը:Պաշտոնական ընդունելությանը մասնակցեցին Գեղարքունիքի մարզպետի տեղակալներ Անդրանիկ Հակոբյանը, Կարեն Հակոբյանը, Արտաշես Նիկոյանը, մարզպետարանի աշխատակազմի ղեկավար Սեւակ Խլղաթյանը եւ մարզպետարանի աշխատակազմի զարգացման ծրագրերի եւ վերլուծության բաժնի վարիչ Վարդուհի Մնացականյանը:Բացելով հանդիպումը՝ Գեղարքունիքի մարզպետ Ռաֆիկ Գրիգորյանը ողջունեց պատվավոր հյուրերին, շնորհակալություն հայտնեց այցի համար եւ հույս հայտնեց, որ հոկտեմբերի 14-ին հայ-ռուսական 5-րդ տարածաշրջանային համաժողովի ընթացքում ստորագրվելիք Գեղարքունիքի-Օմսկ համագործակցության հուշագիրը կյանքի կկոչվի համատեղ աշխատանքի արդյունքում:
«Վաղը մենք կստորագրենք համագործակցության հուշագիրը: Ես կարծում եմ, որ ցանկության դեպքում մենք կարող ենք էլ ավելի զարգացնել ու խորացնել հայ-ռուսական բարեկամական հարաբերությունները՝ առաջիկա 5 տարիների ընթացքում միասին աշխատելով:Ես վստահեցնում եմ, որ մեր հաջորդ հանդիպման ժամանակ, որը կլինի համաձայնագրի ստորագրումից հետո, մենք ավելի կոնկրետ քայլերի մասին կխոսենք»,-նշեց մարզպետ Ռաֆիկ Գրիգորյանը:Սպասվելիք համագործակցության մասին իր լավատեսական կարծիքը հայտնեց նաեւ նահանգապետ Վիկտոր Նազարովը:
«Շնորհակալ եմ հյուրընկալության եւ սպասվող համագործակցության համար:Հայաստանը Ռուսաստանի համար Կովկասում ունի ստրատեգիական կարեւոր նշանակություն, եւ այդ համագործակցության համաձայնագրով մենք փոխադարձաբար կամրապնդենք ու կխորացնենք մեր երկրամասերի տնտեսական ու մշակութային կապերը: Ճիշտ է, մենք տարածությամբ բավական հեռու ենք իրարից, սակայն, ինչպես մեր ժողովուրդների հայտնի առածն է ասում, միասին աշխատելու դեպքում կարող ենք սարեր շուռ տալ»,-ասաց Օմսկի նահանգապետ Վլադիմիր Նազարովը:Մարզպետ Ռաֆիկ Գրիգորյանը ՌԴ Օմսկի նահանգում հայկական համայնքի հետ հաստատած կայուն բարեկամության եւ համագործակցության, հասարակական, քաղաքական եւ տնտեսական ոլորտներում հայ համայնքի ներկայացուցիչների ներգրավմանը նպաստելու համար Գեղարքունիքի մարզպետի հուշամեդալով պարգեւատրեց Օմսկի նահանգապետ Վիկտոր Նազարովին:
Իսկ ՌԴ Օմսկի նահանգում հայ համայնքի գործունեության կազմակերպման եւ ղեկավարման, նահանգային իշխանությունների հետ հաստատված համագործակցության մեջ ունեցած ավանդի համար Ռաֆիկ Գրիգորյանը Գեղարքունիքի մարզպետի պատվոգրով պարգեւատրեց ՌԴ Օմսկի հայ համայնքի ղեկավար Արայիկ Թաթոյանին: Նահանգապետ Վիկտոր Նազարովը հուշանվեր հանձնեց մարզպետ Ռաֆիկ Գրիգորյանին:Հանդիպման ավարտին Վիկտոր Նազարովը եւ Ռաֆիկ Գրիգորյանը մամուլին ներկայացրին իրենց սպասելիքները կնքվելիք համագործակցության համաձայնագրի շուրջ:»Ես այս համագործակցության մեջ տեսնում եմ մեծ ներուժ: Ուզում եմ շեշտել,որ Օմսկի նահանգում մենք ունենք 50 հազարանոց հայկական համայնք, որը շատ ամուր համայնք է, որի ներկայացուցիչները զբաղված են մեր տնտեսության ամենադժվարին ոլորտներում՝ արդյունաբերության, շինարարության, այլ կարեւոր ճյուղերում եւ բարձրացնում ու զարգացնում են մեր տնտեսությունը:Իսկ մենք ուզում ենք խորացնել համագործակցությունը ոչ միայն տնտեսական, այլ նաեւ կրթության, մշակույթի, սպորտի եւ այլ ուղղություններում, որպեսզի մեր երկրների երիտասարդները հստակ իմանան մեր համագործակցության մասին, իմանան, թե եղբայրության ու բարեկամության ինչպիսի ճանապարհ են բացում Ռուսաստանի Դաշնության եւ Հայաստանի Հանրապետության նախագահները: Մենք հավատում ենք այս համագործակցությանը, կարծում, որ այն շատ անհրաժեշտ է ու կարեւոր: Մենք այստեղ ենք եկել՝ ցույց տալու մեր իրական հնարավորությունները եւ պատասխան այցով սպասելու ենք Գեղարքունիքի մարզի պատվիրակությանը, որպեսզի որոշենք համագործակցության կոնկրետ ուղղությունները»,-նշեց ՌԴ Օմսկի նահանգապետը:
»Մենք պարոն Նազարովի հետ մանրակրկիտ քննարկեցինք համաձայնագրի բոլոր կետերը, որոնց ուղղությամբ աշխատել են մեր մասնագետները: Կարծում եմ, որ ստորագրվելիք համաձայնագրով նախատեսված ուղղություններից բացի մենք կաշխատենք նաեւ լրացուցիչ այլ ուղղություններով, իսկ դրանք կդառնան կոնկրետ ծրագրեր: Երկուստեք կկազմենք աշխատանքային խմբեր եւ առաջիկա 5 տարիների ընթացքում ավելի կխորացնենք ու կամրապնդենք մեր կապերը, դրսում աշխատող մեր հայրենակիցներին կներգրավենք մեր մարզի տնտեսության զարգացման մեջ: Առաջիկայում համագործակցության հուշագիր կստորագրեն Գավառի եւ Օմսկի պետական համալսարանները»,-նշեց մարզպետ Ռաֆիկ Գրիգորյանը:
Հանդիպման ավարտից հետո ՌԴ Օմսկի նահանգապետը Գեղարքունիքի մարզպետ Ռաֆիկ Գրիգորյանի ուղեկցությամբ այցելեց Գավառի նորակառույց պետթատրոնի շենք, Սուրբ Աստվածածին եկեղեցի եւ երկրագիտական թանգարան:Գեղարքունիք-Օմսկ համագործակցության համաձայնագիրը ստորագրվելու է հոկտեմբերի 14-ին, Երեւանում, հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային 5-րդ համաժողովի ընթացքում:

Губернатор Омской области РФ Виктор Назаров посетил Гегаркуникскую область РА
Губернатор Омской области РФ Виктор Назаров посетил Гегаркуникскую область с официальным визитом. Назарова сопровождали первый вице-губернатор Омской области Расим Галямов и глава армянской общины Омской области Араик Татоян.
Как передает Арменпресс, в аэропорту «Звартноц» гостей официально встретил и сопроводил в Гегаркуник губернатор области Рафик Григорян. В церемонии официальной встречи приняли участие заместители губернатора Гегаркуникской области Андраник Акопян, Карен Акопян, Арташес Никоян, глава аппарата областной администрации Севак Хлгатян и начальник отдела программ развития областной администрации и анализа Вардуи Мнацаканян.
Открывая встречу, губернатор Гегаркуникской области Рафик Григорян приветствовал гостей, поблагодарил за визит и выразил надежду, что Меморандум о сотрудничестве Гегаркуник-Омск, который предстоит подписать 14 октября в ходе 5-го армяно-российского межрегионального саммита, будет реализован совместными усилиями.
«Завтра мы подпишем Меморандум о сотрудничестве. Думаю, при желании мы сможем значительно углубить и развить армяно-российские дружественные отношения – работая рука об руку ближайшие 5 лет. Уверяю вас, во время нашей следующей встречи, которая состоится после подписания соглашения, мы поговорим о более конкретных шагах», - отметил губернатор Гегаркуникской области Рафик Григорян.
Оптимистично настроен на ожидаемое сотрудничество и губернатор Омской области РФ Виктор Назаров.
«Благодарю за прием и за предстоящее сотрудничество. Для России Армения имеет стратегическое значение на Кавказе, и этим соглашением о сотрудничестве мы взаимными усилиями укрепим и углубим экономические и культурные связи наших областей. Конечно, географически мы довольно далеки друг от друга, однако, как говорит известная народная мудрость – совместный труд горы свернет», - сказал глава Омской области Виктор Назаров.
Рафик Григорян наградил Виктора Назарова памятной медалью губернатора Гегаркуникской области – за установление стабильной дружбы и сотрудничества с армянской диаспорой Омской области, за вовлечение представителей армянской диаспоры в сферы общественной, политической и экономической жизни области.
А за вклад в формирование и руководство деятельности армянской общины и установление сотрудничества с областными властями Рафик Григорян наградил Грамотой губернатора Гегаркуникской области главу армянской общины Омской области Араика Татояна. В завершение встречи Рафик Григорян и Виктор Назаров поделились с представителями СМИ своими ожиданиями относительно документа о сотрудничестве.
«В этом сотрудничестве я вижу огромный потенциал. Хочу подчеркнуть: в Омской области у нас 50-тысячная армянская диаспора – крепкая, здоровая диаспора, представители которой заняты в самых трудных сферах – промышленности, строительства и др., они поднимают и развивают нашу экономику. А мы хотим углубить и расширить сотрудничество не только в области экономики, но и в культуре, образовании, спорте и других сферах, чтобы молодежь наших стран имела четкое представление о нашем сотрудничестве, чтобы знала, какие пути и возможности открывают перед нами президенты Российской Федерации и Республики Армения. Мы верим в это сотрудничество, и, думаю, оно необходимо и очень важно. Мы приехали сюда показать свои реальные возможности, и со своей стороны будем ждать ответного визита делегации Гегаркуникской области, чтобы наметить уже конкретные направления сотрудничества», - сказал глава Омской области.
«Мы с господином Назаровым детально обсудили все пункты соглашения, по которым будут работать наши специалисты. Думаю, помимо предусмотренных документом направлений мы поработаем и над другими направлениями, и они станут конкретными программами. С обеих сторон сформируем рабочие группы и в течение ближайших 5 лет максимально углубим и укрепим наши связи, привлечем в развитие области наших соотечественников, работающих за рубежом. В скором времени меморандум о сотрудничестве подпишут государственные университеты Омска и Гавара», - сказал Рафик Григорян.
После встречи глава Омской области Виктор Назаров в сопровождении своего коллеги Рафика Григоряна посетил новое здание Гаварского государственного театра, церковь Святой Богоматери и краеведческий музей. Подписание соглашения Гегаркуник-Омск состоится 14 октября в Ереване, в ходе 5-го армяно-российского межрегионального саммита.