Հայոց ցեղասպանության առումով Պապի դիրքորոշումը միանշանակ պարզ է. Շվեյցարիայի խորհրդարանի փոխնախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի հայաստանյան այցի առաջնային նպատակը հիշեցնելն էր, որ նա գալիս է քրիստոնեությունը՝ որպես պետական կրոն ընդունած հենց առաջին երկիր։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Շվեյցարիայի խորհրդարանի փոխնախագահ, Շվեյցարիա-Հայաստան խորհրդարանական խմբի համանախագահ Դոմինիկ դը Բյումանը։«Նա համաշխարհային ազդեցություն ունի։ Անում է այն, ինչ ասում է, եւ հակառակը, ասում է այն, ինչ անում է։ 2015 թվականի ապրիլին Հռոմի Սուրբ Պետրոս տաճարում նա շատ հստակորեն ճանաչեց ցեղասպանությունը. սա այնքան հզոր էր, որ այլեւս հետքայլ չկար։ Եվ պարզ է, որ իզուր չէր նրա՝ 3 օր Հայաստանում անցկացնելու որոշումը։ Նա ցանկանում էր նաև մեկ անգամ եւս հիշեցնել, որ գալիս է առաջին քրիստոնյա երկիր՝ սիրո, խաղաղության եւ համերաշխության իր պատգամն ասելու»,- ասաց Շվեյցարիայի խորհրդարանի փոխնախագահը։
Նրա խոսքով՝ ցեղասպանության առումով Պապի դիրքորոշումը միանշանակ պարզ է։ «Նա խնդիր չուներ ցեղասպանություն բառը կրկին արտաբերելու, նա ապացուցելու ոչինչ չուներ, քանի որ դա արդեն արել էր եւ շատ ավելի դժվար տեղում: Նա ցանկանում է ասել, որ բոլոր ցեղասպանություններն էլ պետք է ճանաչել, հայտարարել, դատապարտել. նրանք, որոնք ճանաչված չեն մինչեւ այսօր եւ մանավանդ քրիստոնեական ժողովուրդների դեմ, որոնք ամբողջ աշխարհում ամենատուժածներն են»,- ընդգծեց նա։
Դոմինիկ դը Բյումանը նշեց, որ Հայաստանի համար Հռոմի Պապը ստեղծում է արտաքին հարաբերություններ, փորձում է վերացնել այն խոչընդոտները, որոնք դրսից են գալիս: «Նա ցանկանում է, որ իր համերաշխության պատգամը տեղ հասնի։ Այդ պատգամը որեւէ խոչընդոտ չի կարող ստեղծել Հայաստանի հարեւանների համար, քանի որ այն երկու խնդիր է կրում իր մեջ՝ զորակցություն բոլոր քրիստոնեական ժողովուրդներին եւ բոլոր ազգերի միջեւ համերաշխության պահանջ ։ Նա խտրականություն չի դնում, եւ սա է նրա ուժը. սերը չի կարող բաժանվել միայն որոշ մարդկանց միջեւ, դա համաշխարհային արժեք է»,- եզրափակեց Շվեյցարիայի խորհրդարանի փոխնախագահը։
Ֆրանցիսկոս Պապը Հայաստան է ժամանել հունիսի 24-ին` «Այց առաջին քրիստոնեական երկիր» խորագրով: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում մասնակցել է Բարիգալստի Հրաշափառի արարողությանը: Պապը հյուրընկալվել է ՀՀ նախագահի նստավայրում, առանձնազրույց ունեցել նրա հետ, ելույթ ունեցել ՀՀ իշխանությունների, հասարակության, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը: Հունիսի 25-ին Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապն այցելել է Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիր: Նույն օրը Պապը Գյումրիում պատարագ է մատուցել լատինական ծեսով`համեմված հայկական շարականներով: Երեկոյան Հանրապետության հրապարակում Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի և Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել խաղաղության աղոթք և էկումենիկ արարողություն: Հունիսի 26-ի առավոտյան Մայր Աթոռի Սուրբ Տրդատ բաց խորանում մատուցվել է Սուրբ պատարագ` Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսի ձեռամբ և Սրբազան քահանայապետ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի աղոթակցությամբ: Մայր Աթոռ Սբ Էջմիածնում ստորագրվել է համատեղ հայտարարություն, որից հետո Սրբազան քահանայապետը և Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսը այցելել են նաև հայ ժողովրդի և Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու համար կարևորագույն սրբավայրերից մեկը՝ Խոր Վիրապ: Այնտեղ միասին աղոթելուց հետո նրանք աղավնիներ են բաց թողել Արարատի ուղղությամբ: Նույն օրը Պապը մեկնել է Վատիկան:

Pope Francis’ stance on Armenian Genocide is very clear – says Vice-President of Swiss Parliament
YEREVAN, JUNE 27, ARMENPRESS. In an interview with “Armenpress”, Vice-President of the Swiss Parliament, Co-Chair of the Switzerland-Armenia parliamentary group Dominique de Buman said the primary aim of Pope Francis’ visit to Armenia was to recall that he is coming to the country which was the first to adopt Christianity as a state religion.
“He has a global impact. He does what he says, and vice versa, he says what he does. On April 2015 in St. Peter’s Basilica in Rome he very clearly recognized the Genocide: this was such a powerful that there was no step back. And it is clear that his decision to spend three days in Armenia was not in vain. He wanted once again to recall that he is coming to the first Christian country to say his message of love, peace and solidarity”, Dominique de Buman said.
Buman said concerning the Genocide, Pope’s stance is very clear. “He had no problem of repeating the word genocide, he had nothing to prove since he has already done it and in much more difficult place. He wants to say that all genocides must be recognized, announced, condemned: those genocides that are not recognized yet and especially the genocides against the Christian people which are the most suffered in the world”, he said.
Dominique de Buman said Pope Francis creates foreign relations for Armenia, he is trying to eliminate the obstacles coming from abroad. “He wants to spread his message of solidarity. This message cannot create any obstacle for the neighbors of Armenia since it bears two issues: support to all Christian people and demand of solidarity between all people. He does not discriminate, and this is his power: love cannot be divided only between several people, it is a global value”, Dominique de Buman concluded.
Pope Francis arrived in Armenia on June 24. A welcoming ceremony was held in Mother See of Holy Etchmiatsin. The Pope had a meeting with President Serzh Sargsyan in the Presidential Palace, where he made an announcement addressed to Armenian officials, foreign diplomats and representatives of the society.
On June 25 Pope Francis visited the Armenian Genocide Memorial, accompanied by President of Armenia Serzh Sargsyan and Catholicos of All Armenians His Holiness Garegin II.
The Pope then delivered a Holy Mass in Gyumri’s Vardanants Square.
During the day the Pope returned to Yerevan, where the most important and most open event for the society during his visit took place in the Republic Square.
A peace prayer was delivered, which was preceded and followed by a joint festive concert of the Armenian Philharmonic Orchestra and the State Choir – dedicated to Pope Francis’ visit to Armenia.
In the morning of June 26, a liturgy was held in Mother See of Holy Etchmiatsin, which was delivered by His Holiness Catholicos Garegin II with Pope Francis.
After that, a joint statement was signed in the Mother See of Holy Etchmiatsin. Then, Pope Francis and Caltholisc of All Armenians Garegin II visted Khor Virap Monastery where they released doves symbolizing peace from a platform looking at Biblical Ararat Mountain.