Թուրքիան Հայաստանի հանդեպ կշարունակի նույն քաղաքականությունը. Կիրո Մանոյան
ԵՐԵՎԱՆ,18ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հեղաշրջման ձախողումից հետո Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը կշարունակի իր քաղաքականությունը, իսկ Հայաստանի հետ հարաբերությունները Թուրքիայի համար առաջնահերթ չեն: Միանշանակ պարզ չէ նաև, թե հաջողության հասնելու դեպքում ինչ քաղաքականություն կվարեին զինվորականները Թուրքիայում և Հայաստանի վրա դա ինչ ազդեցություն կունենար: Լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը` անդրադառնալով Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման փորձին: «Թուրքիայի բանակը հայտնի է եղել իր շատ ավելի կոշտ քաղաքականությամբ արտաքին մի շարք հարցերում, այդ թվում` հայկական հարցի առնչությամբ: Չենք կարող ասել, որ հաջողվելու դեպքում անպայման Հայաստանի համար դրական կլիներ: Ներկայում ձախողումից հետո կարող եմ ասել, որ Էրդողանը կշարունակի իր քաղաքականությունը, այսինքն` Հայաստանի հետ հարաբերությունները Թուրքիայի համար առաջնահերթ չեն, իսկ այս փորձից հետո առավել ևս չեն լինի: Թուրքիան կշարունակի իր այդ նույն քաղաքականությունը: Ադրբեջանի հետ իրենց հարաբերությունները սերտ են ու սերտ էլ կմնան»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Կիրո Մանոյանը:
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստան-Թուրքիա-Ադրբեջան հարաբերություններին, քաղաքական գործիչը նկատեց, որ հետագա մերձեցումը կարող է մեզ համար մտահոգիչ դառնալ: «Ռուսաստանի հարաբերությունները Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ տնտեսական նպատակներից ելնելով է, դա մեզ համար ինչ-որ առումով նպաստավոր չէ: Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելը մտահոգիչ է, իսկ եթե Թուրքիա-Ռուսաստան հարաբերությունները վերստին ունենան այն ձևը, ինչ առկա էին մինչ ինքնաթիռի խոցումը, դա արդեն կարող է էլ ավելի մտահոգիչ լինել, քանի որ տնտեսական կապերը կարող են սերտաճել ռազմականի»,-ավելացրեց ՀՅԴ-ական գործիչը: Նրա խոսքով` Հայաստանը պետք է զգոն և ուշադիր լինի, հետևի բոլոր իրադարձություններին իր շահերը ճիշտ պաշտպանելու համար:
Կիրո Մանոյանի կարծիքով` ներքին հարցերից ուշադրությունը շեղելու քաղաքականություն Թուրքիան կվարի ոչ միայն Ղարաբաղի հարցով, այլև մի շարք այլ արտաքին խնդիրներով, բայց ներքին խնդիրներն այնքան խորն են, որ կստիպեն իշխանություններին առերեսվել այդ հարցին: «Ինտրիգներ պետք է սպասել տարածաշրջանային քաղաքականության մեջ, դրա համար էլ անհրաժեշտ է, որ լինենք զգոն ու միակամ, չեմ ասում բոլոր հարցերում միակարծիք, բայց հիմնական թիրախները նույնը պետք է լինեն բոլորիս համար»,-եզրափակեց ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավարը:
Թուրքիայում հուլիսի 15-ի ձախողված հեղաշրջման ժամանակ Թուրքիայի տարբեր քաղաքներում սկսված բախումների հետևանքով զոհվել է շուրջ 290 մարդ: Վիրավորների թիվը պաշտոնական տվյալներով 1440 է:

YEREVAN, JULY 18, ARMENPRESS. Director of the International Secretariat of the ArmenianRevolutionary Federation Bureau Giro Manoyansays after the failed coup Turkish President Recep Tayyip Erdogan will continue his policy, and the relations with Armenia are not priority for Turkey. It is also not clear what policy the military officials would carry in case of succeeding, what impact it would have on Turkey and Armenia.
“The Turkish army has been famous for its much tougher policy on a number of foreign affairs, including also the Armenian question. We cannot say that their success will definitely have positive impact on Armenia. After the failure I can say Erdogan will continue his policy, this means that the relations with Armenia are not priority for Turkey, and especially after this incident. Turkey will continue its same policy. It has close cooperation with Azerbaijan and this will remain the same”, “Armenpress” reports, Giro Manoyan said.
As for Russia-Turkey-Azerbaijan relations, Giro Manoyan said the further close cooperation can create a concern among us. “Russia’s relations with Turkey and Azerbaijan are for economic reasons, it is to some extent not beneficial for us. Russia’s selling weapons to Azerbaijan causes concern, and if the Turkish-Russian relations normalize, it can be more concerning since the economic ties may merge into military ones”, Giro Manoyan stated. He said Armenia must be alert and attentive, follow all developments for correctly defending its interests.
Giro Manoyan said Turkey will conduct policy of diverting the attention from its internal issues not only over the Karabakh issue, but also on a number of foreign issues, but its internal issues are so deep that it will make the Turkish leadership face that issue. “We must expect intrigues in the regional policy, that’s why we must be alert and united”, Giro Manoyan concluded.
Nearly 290 people were killed in the failed military coup attempt in Turkey on July 15. According to official data, the number of wounded is 1440.