Զինված խմբի գործողություններն ուղղված էին պետականության դեմ. Գառնիկ Իսագուլյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Զինված խմբի գործողությունները ուղղված են եղել բացառապես Հայաստանի պետականության դեմ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ օգոստոսի 17-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ զինված խմբի կողմից ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գունդը գրավելու, մարդկանց պատանդ պահելու վերաբերյալ նման տեսակետ հայտնեց «Ազգային անվտանգություն» կուսակցության նախագահ Գառնիկ Իսագուլյանը:
«Նրանք փորձեցին վարկաբեկել բանակը, ոստիկանությունը, ազգային անվտանգության ծառայությունը և ընդհանրապես այն բոլոր ինստիտուտները, որոնց վրա հիմնված է պետականությունը: Նրանց առաջին օրերին առաջ քաշած լոզունգները՝ սոցիալական արդարության, հավասարության վերաբերյալ, դրանք լոկ լոզունգներ էին, որպեսզի կարողանան հասարակության որոշակի խավին օգտագործել բացառապես մեկ նպատակով, այն է` իշխանություն վերցնելը»,- ընդգծեց Իսագուլյանը:
Անդրադառնալով գնդապետ Արթուր Վանոյանի սպանությանը՝ Իսագուլյան նշեց, որ զինված խումբը 3-4 ժամ թույլ չի տվել, որպեսզի գնդապետին բժշկական օգնություն տրամադրվի, որի հետևանքով նա մահացել է:
Նրա խոսքով՝ զինված խմբի 31 անդամներից 7-ն ընդհանրապես զենք չէին տեսել նախկինում, իսկ շատերը ընդհանրապես տեղյակ չեն եղել, թե հուլիսի 17-ի գիշերն ինչ գործողություններ են կատարվելու:
«Գրոհը զինված բաժանմունքի վրա ենթադրում էր դիմադրություն և ովքեր պետք է դառնային առաջին զոհերը, բնականաբար, նրանք ովքեր կյանքում զենք տեսած չեն եղել: Անպայման նախատեսված էր, որ այս գործողությունների ժամանակ լինելու են զոհեր իրենցից, և այդ զոհերի արյան վրա իրենք փորձելու են շահարկել և մեծ զանգված հանել Երևանի փողոցներ: Սակայն, նրանց այս մտահղացումը իրականացնել չհաջողվեց և բավականին լուրջ հարված հասցրեց նրանց հետագա պլաններին»,- ասաց Իսագուլյանը:
Լեռնային Ղարաբաղի հողերի հանձման վերաբերյալ խոսակցությունները Իսագուլյանի դիտարկմամբ անհիմն են և իրականությանը չեն համապատասխանում:
«Ես ընդամենը 10 օր առաջ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահի հետ եղել եմ Իշխանաձորում: Այնտեղ քաղաքացիներին բաժանվել է 18 բնակարան: Բացի դրանից, մենք եղել ենք ԼՂՀ-ի բոլոր համայնքներում: Այդ տարածքներում ԼՂՀ նախագահը տվել է հանձնարարականներ դպրոցներ, մանկապարտեզներ կառուցելու վերաբերյալ:
Վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի հետ եղել ենք Հյուսիսային շրջաններում, որտեղ նույնպես բնակարաններ են բաժանվել և տրվել են հանձնարարականներ: Դրանք այն շրջաններն են, որոնց հանձնման մասին խոսում են որոշ քաղաքական գործիչները: Ո'չ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ո'չ Լեռնային Ղարաբաղի Նախագահ Բակո Սահակյանը չեն պատրաստվում որևէ մեկին հող հանձնել»,- շեշտեց Իսագուլյանը:

“Gunmen’s actions were directed against statehood” – Chairman of “National Security” party
YEREVAN, AUGUST 17, ARMENPRESS. The actions of the gunmen were directed exclusively against the statehood of Armenia, Garnik Isagulyan – “National Security” party chairman told reporters, commenting on the hostage crisis in Yerevan of July.
“They attempted to undermine the Army, Police, National Security Service and in general all structures which are the foundation of statehood. Their initial slogans – social justice, equality, where just slogans, in order to be able to use a segment of the society for exclusively one goal, which is, take over power”, Isagulyan said.
Speaking about the murder of Police Colonel Artur Vanoyan, Isagulyan noted that the gunmen didn’t allow medical assistance for the Colonel for 3-4 hours, which resulted in his death. According to him, 7 of the 31 gunmen didn’t even see weapons in their lives, and others didn’t even know what actions will be carried out overnight July 17.
“The ambush on the station implied resistance and who should be the first victims, naturally, those who didn’t see weapons previously. It was unconditionally schedules, that during these actions they will sustain losses, and at the expense of the blood of the losses they would attempt to speculate and appeal to the masses to go out to the streets of Yerevan. However, this idea of theirs failed and delivered a serious blow to their further plans”, Isagulyan said.
According to Isagulyan, the rumors on concessions of lands in Nagorno Karabakh are ungrounded and are false.
“Only 10 days ago I was in Ishkanadzor with the President of Nagorno Karabakh. 18 apartments were commissioned to citizens there. In addition, we visited all communities of Nagorno Karabakh. In these territories, the President of Nagorno Karabakh gave instructions on constructing schools and kindergartens. We were in the Northern regions along with Prime Minister Arayik Harutyunyan, where apartments were commissioned and instructions given either. These are those regions, which some political figures talk about. Neither President of Armenia Serzh Sargsyan, nor President of Nagorno Karabakh Bako Sahakyan intend to surrender any land to anyone”, Isagulyan said.