ՆԱՏՕ-ի ազդեցությունը Հարավային Կովկասում սահմանափակ է. Մաթիաս Քիսլեր
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերը կարծում է, որ ՆԱՏՕ-ի ազդեցությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում, մասնավորապես ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում կարող է սահմանափակ լինել:
«Իհարկե, ՆԱՏՕ-ի համար կարեւորագույն խնդիրներ են մնում կայությունն եւ անվտանգությունը հարավում, արեւելքում, անդամ եւ ոչ անդամ պետությունների դեպքում, սակայն այժմ հիմնական ուշադրությունը կենտրոնացված է արեւելքում: ՆԱՏՕ-ն ունի գործընկերության ծրագրեր ոչ անդամ երկրների հետ, եւ Հայաստանը նույնպես այդ ծրագրերի անդամ է: Պետք է շեշտել, որ համագործակցությունը կլինի հաջող, եթե լինի երկկողմանի շահագրգռվածություն: ՆԱՏՕ-ն միանշանակ հաշվի է առնում գործընկեր երկրների շահերը, այստեղ ամեն ինչ արդեն կախված է Հայաստանից, թե նա ինչպես կձեւակերպի իր կարիքները եւ ինչպես կներկայացնի ՆԱՏՕ-ին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց դեսպանը:
Անդրադառնալով Ռուաստան-ՆԱՏՕ հարաբերություններին՝ նա նշեց, որ ՆԱՏՕ-ն չի կարող դիտվել որպես սպառնալիք Ռուսաստանի համար:
«ՆԱՏՕ-ն առաջին հերթին կենտրոնանալու է երկխոսություն հաստատելու հեռանկարների վրա»,-ընդգծեց Գերմանիայի դեսպանը:
Հուլիսի 8-9-ը Լեհաստանի մայրաքաղաք Վարշավայում կայացել է ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովը, որին մասնակցում էին Հյուսիսատլանտյան դաշինքի անդամ երկրների առաջնորդները`այդ թվում ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման: Արևմտյան պետությունների ղեկավարներից բացի գագաթնաժողովին մասնակցում էին նաև Դաշինքի հետ համագործակցող երկրների ղեկավարները, այդ թվում` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Влияние НАТО на Южном Кавказе ограниченное: Матиас Кислер
Посол Германии в Армении Матиас Кислер думает, что влияние НАТО на Южном Кавказе, в частности, в вопросе урегулирования карабахского конфликта, ограниченное.
«Конечно, стабильность и безопасность в регионе остаются важными для НАТО на юге, на востоке, в странах-членах и нечленах НАТО, однако сейчас основное внимание сосредоточено на востоке. НАТО имеет партнерские программы со странами, которые не являются членами НАТО, среди которых и Армения. Надо подчеркнуть, что сотрудничество будет успешным, если будет наличествовать взаимная заинтересованность. НАТО однозначно учитывает интересы партнеров, и все уже зависит от Армении - как он– оформит свои нужды и как представит их НАТО»,- сказал посол Германии в Армении Матиас Кислер.
Как передает «Арменпресс» с его слов, комментируя отношения НАТО с РФ, Кислер сказал, что НАТО не может рассматриваться как угроза РФ.
«В первую очередь, НАТО будет концентрироваться на перспективах установления диалога»,- »,- сказал посол Германии в Армении Матиас Кислер.
8-9-го ию;я в Варшаве состоялся саммит НАТО, в котором принимали участие руководители стран альянса, в том числе, президент США Барак Обама. Кроме того, в саммите принимали участие руководители партнерских стран, в том числе, президент Армении Серж Саргсян.