Հայաստանը Սիրիայի հայերի հարցում պետք է օգտագործի ՌԴ-ի ու Իրանի դերակատարությունը. արաբագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի հարցի հետ կապված նախագահ Սերժ Սարգսյանը շատ կարևոր հայտարարություն է արել: Հայաստանը Սիրիայի հարցում պետք է ակտիվ օգտագործի դիվանագիտական լծակները: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսին նշեց արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը` անդրադառնալով ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի նեղ կազմով նիստի ժամանակ հնչած նախագահի ելույթին:
«Դա խոսում է այն մասին, որ Հայաստանն ամենաբարձր մակարդակով հայտարարում է, որ հետևում է գործընթացներին և Սիրիայի հակամարտությամբ պայմանավորված մեր քաղաքականության մեջ առաջնահերթ է հայկական համայնքի ճակատագիրը, տեղի հայերին աջակցություն հասցնելու ուղիների փնտրտուքը: Այս համատեքստում նախագահը հայկական կողմի ներգրավվածության, համագործակցության մասին խոսեց: Եթե հայտարարությունից հետո արդեն գործնական քայլեր լինեն, ապա մենք ականատես կլինենք ինչպես հումանիտար նպատակներով ցուցաբերվելիք օգնությունը հայ համայնքին տրամադրելու գործընթացին, այնպես էլ անվտանգության հարցում երաշխիքներ ստանալուն` համագործակցելով, ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ Իրանի հետ: Քանի որ Հալեպում Իրանը բավական ակտիվ է»,-ասաց Արմեն Պետրոսյանը:
Արաբագետ Սարգիս Գրիգորյանի խոսքով, սիրիական հակամարտության հարցի հետ կապված հայկական համայնքն առանձնացել է կառուցողական մոտեցմամբ և միշտ կողմնակից է եղել, որ հակամարտությունը տեղափոխվի քաղաքական լուծման կամ բանավեճի փուլ: Այս համատեքստում, ըստ նրա, հայկական համայնքը կարող է իր ներդրումն ունենալ, սա նաև բարձրացնում է հայկական համայնքի կշիռը:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 16-ին ելույթ է ունեցել ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի նեղ կազմով նիստի ժամանակ։ Նա նշել է, որ Սիրիայում հրադադարի վերաբերյալ ռուս-ամերիկյան վերջին պայմանավորվածությունները կստեղծեն նախադրյալներ այդ արյունալի հակամարտության տևական կարգավորման համար: Նախագահը ողջունել է ԱՊՀ գործընկեր Ռուսաստանի Դաշնության հետևողական ջանքերը, որոնք ուղղված են Սիրիայում հումանիտար աղետի հետագա խորացման կանխարգելմանը: Նա ընդգծել է, որ քննարկվում է Հայաստանի և Սիրիայում հայկական համայնքի ներգրավման հնարավորություններն այդ գործընթացներում:

Armenia must take advantage of Russia’s and Iran’s role in Syrian conflict to help local Armenians – expert in Arabic studies
YEREVAN, SEPTEMBER 17, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan has made a very important announcement over the Syrian issue. Armenia must vigorously use diplomatic levers over the Syrian issue, expert in Arabic studies Armen Petrosyan told at “Armenpress” media hall, referring to the speech of President Sargsyan at the narrow-format meeting of the heads of the CIS member states.
“This shows that Armenia declares at the highest level that it follows the developments and the fate of the Armenian community, finding ways to support the local Armenians is a priority for our policy over the Syrian conflict. In this context, the President talked about Armenia’s involvement and readiness to cooperate. If practical measures are taken after the announcement, we will witness both humanitarian aid to the Armenian community and deriving security guarantees by cooperating with both Russia and Iran, as Iran is quite active in Aleppo”, Armen Petrosyan said.
According to expert in Arabic studies Sargis Grigoryan, the Armenian community has been characterized by constructive approach and has always advocated a political settlement and dialogue over the Syrian conflict. In this context the Armenian community can have its contribution and this also raises the reputation of the Armenian community.
President of Armenia Serzh Sargsyan delivered a speech on September 16 during the narrow-format meeting of the heads of the CIS member states. He mentioned that the latest Russian-US agreements over the ceasefire in Syria will create conditions for a lasting settlement of that bloody conflict. The President praised the consistent efforts of the Russian Federation aimed at preventing the further worsening of the humanitarian crisis in Syria. He stated that the opportunities for the involvement of Armenia and the Armenian community in those processes in Syria are being discussed.