ԱԺ 5 խմբակցություններ նախաստորագրել են ընտրական գործընթացների վերահսկման մեխանիզմների ներդրման համաձայնագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Ազգային ժողովի 5 խմբակցություններ նախաստորագրել են ընտրական գործընթացների վերահսկման մեխանիզմների ներդրման վերաբերյալ համաձայնագիր: Այս մասին Ազգային ժողովի նիստի մեկնարկին տեղեկացրեց ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը: «Մենք նախաստորագրումից հետո հանդիպել ենք նաև դոնորների հետ, և կարող եմ ասել, որ այդ համաձայնագրի կետերն իրականացնելու համար անհրաժեշտ 9 միլիոն դոլարն ամբողջությամբ կա»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց Զուրաբյանը:
Նա հավելեց, որ համաձայնագրի վերաբերյալ իրենց կարծիքն են հայտնել նաև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները: «Նրանք հայտարարություն են տարածել, որում ասվում է, որ ստորագրված ցուցակների հրապարակման, բոլոր տեղամասերում տեսախցիկների տեղադրման և ընտրական գործընթացի տեսանկարահամնան վերաբերյալ համաձայնությունն արդեն առաջընթաց է: Քանի որ մենք ունենք անհրաժեշտ գումարները և քաղաքացիական հասարակության դրական կարծիքը, ես կոչ եմ անում հնարավորինս արագ կազմակերպել համաձայնագրի վերջնական ստորագրման գործընթացը և ձեռնամուխ լինել ընտրական օրենսգրքում համապատասխան փոփոխություններին»,- եզրափակեց Զուրաբյանը:

Пять парламентских фракций подписали проект соглашения по внедрению механизмов контроля за избирательными процессами
Пять фракций НС Армении подписали проект соглашения по внедрению механизмов контроля за избирательными процессами. Об этом сообщил руководитель фракции АНК Зевон Зурабян. Как передает «Арменпресс», Зурабян сказал: “После подписания мы встретились также с донорами, и могу сказать, что необходимые для реализации пунктов соглашения 9 миллионов долларов есть”
Он также добавил, что свое мнение о соглашении выразили также представители гражданского общества. “Они распространили заявление, в котором говорится, что соглашение об опубликовании списков с подписями, установки камер на всех участках и видеозаписи всего избирательного процесса – уже прогресс. Поскольку у нас есть требуемая сумма и положительное мнение гражданского общества, я призываю по возможности быстро организовать процесс подписания и взяться за внесение соответствующих изменений в Избирательный кодекс”, - заключил Зурабян.