Ադրբեջանն ուսումնական թռիչքներով փորձում է հոգեբանական ճնշում գործադրել հայկական կողմի վրա. քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանն ուսումնական թռիչքներով փորձում է հոգեբանական ճնշում գործադրել հայկական կողմի վրա: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց քաղաքագետ Նարեկ Գալստյանը: «Նման ուսումնական թռիչքների հիմնական նպատակը հնարավոր ռեալ ռազմական զարգացումներին պատրաստ լինելն է: Նրանց համար հիմնական թշնամին մենք ենք, դա նշանակում է, որ այդ վարժանքներն ուղղված են մեր դեմ: Դրան գումարած կա հոգեբանական գործոնը` ցույց տալ սպառազինությունը և այլն»,-ասաց Նարեկ Գալստյանը:
Առաջիկայում սպասվում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հերթական հանդիպումը, դրանից բացի, նախատեսված է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի այցը Ռուսաստան, որքանո՞վ է հավանական լարվածությունը: Հարցին ի պատասխան, քաղաքագետը նշեց, որ այս փուլում ոչինչ չի կարելի է բացառել:
«Եղել են դեպքեր, երբ բարձրաստիճան պաշտոնյաների այցից առաջ, այցի ընթացքում կամ դրանից հետո Ադրբեջանը սահմանին լարվածություն է հրահրում: Կարծում եմ, որ մոտ ժամանակներում սահմանին կառավարելի լարվածություն կլինի, մինչև Ադրբեջանը հասկանա, թե ինչ է ուզում անել: Ավիացիայում այսպիսի հասկացություն կա` վերադաձի անհնարիության կետ: Հիմա Ադրբեջանի ծավալապաշտական հայտարարությունները հասցրել են մի կետի, որից վերադարձ հնարավոր չէ: Նրանք հայտարարում են, որ ամբողջ Ղարաբաղն են ուզում, հետևաբար դա իրենց համար լուրջ խնդիր է ու պետք է ժողովրդին ցույց տան` իբր իրենց գործին նվիրված են»,-ասաց քաղաքագետը:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավարևելյան ուղղությամբ Ադրբեջանը ուղղաթիռների և ինքնաթիռների կիրառմամբ ուսումնամարզական թռիչքներ է անցկացնում: ԼՂՀ ՊՆ հայտարարության մեջ ասվում է. «Հուլիսի 13-ին՝ ժամը 08:26-ից սկսած, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավարևելյան ուղղությամբ հակառակորդը շփման գծից 30 կմ խորության վրա, ուղղաթիռների և ինքնաթիռների կիրառմամբ, անց է կացնում ուսումնամարզական թռիչքներ: Ժամը 11:00-ի դրությամբ այդ ուսումնամարզական թռիչքներին ներգրավված է եղել 12 ինքնաթիռ և 41 ուղղաթիռ: ՊԲ հակաօդային պաշտպանության ուժերը ռադիոլոկացիոն, կրակային և դիտարկման համակարգերի միջոցով վերահսկում են ադրբեջանական զինուժի ուսումնամարտական թռիչքները և աչալուրջ հետևում դրանց գործողություններին»:

YEREVAN, JULY 13, ARMENPRESS. In an interview with “Armenpress”, political scientist Narek Galstyan said by conducting aviation military exercises Azerbaijan is trying to exert psychological pressure on the Armenian side.
“The major aim of such aviation military exercises is to be ready for the possible real military developments. For them we are the main enemy, this means that these exercises are directed against us. There is also a psychological factor, to show their armament and etc.”, Narek Galstyan said.
To the question that the regular meeting between the Presidents of Armenia and Azerbaijan is going to be held in the nearest future, as well as US Secretary of State John Kerry’s visit to Russia is scheduled, to what extent is the possibility of tension, the political scientist said nothing can be ruled out at this stage.
“There has been cases when before, during and after the visit of the high-ranking officials, Azerbaijan provoked tension in the border. I think in the nearest future there will be a manageable tension in the border until Azerbaijan understands what it wants to do. Now the Azerbaijani expansionist statements have reached the point from which a return is impossible. They announce that they want the entire Karabakh, thus, it is a serious issue for them and they try to show their people that they are devoted to their work”, the political scientist said.
Azerbaijan is conducting aviation military exercises by using helicopters and jets at the south-eastern direction of the Nagorno Karabakh-Azerbaijani contact line. The NKR Defense Ministry’s announcement says: “On July 13 starting at 08:26, the Azerbaijani side is conductingaviation military exercises at the south-eastern direction 30km deep from the line of contact. At 11:00 12 jets and 41 helicopters were included in the aviation military exercises. The Air Defense Forces of the NKR Defense Army are controlling the Azerbaijani aviation military exercises through radar and monitoring systems and carefully follow their actions”.