Գերմանացիների 74 տոկոսը ճիշտ է համարել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու Բունդեսթագի որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանացիների մեծամասնությունը հավանություն է տվել 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու Բունդեսթագի որոշմանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`ARD հեռուստաընկերության համար Infratest dimap-ի կողմից անցկացված հարցման արդյունքների համաձայն՝ դրա մասնակիցների 74 տոկոսը ճիշտ է համարել Բունդեսթագի որոշումը:Գերմանացիների 91 տոկոսն այն կարծիքին է, որ Թուրքիան Գերմանիայի համար վստահության արժանի գործընկեր չԷ: Ապրիլին այս թիվը ցածր Էր 12 տոկոսային կետով:
Թուրքիան հուսալի գործընկեր Է համարում հարցվածների միայն 7 տոկոսը, ինչը տասը տոկոսային կետով պակաս Է, քան ապրիլին:
Հավանաբար հենց Անկարայի նկատմամբ անվստահությունն Է պատճառը, որ գերմանացիների ճնշող մեծամասնությունը՝ 89 տոկոսը, այն կարծիքին Է, որ Գերմանիան չպետք է զիջումներ անի անայցագիր ռեժիմի հարցում, նշում Է ARD-ն:
Ավելի վաղ Բրյուսելը հայտարարել է Թուրքիայի հետ միգրացիոն գործարքի շրջանակներում նրա քաղաքացիների համար այցագրերը չեղարկելու պատրաստակամության մասին, եթե Անկարան կատարի մի շարք պայմաններ, մասնավորապես, վերանայի ահաբեկչության դեմ պայքարին վերաբերող օրենսդրությունը:
Սակայն Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հրաժարվեց փոխել հակաահաբեկչական օրենսդրությունը, հայտարարելով, որ Թուրքիան «իր ուղին ունի»: Ավելի ուշ նա սպառնացել Էր Բրյուսելին դուրս գալ միգրացիոն գործարքից, եթե անայցագիր ռեժիմ չտրամադրվի իր երկրի քաղաքացիներին:
Գերմանացիների մեծամասնությունն այն կարծիքին Է, որ Բեռլինն այդ հարցում չպետք Է զիջի Անկարային, եթե նույնիսկ դա հարվածի տակ դնի փախստականների վերաբերյալ գործարքը:

74% немцев посчитали решение Бундестага о признании Геноцида армян правильным
Большинство немцев также с одобрением отнеслись к решению своего правительства признать геноцид армян в Османской империи в 1915 году. 74 процента респондентов сочли решение Бундестага правильным.
В Анкаре, напротив, подобным решением возмутились. Вице-премьер Турции Нуман Куртулмуш назвал его "исторической ошибкой".
Как передает «Арменпресс», таковы результаты опроса, проведенного Infratest dimap для телекомпании ARD.
Турция не является для Германии партнером, заслуживающим доверия, считает 91 процент немцев. В апреле эта цифра была ниже на 12 процентных пунктов, отмечает корреспондент ARD.
Надежным партнером Турцию считают только семь процентов, что на 10 процентных пунктов ниже, чем в апреле.
Именно недоверие к Анкаре, вероятно, является причиной, по которой подавляющее большинство немцев — 89 процентов — считает, что Германия не должна делать уступок в вопросе безвизового режима.
Ранее Брюссель заявил о готовности в рамках миграционной сделки с Турцией отменить визы для ее граждан, если Анкара выполнит ряд условий, в частности пересмотрит законодательство по борьбе с терроризмом.
Однако президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган отказался менять антитеррористическое законодательство, заявив, что у его страны "свой путь". Позже он пригрозил Брюсселю выйти из миграционной сделки, если гражданам его страны не предоставят безвизовый режим.
Таким образом, большинство немцев считает, что Берлин не должен уступать Анкаре в этом вопросе, даже если это поставит сделку по беженцам под удар.
Соглашение между Брюсселем и Анкарой было заключено 18 марта. Согласно ему, все нелегальные мигранты, попавшие через Турцию в Грецию, будут возвращены на турецкую территорию. Евросоюз взамен пообещал принимать сирийских беженцев, а также пообещал туркам безвизовый режим и выделил им три миллиарда евро.