Հայաստանի առաջին օմբուդսմենը երկրում իրավիճակի կայունության բանալին տեսնում է իշխանությունների ձեռքում
Հայաստանի առաջին օմբուդսմենը երկրում իրավիճակի կայունության բանալին  տեսնում է իշխանությունների ձեռքում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում հուլիսյան իրադարձություններից հետո իրավիճակի կայունության պահպանման բանալին իշխանությունների ձեռքում է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ գործադիր տնօրեն, Մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը խոսել է «Սասնա ծռեր» զինված խմբի` զենքը վայր դնելուց հետո ստեղծված քաղաքական իրավիճակի մասին նշեց, որ բանակցության գործընթացում միջնորդությունները դրական արդյունք տվեցին: Նրա խոսքով՝ անպայման գտնվեն այնպիսիները, որոնք էլի կփորձեն գործել օրենքով արգելված, բայց պատմության մեջ հաճախակի օգտագործվող մեթոդներով, ինչպես նաև կլինեն խաղաղ ճանապարհով իշխանությունների հետ փոփոխությունների գնացողները: «Ըստ իս` հիմա ամենահարմար պահն է քաղաքական և կադրային փոփոխությունների»,- նշեց Լարիսա Ալավերդյանը:
Մարդու իրավունքների առաջին պաշտպանը, անդրադառնալով «Սասնա ծռեր» զինված խմբի տղաների դատավճռին, նկատեց, որ օրենքով նշված է՝ պատիժը նշանակելիս պետք է հաշվի առնվի դատապարտվող մարդու կյանքի էջերը:
Ալավերդյանի խոսքերով` երևանյան լարված օրերին (հուլիսի 17-31-ը- հեղ.) լրագրողները իրենց տեղում էին: «Մենք ունեցանք լրագրողների մի խումբ, որը գնաց, կանգնեց, ծեծվեց: Եվ հիմա համոզված եմ, որ ամեն ինչ կանեն արդարության վերականգնման համար»,- ասաց նա:
Պատանդ վերցվածներն ազատ են արձակվել մեկ շաբաթվա ընթացքում, սակայն հուլիսի 27-ին նրանք կրկին պատանդ են վերցրել բուժօգնության հասած բուժաշխատողներին:
Հուլիսի 30-ին գնդի տարածքից դիպուկահարի կրակոցից զոհվել է ոստիկանության զորքերի ծառայող Յուրի Տեփանոսյանը:

The key to situation stability in country is in leadership’s hands – says former Armenian Ombudsman
YEREVAN, AUGUST 5, ARMENPRESS. After the July events in Armenia the key to maintaining the stability of the situation is in the leadership’s hands, “Armenpress” reports, executive director of “Against Violation of Law” NGO, former Armenian Ombudsman Larisa Alaverdyan said referring to the political situation in Armenian created after the gunmen’s laying down the weapons.
She said the mediations in the negotiation process gave their positive results. She said there will be people who will once again try to apply illegal methods, and there will be those who will go on changes with the leadership through peaceful means. “I think now is the best moment to make political and personnel changes”, she stated.
Larisa Alaverdyan said during these tense days (July 17-31) the journalists were in their places. “We had a group of journalists who came, stood and were beaten. And now I am confident they will do everything to restore the justice”, she said.
In the morning of July 17 gunmen stormed a Police HQ in Yerevan and took hostages – demanding the release of Zhirayr Sefilyan, who was imprisoned a month ago, charged with illegal possession, transportation and acquirement of weapons and ammunition.
Colonel Aram Hovhannisyan, Lt. – Colonel Hrach Khosteghyan, Corporal Gagik Mkrtchyan received gunshot wounds.
The hostages were released within a week, but on July 27 the gunmen took hostage the paramedics who came to show medical assistance to the wounded in Police station.
On July 30 a police officer Yuri Tepanosyan has been killed by sniper fire from the seized police precinct.