Թուրքիան քաղում է «Իսլամական պետության» հետ համագործակցության պտուղները. Ռուբեն Սաֆրաստյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան համագործակցել է «Իսլամական պետության» հետ, դա փաստ է, սակայն վերջին մեկ ու կես տարվա ընթացքում այն Սիրիայում փոխել է իր քաղաքականությունը և ստիպված քայլեր է ձեռնարկում «Իսլամական պետության» դեմ: Վերջինս էլ հանդես է գալիս պատասխան քայլերով: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսին նշեց ՀՀ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը` նշելով, որ Ստամբուլում տեղի ունեցած վերջին ահաբեկչությունը «Իսլամական պետության» ձեռագիրն է: Այդ մասին հայտարարել է նաև պաշտոնական Թուրքիան:
«Կարծում եմ, որ սա ոչ միայն վրեժխնդրության ակցիա է Թուրքիայի նկատմամբ, այլև գործողությունների մի շարք է, որի նպատակն է ազդել Թուրքիայի քաղաքականության վրա: Այս ահաբեկչական գործողություններով փորձ է արվում, որ մեծ թվով զոհեր լինեն ու դրանով հասնեն նրան, որ ավելանա երկրի բնակչության դժգոհությունը: Դրանից բացի, պատահական չէ ընտրված ահաբեկչական գործողության վայրը: Այն իրականացվեց միջազգային օդանավակայանում` փորձելով հարվածել Թուրքիայի միջազգային հեղինակությանը»,-ասաց թուրքագետը:
Ռուբեն Սաֆրաստյանը նշեց, որ «Իսլամական պետությունը» նման գործողություններով փորձում է ազդել Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության վրա, հատկապես Սիրիայում վարած: Այժմ Թուրքիան համագործակցում է «Ջաբհաթ ան Նուսրա» ահաբեկչական խմբավորման հետ: Նրան օժանդակելու քաղաքականությունը, ըստ թուրքագետի, ունի կոնկրետ նպատակ` Հալեպի շրջափակում, Հալեպի գրավում, և դա արվի «Ջաբհաթ ան Նուսրա»-ի միջոցով: Ռուբեն Սաֆրաստյանը նկատեց, որ «Ջաբհաթ ան Նուսրա»-ն ու «Իսլամական պետություն»-ը մրցակիցներն են: Հետևաբար «Իսլամական պետություն»-ը փորձում է Թուրքիայի այդ քաղաքականության վրա ազդել:
«Ինչպես ցույց է տալիս վերջին շրջանի փորձը, Թուրքիայում նման ահաբեկչությունները կշարունակվեն: Ցավալի է, որ եղան անմեղ զոհեր, բայց եթե աշխարհաքաղաքական առումով բնութագրենք, ապա Թուրքիան ստանում է այն, ինչին արժանի է: Նա մտավ Սիրիայի խաղի մեջ, բռնեց ահաբեկիչների կողմը` օգտագործեց նրանց իր նպատակների համար»,-հավելեց Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Հունիսի 28-ի երեկոյան Ստամբուլի Աթաթուրքի օդանավակայանում տեղի է ունեցել ահաբեկչական խոշոր գործողություն, որի հետևանքով կա 30-ից ավելի զոհ, 140-ից ավելի վիրավոր: Ահաբեկչությունն իրականացրած երեք մահապարտները նախ կրակ են բացել օդանավակայանում գտնվող անձանց վրա, ապա պայթեցրել են իրենց: Օդանավակայանը շուրջ 5 ժամ փակվել է բոլոր տեսակի թռիչքների համար: Արգելափակվել է նաև դեպի օդանավակայան տանող ճանապարհների երթևեկությունը: Օդանավակայան ժամանած վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը հայտնել է լրագրողներն, որ իրենց ունեցած նախնական տվյալներով՝ ահաբեկչության իրականացման պատասխանատուն ծայրահեղական իսլամիստական «Իսլամական պետություն» կազմակերպությունն է:

R. Safrastyan – Istanbul attack is result of Turkey’s cooperation with IS
YEREVAN, JUNE 29, ARMENPRESS. Turkey has cooperated with the “Islamic State”, that’s a fact, however in the past one and a half year it has changed its policy in Syria and is forcibly taking measures against the “Islamic State”, says director of the Institute of Oriental Studies Ruben Safrastyan, adding that the recent terror attack in Istanbul is the “handwriting” of the “Islamic State”. Turkey has also announced this.
“In my opinion, this isn’t only revenge against Turkey, but is also a row of operations, which aim at impacting Turkey’s policy. These terror attacks attempt to have large number of victims to achieve the increase of the population’s dissatisfaction. In addition, the terror target wasn’t selected accidently. It happened in an international airport, in an attempt to strike Turkey’s international reputation”, he said.
According to Safrastyan, the Islamic State aims at impacting Turkey’s foreign policy in Syria with these kinds of actions. Now Turkey is cooperating with the Jabhat Al Nusra terrorist organization. The assistance of this organization, according to Safrastyan, has a specific goal – the blockade of Aleppo, capture of Aleppo done through Al Nusra. Safrastyan says the Islamic State and the Al Nusra are competitors. Therefore the Islamic State is attempting to impact Turkey’s policy.
“As the recent experience shows, similar terror attacks will continue in Turkey. It is unfortunate that innocent people lost their lives, but if we describe this in a geopolitical sense, then Turkey gets what it deserves. It entered the Syrian game, took sides with terrorists, and used them for its goals”, Safrastyan said.
Three suspected Islamic State suicide bombers opened fire and blew themselves up in Istanbul's main airport, killing 41 people and wounding 239 on June 28.