ԱԺ 5 խմբակցություններ նախաստորագրել են ընտրական գործընթացների վերահսկման մեխանիզմների ներդրման համաձայնագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Ազգային ժողովի 5 խմբակցություններ նախաստորագրել են ընտրական գործընթացների վերահսկման մեխանիզմների ներդրման վերաբերյալ համաձայնագիր: Այս մասին Ազգային ժողովի նիստի մեկնարկին տեղեկացրեց ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը: «Մենք նախաստորագրումից հետո հանդիպել ենք նաև դոնորների հետ, և կարող եմ ասել, որ այդ համաձայնագրի կետերն իրականացնելու համար անհրաժեշտ 9 միլիոն դոլարն ամբողջությամբ կա»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց Զուրաբյանը:
Նա հավելեց, որ համաձայնագրի վերաբերյալ իրենց կարծիքն են հայտնել նաև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները: «Նրանք հայտարարություն են տարածել, որում ասվում է, որ ստորագրված ցուցակների հրապարակման, բոլոր տեղամասերում տեսախցիկների տեղադրման և ընտրական գործընթացի տեսանկարահամնան վերաբերյալ համաձայնությունն արդեն առաջընթաց է: Քանի որ մենք ունենք անհրաժեշտ գումարները և քաղաքացիական հասարակության դրական կարծիքը, ես կոչ եմ անում հնարավորինս արագ կազմակերպել համաձայնագրի վերջնական ստորագրման գործընթացը և ձեռնամուխ լինել ընտրական օրենսգրքում համապատասխան փոփոխություններին»,- եզրափակեց Զուրաբյանը:

5 Armenian National Assembly factions initialed agreement on installation of control mechanisms on electoral processes
YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS. 5 factions of the Armenian National Assembly have initialed an agreement on installation of mechanisms to control the electoral processes, head of the Armenian National Congress faction Levon Zurabyan said.
“After the initial we met also with donors, and I can say the 9 million USD needed for implementing the points of this agreement exists”, he said, “Armenpress” reported.
He said the civil society representatives have also expressed their opinion over this agreement. “Since we already have the necessary funds and the civil society’s positive opinion, I urge to organize the final process of signing the agreement as soon as possible and start making the respective amendments in the Electoral Code”, he said.
The agreement was signed by the RPA, ARF, ANC, OEK (Rule of Law) and the Prosperous Armenia Party factions.