Պուտին-Էրդողան հանդիպումը պարզապես բարի կամքի դրսեւորում էր. թուրքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանի գնահատմամբ` օգոստոսի 9-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայացած Պուտին-Էրդողան հանդիպումը պարզապես բարի կամքի դրսեւորում էր` հարաբերությունները նախկին մակարդակի բարձրացնելու տեսլականով:
«Կողմերն ընդամենը պատրաստակամություն են հայտնել հանդիպելու միմյանց հետ, սակայն որեւէ կոնկրետ արդյունք չի էլ արձանագրվել: Դատելով Էրդողանի` առանձնազրույցին հաջորդած ելույթից` կարելի է ասել, որ նա բավականին ընկճված տեսք ուներ, եւ Պուտինին սիրաշահելու գովեստները, թերեւս, նշանակում են, որ այս հանդիպումը առանձնապես չի բավարարել Էրդողանին: Նա ուզում էր, որ ռուս-թուրքական հարաբերություններն արագ վերականգնվեին, քանի որ հարաբերությունների սառեցումից մեծ տնտեսական կորուստներ էր կրել: 2013 թվականին Թուրքիան 1.3 մլրդ դոլարի ապրանք է արտահանել Ռուսաստան, իսկ 2014 թվականին` 1.8 մլրդ դոլարի, մինչդեռ արդեն 2016 թվականին այն ընդամենը կազմում էր 80 մլն դոլար: Բացի դրանից, տարեկան 2 մլն ռուս զբոսաշրջիկ է այցելում Թուրքիա, և, ընդհանուր առմամբ, այնտեղ ծախսվում է 1.5-1.7 մլրդ դոլար»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ զրույցում ասաց թուրքագետը;
Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի կողմից ռուսական Սու-24 ռմբակոծիչի խոցման պատճառով հարաբերությունների սառեցումից հետո Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը եւ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը առաջին անգամ հանդիպեցին օգոստոսի 9-ին Սանկտ Պետերբուրգում:

Встреча Путин-Эрдоган была просто проявлением доброй воли: тюрколог
Тюрколог Акоп Чакрян думает, что встреча 9-го августа в Санкт-Петербурге между Путиным и Эрдоганом была просто проявлением доброй воли, направленным на достижение прежнего уровня в отношениях между обеими странами.
«Стороны всего лишь выразили готовность встретиться, однако конкретных результатов зарегистрировано не было. Судя по выступлению Эрдогана после встречи, можно сказать, что он выглядел довольно подавленно, а его восхваления в адрес Путина означали, вероятно, что встреча не особенно удовлетворила его. Он хотел, чтобы российско-турецкие отношения восстановились быстро, поскольку Турция несла большие экономические потери. В 2013 году Турция эксортировала в РФ товаров на 1.3 млрд долларов, а в 2014 году – на 1.8 млрд долларов; в 2016 году эта цифра составила всего лишь 80 млн долларов. Кроме того, Турцию посещали в год до 2 млн российских туристов, которые тратили там 1.5-1.7 млрд долларов»,- передает слова тюрколога «Арменпресс».
Впервые после того, как ВВС Турции поразили истребитель российских ВВС Су-24, 9-го августа в Санкт-Петербурге встреча 9-го августа в Санкт-Петербурге состоялась встреча между Путиным и Эрдоганом.