Պուտին-Էրդողան հանդիպումը պարզապես բարի կամքի դրսեւորում էր. թուրքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանի գնահատմամբ` օգոստոսի 9-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայացած Պուտին-Էրդողան հանդիպումը պարզապես բարի կամքի դրսեւորում էր` հարաբերությունները նախկին մակարդակի բարձրացնելու տեսլականով:
«Կողմերն ընդամենը պատրաստակամություն են հայտնել հանդիպելու միմյանց հետ, սակայն որեւէ կոնկրետ արդյունք չի էլ արձանագրվել: Դատելով Էրդողանի` առանձնազրույցին հաջորդած ելույթից` կարելի է ասել, որ նա բավականին ընկճված տեսք ուներ, եւ Պուտինին սիրաշահելու գովեստները, թերեւս, նշանակում են, որ այս հանդիպումը առանձնապես չի բավարարել Էրդողանին: Նա ուզում էր, որ ռուս-թուրքական հարաբերություններն արագ վերականգնվեին, քանի որ հարաբերությունների սառեցումից մեծ տնտեսական կորուստներ էր կրել: 2013 թվականին Թուրքիան 1.3 մլրդ դոլարի ապրանք է արտահանել Ռուսաստան, իսկ 2014 թվականին` 1.8 մլրդ դոլարի, մինչդեռ արդեն 2016 թվականին այն ընդամենը կազմում էր 80 մլն դոլար: Բացի դրանից, տարեկան 2 մլն ռուս զբոսաշրջիկ է այցելում Թուրքիա, և, ընդհանուր առմամբ, այնտեղ ծախսվում է 1.5-1.7 մլրդ դոլար»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ զրույցում ասաց թուրքագետը;
Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի կողմից ռուսական Սու-24 ռմբակոծիչի խոցման պատճառով հարաբերությունների սառեցումից հետո Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը եւ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը առաջին անգամ հանդիպեցին օգոստոսի 9-ին Սանկտ Պետերբուրգում:

Putin-Erdogan meeting simply expression of goodwill – says expert on Turkish affairs
YEREVAN, AUGUST 10, ARMENPRESS. Expert on Turkish Affairs Hakob Chakryan says the August 8 Putin-Erdogan meeting in St. Petersburg was simply an expression of goodwill, with the vision of restoring the previous level of relations.
“The sides just expressed willingness to meet with one another, however not a single concrete result has been documented. Judging by Erdogan’s speech following the private talks, one can say that he had a pretty desperate look, and his flattering to score points with Putin, perhaps mean that the meeting didn’t satisfy Erdogan. He wanted the Russian-Turkish relations to be restored quickly, because he suffered big economic losses after freezing the relations. In 2013, Turkey exported 1.3 billion USD worth products to Russia, in 2014 – 1.8 billion, meanwhile in 2016 it amounted only 80 million. In addition, 2 million Russian tourists travel to Turkey annually, and in general, they spent around 1.7 billion USD”, Chakryan said.