Հայոց ցեղասպանության առումով Պապի դիրքորոշումը միանշանակ պարզ է. Շվեյցարիայի խորհրդարանի փոխնախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի հայաստանյան այցի առաջնային նպատակը հիշեցնելն էր, որ նա գալիս է քրիստոնեությունը՝ որպես պետական կրոն ընդունած հենց առաջին երկիր։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Շվեյցարիայի խորհրդարանի փոխնախագահ, Շվեյցարիա-Հայաստան խորհրդարանական խմբի համանախագահ Դոմինիկ դը Բյումանը։«Նա համաշխարհային ազդեցություն ունի։ Անում է այն, ինչ ասում է, եւ հակառակը, ասում է այն, ինչ անում է։ 2015 թվականի ապրիլին Հռոմի Սուրբ Պետրոս տաճարում նա շատ հստակորեն ճանաչեց ցեղասպանությունը. սա այնքան հզոր էր, որ այլեւս հետքայլ չկար։ Եվ պարզ է, որ իզուր չէր նրա՝ 3 օր Հայաստանում անցկացնելու որոշումը։ Նա ցանկանում էր նաև մեկ անգամ եւս հիշեցնել, որ գալիս է առաջին քրիստոնյա երկիր՝ սիրո, խաղաղության եւ համերաշխության իր պատգամն ասելու»,- ասաց Շվեյցարիայի խորհրդարանի փոխնախագահը։
Նրա խոսքով՝ ցեղասպանության առումով Պապի դիրքորոշումը միանշանակ պարզ է։ «Նա խնդիր չուներ ցեղասպանություն բառը կրկին արտաբերելու, նա ապացուցելու ոչինչ չուներ, քանի որ դա արդեն արել էր եւ շատ ավելի դժվար տեղում: Նա ցանկանում է ասել, որ բոլոր ցեղասպանություններն էլ պետք է ճանաչել, հայտարարել, դատապարտել. նրանք, որոնք ճանաչված չեն մինչեւ այսօր եւ մանավանդ քրիստոնեական ժողովուրդների դեմ, որոնք ամբողջ աշխարհում ամենատուժածներն են»,- ընդգծեց նա։
Դոմինիկ դը Բյումանը նշեց, որ Հայաստանի համար Հռոմի Պապը ստեղծում է արտաքին հարաբերություններ, փորձում է վերացնել այն խոչընդոտները, որոնք դրսից են գալիս: «Նա ցանկանում է, որ իր համերաշխության պատգամը տեղ հասնի։ Այդ պատգամը որեւէ խոչընդոտ չի կարող ստեղծել Հայաստանի հարեւանների համար, քանի որ այն երկու խնդիր է կրում իր մեջ՝ զորակցություն բոլոր քրիստոնեական ժողովուրդներին եւ բոլոր ազգերի միջեւ համերաշխության պահանջ ։ Նա խտրականություն չի դնում, եւ սա է նրա ուժը. սերը չի կարող բաժանվել միայն որոշ մարդկանց միջեւ, դա համաշխարհային արժեք է»,- եզրափակեց Շվեյցարիայի խորհրդարանի փոխնախագահը։
Ֆրանցիսկոս Պապը Հայաստան է ժամանել հունիսի 24-ին` «Այց առաջին քրիստոնեական երկիր» խորագրով: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում մասնակցել է Բարիգալստի Հրաշափառի արարողությանը: Պապը հյուրընկալվել է ՀՀ նախագահի նստավայրում, առանձնազրույց ունեցել նրա հետ, ելույթ ունեցել ՀՀ իշխանությունների, հասարակության, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը: Հունիսի 25-ին Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապն այցելել է Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիր: Նույն օրը Պապը Գյումրիում պատարագ է մատուցել լատինական ծեսով`համեմված հայկական շարականներով: Երեկոյան Հանրապետության հրապարակում Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի և Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել խաղաղության աղոթք և էկումենիկ արարողություն: Հունիսի 26-ի առավոտյան Մայր Աթոռի Սուրբ Տրդատ բաց խորանում մատուցվել է Սուրբ պատարագ` Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսի ձեռամբ և Սրբազան քահանայապետ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի աղոթակցությամբ: Մայր Աթոռ Սբ Էջմիածնում ստորագրվել է համատեղ հայտարարություն, որից հետո Սրբազան քահանայապետը և Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսը այցելել են նաև հայ ժողովրդի և Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու համար կարևորագույն սրբավայրերից մեկը՝ Խոր Վիրապ: Այնտեղ միասին աղոթելուց հետո նրանք աղավնիներ են բաց թողել Արարատի ուղղությամբ: Նույն օրը Պապը մեկնել է Վատիկան:

Позиция Папы Римского в вопросе Геноцида армян однозначно ясна: вице-спикер парламента Швейцарии
Целью визита Папы Римского Франциска в Армению было напомнить, что он приехал в страну, первой принявшую в качестве государственной религии христианство. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал вице-спикер парламента Швейцарии, сопредседатель парламентской группы Швейцария-Армения Доминик де Бюман.
«Он имеет влияние во всем мире. Делает то, что говорит, и говорит то, что делает. В 2015 году в Соборе Св. Петра он признал Геноцид армян: это было настолько мощно, что шагу назад уже не могло быть. И ясно, что не зря он решил провести 3 дня в Армении. Он хотел еще раз напомнить, что он приехал в страну, первую принявшую в качестве государственной религии христианство, чтобы сказать свое слово о любви, мире и примирении»- сказал Доминик де Бюман.
По его словам, позиция Папы Римского в вопросе Геноцида армян однозначно ясна. «У него не было проблем еще раз повторить слово геноцид, ему нечего было доказывать, поскольку он уже сделал это в более сложном месте. Он хотел сказать, что что надо признать и осудить все геноциды – те, которые еще не были приняты, особенно, против христианских народов, которые являются самыми пострадавшими во всем мире»,- сказал Доминик де Бюман.
С его слов, Папа Римский создает для Армении внешние отношения, пытается убрать те препятствия, которые идут извне. «Он хочет, чтобы его слово о примирении дошло до места. Этот призыв не может создать никаких препятствий для соседей Армении, поскольку включает в себя две задачи: поддержку всех христианских народов и требование согласия, относящееся ко всем народам. Он не ставит различий, и в этом его сила. Любовь не может раздаваться лишь некоторым, это мировое достояние»,- сказал Доминик де Бюман.
24 июня Папа Римский прибыл в Армению с трехдневным визитом. Девиз визита – «Визит в первую христианскую страну». В Первопрестольном Эчмиадзине он принял участие в торжественном приеме.
Папа был принят в президентской резиденции, где состоялась его беседа с президентом Сержем Саргсяном, после чего Папа Франциск выступил перед государственными чиновниками РА, представителями аккредитованного в Армении дипкорпуса и общественности.
25 июня Папа Римский посетил Мемориал жертв Геноцида в Цицернакаберде, возложил цветы и помолился за души жертв Геноцида армян. Понтифик благословил посаженную от его имени ель в Сквере памяти Цицернакаберда.
В тот же день в храме Семи ран в Гюмри Папа отслужил мессу по латинскому чину, дополненную армянскими шараканами.
Вечером 25 июня на ереванской площади Республики состоялось совместное экуменическое богослужение Папы Римского Франциска и Католикоса Всех Армян Гарегина II. Главы двух церквей вознесли Всевышнему молитву об установлении мира во всем мире.
Утром 26 июня у открытого алтаря Св.Трдата в Первопрестольном Святом Эчмиадзине Католикос Всех Армян Гарегин II отслужил Божественную литургию при участии Папы Римского Франциска.
Папа Римский Франциска посетил одно из священных мест Армянской Апостольской церкви – Хор Вирап. В сопровождении Католикоса всех Армян, высокопоставленных духовных лиц Святого Престола и ААЦ Понтифик посетил церковь Святой Богородицы.
Предстоятели двух церквей зажгли светильники огнем, который был взят из ямы Григория Просветителя. Далее Папа Франциск и Католикос Гарегин Второй выпустили голубей к библейской горе Арарат.