Շփման գծում մոնիտորինգի ռեժիմի հաստատման հետ կապված որևէ նախապայման չի դրվել. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շփման գծում մոնիտորինգի ռեժիմի հաստատման հետ կապված որևէ նախապայման չի դրվել:
Այս մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Վիեննայից Երևան վերադառնալու ճանապարհին՝ օդանավում այցը լուսաբանող լրագրողներին հետ զրույցում ամփոփելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների նախաձեռնությամբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ կայացած հանդիպումը:
«Մոնիտորինգի հաստատման վերաբերյալ որևէ նախապայման չի եղել: Ես չգիտեմ, թե որ ադրբեջանցիներն են պնդում զորքերի դուրս բերման ու նոր դրանից հետո մոնիտորինգի հաստատման մասին, բայց ես գործ ունեմ Ադրբեջանի նախագահի հետ, ով այդպիսի բան չհայտարարեց այնտեղ»,-ասաց Սերժ Սարգսյանը:
Ինչ վերաբերում է բանակցություններին, ապա Սերժ Սարգսյանը նշեց, որ իրենք չեն խոսել բանակցությունների մասին: «Խոսել ենք, որ լավ կլինի տեսանելի ապագայում հանդիպում կայանա, բայց որևէ պայմանների մասին չենք խոսել: Մենք խոսել ենք հրադադարի ռեժիմի պահպանման մասին: Ադրբեջանի նախագահը, նայելով համանախագհներին և ինձ, ասում է, որ մենք ենք նախաձեռնել ապրիլյան այդ գործընթացը: Վստահ եմ` պատկերացնում եք իմ պատասխանը: Ադրբեջանի նախագահն այսօր տասնյակ անգամ կրկնեց, որ Ադրբեջանը միայն ու միայն խաղաղությամբ է ուզում լուծել այս հարցը: Լավ վիճակ չէ, բայց իրական վիճակը դա է»,-ասաց նախագահը:

President of Armenia: No precondition was put over establishment of monitoring regime in contact line
YEREVAN, MAY 17, ARMENPRESS. No preconditions were put on the establishment of the monitoring regime in the line of contact, the Armenian President said this to reporters while returning to Yerevan from Vienna.
“There has not been any precondition on the installation of the monitoring. I do know what kind of Azerbaijanis insist on the withdrawal of troops and then installing the monitoring, but I deal with the President of Azerbaijan who did not announce about it there”, Serzh Sargsyan said.
Concerning the negotiations, the Armenian President stated that they did not talk about the negotiations. “We talked about the possible meeting to be held in the future, but we did not talk about other conditions. We talked about the maintenance of the ceasefire regime. The President of Azerbaijan, looking at the Co-Chairs and me, says that we have initiated the April events. I am confident that you know what my answer was. The President of Azerbaijan today repeated ten times that Azerbaijan only wants to solve the issue with peaceful means. It is not a good situation, but the real situation is this”, the Armenian President said.