Քառօրյա պատերազմը մեր միասնականության յուրատեսակ քննություն էր, որ պատվով հաղթահարեցինք. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 28 տարի առաջ հայ ժողովուրդը ոտքի կանգնեց՝ Արցախին սատարելու, Արցախն ազատագրելու համար: Արցախյան գոյամարտը հայ ազգային վերածննդի և միասնականության ևս մեկ դրսևորում էր, որ սկիզբ դրեց մեր պետականության վերականգնմանը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման հայտարարությամբ Բրիազիլիայի հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ հանդես է եկել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Ամիսներ առաջ Ադրբեջանը լայնամասշտաբ գործողություններով կոպտորեն խախտեց զինադադարի պայմանագիրը, կրկին պատերազմ սկսեց Արցախի դեմ, բայց մեծ կորուստներ կրելով՝ ստիպված կանգ առավ ու դադարեցրեց գործողությունները: Քառօրյա այս պատերազմը մեր միասնականության յուրատեսակ մի քննություն էր, որ մենք պատվով հաղթահարեցինք: Այդ ընթացքում ոտքի կանգնեց ողջ հայ ազգը թե՛ Հայաստանում և թե՛ Սփյուռքում, դարձավ մեկ բռունցք: Եվ մենք հավատացինք, որ աշխարհում ոչ մի ուժ ի զորու չէ սասանել մեր միասնականությունը:
Հայտնի ասույթի համաձայն, պատերազմին պատրաստ լինելով՝ մենք ձգտում ենք խաղաղության»,- նշել է ՀՀ Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով` Հայաստանը հաստատակամ է խնդիրը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու հարցում՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման արդար պահանջն իրացնելու վճռականությամբ:

Four day war was unique challenge for our unity, which we overcame with honor – Serzh Sargsyan
YEREVAN, AUGUST 15, ARMENPRESS. 28 years ago the Armenian people stood up to support Nagorno Karabakh, to liberate Nagorno Karabakh. The Nagorno Karabakh Liberation War was another manifestation of Armenian national renaissance and unity, which launched the restoration of our statehood, President Serzh Sargsyan said during a speech addressed to the Armenian community of Brazil.
“Months ago Azerbaijan grossly violated the ceasefire agreement with large-scale operations, once again started war against Nagorno Karabakh, but by sustaining heavy losses, it was forced to stop and ceased the operations. This four day war was a unique challenge of our unity, which we overcame with honor. In this period the entire Armenian nation stood up, both in Armenia and in the Diaspora, it became one fist. And we believed, that not a single force in the world is strong enough to undermine our unity.
As the famous saying – being ready for war, we seek peace”, the President said.
According to Serzh Sargsyan, Armenia is assertive in the issue of settling the conflict peacefully, with the determination to realize the just demand of the Nagorno Karabakh people to self-determination.