Ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհը պետք է պայքարի հանուն ցեղասպանությունների վերացման. Եժի Նովակովսկի
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքակիրթ աշխարհի ոչ մի ներկայացուցիչ չի կարող հանգիստ նայել ցեղասպանությանը և չի կարող այդ երևույթն ընդունել որպես դրական փաստ, քանի որ այն հանցագործությունն է, որն իր հետևանքներն ունի ամբողջ քաղաքակրթության վրա: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, օգոստոսի 3-ին ՀՀ-ում Լեհաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Եժի Մարեկ Նովակովսկին խոսել է ցեղասպանությունների վերաբերյալ միջազգային հանրության արձագանքի մասին: Դեսպանն ինքը ցեղասպանությունն այլ կերպ չի կարող ընդունել, քան սարսափելի հանցագործություն: Նրա խոսքով՝ առհասարակ չի կարելի մարդ սպանել, սակայն երբ սպանում են ազգ կամ էթնիկ փոքրամասնություն, դա շատ ավելի սարսափելի և զզվելի երևույթ է:
«Ներկա պահին միջազգային հարությունը դիտարկվում է որպես մի սառցաբեկոր, որը դժվար է տեղից շարժվում: Այնուամենայնիվ, որոշումը պետք է կայացվի և մինչև վերջին անձը, ով կատարել է ցեղասպանություն, պետք է դատապարտվի: Ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհը պետք է պայքարի դրա դեմ, որպեսզի այլևս չլինեն ցեղասպանություններ: Մինչև օրս դատական գործ է ընթանում այն մարդկանց նկատմամբ, ովքեր երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ աշխատել են ճամբարներում: Կարծում եմ` ցեղասպանություն իրականացրած մարդկանց պետք է միշտ հետապնդել և դատապարտել անգամ, եթե նրանք լինեն 90 տարեկան»,- նշեց ՀՀ-ում Լեհաստանի հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Եժի Նովակովսկին:

Entire civilized world must fight to eliminate genocides – Polish Ambassador to Armenia
YEREVAN, AUGUST 3, ARMENPRESS. The representatives of the civilized world cannot look calmly at the genocide and perceive that phenomenon as a positive fact since it is a crime which has its consequences on the entire civilization, Ambassador of Poland to Armenia Jerzy Marek Nowakowski said speaking about the international community’s response to the genocides.
He cannot himself admit genocide in any other way than as a terrible crime. He said people must not be killed, but if a nation or an ethnic minority are being killed, it is much more terrible and disgusting phenomenon.
“Currently the international community is viewed as an iceberg which is difficult to move. Nevertheless, the decision must be made and up to the last person, who committed genocide, must be condemned. The entire civilized world must fight against it in order to prevent future genocides. Till now a judicial case is underway against people who have worked in camps during the Second World War. I think the persons, who have committed genocide, must always be persecuted and condemned even if they are 90 years old”, Jerzy Marek Nowakowski said, reports “Armenpress”.