Ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհը պետք է պայքարի հանուն ցեղասպանությունների վերացման. Եժի Նովակովսկի
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքակիրթ աշխարհի ոչ մի ներկայացուցիչ չի կարող հանգիստ նայել ցեղասպանությանը և չի կարող այդ երևույթն ընդունել որպես դրական փաստ, քանի որ այն հանցագործությունն է, որն իր հետևանքներն ունի ամբողջ քաղաքակրթության վրա: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, օգոստոսի 3-ին ՀՀ-ում Լեհաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Եժի Մարեկ Նովակովսկին խոսել է ցեղասպանությունների վերաբերյալ միջազգային հանրության արձագանքի մասին: Դեսպանն ինքը ցեղասպանությունն այլ կերպ չի կարող ընդունել, քան սարսափելի հանցագործություն: Նրա խոսքով՝ առհասարակ չի կարելի մարդ սպանել, սակայն երբ սպանում են ազգ կամ էթնիկ փոքրամասնություն, դա շատ ավելի սարսափելի և զզվելի երևույթ է:
«Ներկա պահին միջազգային հարությունը դիտարկվում է որպես մի սառցաբեկոր, որը դժվար է տեղից շարժվում: Այնուամենայնիվ, որոշումը պետք է կայացվի և մինչև վերջին անձը, ով կատարել է ցեղասպանություն, պետք է դատապարտվի: Ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհը պետք է պայքարի դրա դեմ, որպեսզի այլևս չլինեն ցեղասպանություններ: Մինչև օրս դատական գործ է ընթանում այն մարդկանց նկատմամբ, ովքեր երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ աշխատել են ճամբարներում: Կարծում եմ` ցեղասպանություն իրականացրած մարդկանց պետք է միշտ հետապնդել և դատապարտել անգամ, եթե նրանք լինեն 90 տարեկան»,- նշեց ՀՀ-ում Լեհաստանի հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Եժի Նովակովսկին:

Весь цивилизованный мир должен бороться против геноцидов: Ежи Новаковски
Ни один представитель цивилизованного мира не может спокойно наблюдать за геноцидом и не может принять его, поскольку это преступления, которое оставляет отпечаток на всей цивилизации. Как передает «Арменпресс», 3-го августа посол Польши в Армении Ежи Марек Новаковски говорил о реакции мирового сообщества по поводу геноцидов.
Посол не может воспринимать геноцид иначе, чем ужасающее преступление. По его словам, человека вообще нельзя убивать, однако, когда убивают народ или этническое меньшинство, то это ужаснее и отвратительнее.
«В данный момент международное сообщество воспринимается как ледяная глыба, которая с трудом сдвигается с места. Тем не менее, должно быть принято решение, и должны быть осуждены все – до последнего лица, кто совершили геноцид. Весь цивилизованный мир должен бороться против геноцидов, чтобы они не повторялись. По сей день идут судебные процессы против тех людей, которые в годы Второй мировой войны работали в концлагерях. Думаю, таких людей надо преследовать всегда и осудить их, даже если им будет 90 лет»,- сказал посол Польши в Армении Ежи Марек Новаковски.