Արտաշես Գեղամյան. Պայքարն ընդդեմ կոռուպցիայի պայքար է հանուն ազգային անվտանգության ամրապնդման
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2016թ. մայիսի 14-ին Հայաստանի վարչապետը ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորների հետ կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացման վերաբերյալ հարցերի և խնդիրների քննարկում անցկացրեց։ Իմ կարծիքով, կայացավ անկեղծ և օգտակար բանավեճ։ Մինչև այդ քննարկման ժամանակ իմ հնչեցրած հարցերին մանրամասն անդրադառնալը՝ անհրաժեշտ եմ համարում մեջբերում կատարել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ս.թ. փետրվարի 12-ի ելույթից։ Ներկայացնելով Ազգային անվտանգության ծառայության նոր տնօրեն Գեորգի Կուտոյանին՝ նա ասաց. «Մինչև 2018թ. տեղի է ունենալու իշխանության թևերի լուրջ վերադասավորում և պետական մարմինների լիազորությունների էական վերաբաշխում։ ...Այս ընթացքում ձեր առաջնային խնդիրներից մեկը լինելու է պետության ներքին անվտանգության ապահովումը, մասնավորապես՝ մի կողմից կոռուպցիոն երևույթների դեմ ավելի սուր պայքարը, մյուս կողմից՝ կանխարգելումը։ ...Այդ քայքայիչ, ստորացուցիչ դրսևորումների դեմ պայքարը հատկապես կարևորվում է երկրում իրականացվող սահմանադրական բարեփոխումների լույսի ներքո»։ Այսպիսով, երկրի նախագահը կոռուպցիայի դեմ պայքարը սահմանում է որպես պետության՝ ազգային անվտանգության ապահովմանն ուղղված կարևոր գործառույթներից մեկը։
Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Հայաստանի դեմ շարունակվող չհայտարարված պատերազմի պայմաններում հակակոռուպցիոն քաղաքականության, դրա գործունակության բարձրացման հարցերը բացառիկ հրատապ են դառնում։ Ուստի, ՀՀ կառավարության կողմից այդ աշխատանքը դեռևս բավարար չափով արդյունավետ չհամարելը նպատակ ունի լրջորեն իմաստավորել պետության կենսագործունեության այս կարևորագույն հատվածում ստեղծված իրադրության պատճառները, նրա ազգային անվտանգության ապահովումը։ Չէ՞ որ այն փաստն ընդունելը, որ պետությունն առայժմ «չի հաղթահարել» կոռուպցիան, վկայում է, որ պետության կողմից կառավարման գործառույթների կատարումը չի վերացնում (կամ էլ նվազագույնի չի հասցնում) այն պատճառներն ու պայմանները, որոնք ծնում և սնում են կոռուպցիան մեր կյանքի տարբեր ոլորտներում։ Ավելին, մենք իրավունք ունենք եզրակացնելու, որ պետության կողմից իր հակակոռուպցիոն գործառույթների կատարումը պատշաճ չափով չի ուղեկցվում կոռուպցիոն իրավախախտումների կանխմանն ուղղված մեխանիզմների ստեղծմամբ և արմատավորմամբ, այն է. ներդնել հանրային կարգավիճակ ունեցող պաշտոնատար անձանց կաշառելուն խոչընդոտող իրավական մեխանիզմներ; ստեղծել իրավական պայմաններ, որոնք կապահովեն կոռուպցիոն իրավախախտումների պատճառով հասցված վնասի փոխհատուցման անխուսափելիությունը; իրականացնել կոռուպցիա ծնող գործոնների պարբերական, գործուն մշտադիտարկում; ձևավորել հակակոռուպցիոն հանրային գիտակցություն։ Այստեղ հատկապես կուզենայի նաև առանձնացնել այն խնդիրները, որոնք ուղղված են իրավական բարեփոխման իրականացմանը՝ նպատակ ունենալով էապես նվազեցնել կոռուպցիոն ռիսկեր պարունակող անորոշ իրավական որոշումների թիվը։ Ընդ որում՝ շատ կարևոր է օժանդակել քաղաքացիների և կազմակերպությունների՝ կոռուպցիայի փաստերի և կոռուպցիա ծնող գործոնների մասին տեղեկատվության հասանելիության ապահովման իրավունքին՝ զանգվածային լրատվամիջոցներում դրանց հետագա լուսաբանմամբ։
Բնականաբար, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ամբողջական համակարգի ստեղծմանը պետք է նախորդի կոռուպցիայի պատճառների մանրակրկիտ ուսումնասիրությունը, պետք է սահմանվեն պետական օրգանիզմի այն ոլորտները, որոնք առավելապես և հատկապես են ենթարկված կոռուպցիայի վտանգին, պետք է բացահայտվեն կոռուպցիայի դրդապատճառները, որոշվեն ուղղակի և անուղղակի տնտեսական կորուստները։
Այս և այլ հարցերի պատասխաններն այս կամ այն չափով արտացոլված են ՀՀ կառավարության, պետական և հասարակական կազմակերպությունների տարբեր հաշվետվություններում և որոշումներում։ Այս առնչությամբ կուզենայի ուշադրություն հրավիրել բավական հետաքրքիր մի փաստաթղթի վրա՝ «Հակակոռուպցիոն բարեփոխումները Հայաստանում», որը հաստատվել է 2014թ. հոկտեմբերի 10-ին Փարիզում, Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների Հակակոռուպցիոն ցանցի (այսուհետ՝ ՀԿՑ) լիագումար նիստում։ Նշեմ, որ ՀԿՑ-ն ստեղծվել է 1998թ.՝ Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) հովանու ներքո, և կոչված է աջակցելու հակակոռուպցիոն բարեփոխումներին Հայաստանում, Ադրբեջանում, Վրաստանում, Ղազախստանում, Ղրղզստանում, Մոնղոլիայում, Տաջիկստանում, Ուկրաինայում և Ուզբեկստանում։ Նշեմ, որ ՀԿՑ-ն պարբերաբար իրականացնում է երկրների գործադրած ջանքերի մշտադիտարկում, որոնք իրականացվում են ՄԱԿ-ի ընդունած Կոռուպցիայի դեմ կոնվենցիայի կատարմանն աջակցող հանձնարարականների, միջազգային այլ չափորոշիչների և առաջավոր գործելակերպի ներդրման ուղղությամբ։ ՀԿՑ-ի 2014թ. հոկտեմբերի 10-ի փաստաթղթում նշվում է, որ դեռևս 2012թ. դեկտեմբերին ներկայացված հակակոռուպցիոն բարեփոխման 18 հանձնարարականներից 1-ը Հայաստանը կատարել է հիմնովին, 13 հանձնարարական կատարել է մասամբ և ընդհանրապես չի կատարել 3 հանձնարարական։ Հենց այդ ժամանակ էլ ՀԿՑ-ն տվել է 22 նոր հանձնարարական, ընդ որում՝ նախորդ հանձնարարականներից մեկը կրկին գործող է համարվել։
Հայաստանում իրականացվող հակակոռուպցիոն քաղաքականության մասին վերը ներկայացված անգամ այսքան հակիրճ վերլուծությունը մտածել է տալիս, որ նրա համեստ արդյունքները պայմանավորված են բնավ ո՛չ հարցի էության չիմացությամբ, այլ հակակոռուպցիոն քաղաքականության գործընթացների կառավարման անարդյունավետ համակարգով և պետական, հասարակական ու ոչ կառավարական կազմակերպությունների՝ այս ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի թույլ համակարգմամբ։ Սա չէր կարող չանդրադառնալ Հայաստանի պետական սեկտորում Կոռուպցիայի ընկալման ինդեքսի (այսուհետ՝ ԿԸԻ) (Corruption Perception Index) վրա։ Նշեմ, որ ԿԸԻ-ն դասակարգվում է 1-100 միավորների սանդղակով։ Զրոն նշում է կոռուպցիայի ընկալման ամենաբարձր մակարդակը, իսկ հարյուրը՝ ամենացածրը։ Եվ ահա, 2015թ. ըստ ԿԸԻ-ի երկրների վարկանիշի՝ 167 երկրների շարքում, որոնցում այս ցուցանիշի ուսումնասիրություն է կատարվել Համաշխարհային բանկի, Զարգացման Ասիական և Աֆրիկյան բանկերի, ամերիկյան Freedom House կազմակերպության կողմից, Հայաստանը 35 միավորով ԿԸԻ-ի վարկանշային ցանկում զբաղեցրել է 95-րդ տեղը (Վրաստան՝ 48, Թուրքիա՝ 66, Ադրբեջան՝ 119)։ Նշեմ, որ ամենաքիչ կոռումպացված երկրների առաջին տասնյակում են, համապատասխանաբար՝ Դանիան, Ֆինլանդիան, Շվեդիան, Նոր Զելանդիան, Նիդեռլանդները, Նորվեգիան, Շվեյցարիան, Սինգապուրը, Կանադան, ինչպես նաև Գերմանիան, Լյուքսեմբուրգը և Մեծ Բրիտանիան (բոլորն էլ զբաղեցնում են վարկանիշի 10-րդ հորիզոնականը)։
Այսպիսով, ակնհայտ է դառնում, որ ՀՀ կառավարության առջև սուր կերպով դրված է իր հակակոռուպցիոն գործունեության արդիականացման խնդիրը։ Ընդ որում՝ այդ խնդրի իրագործումը միանգամայն հնարավոր է, քանի որ բավական ամբողջական տեղեկատվություն ունենք, որը պատշաճ ձևով մշակելով կարելի կլինի այդ աշխատանքը «հարմարեցնել» ըստ նպատակների իրագործման այսպես կոչված SMART տեխնոլոգիայի, որն առ այսօր ամենատարածված և արդյունավետ կառավարչական համակարգերից մեկն է հանդիսանում։ Այդ տեխնոլոգիայի համաձայն՝ Հայաստանում իրականացվող հակակոռուպցիոն քաղաքականությունը հարկ է պատշաճ ձևով համակարգել, որպեսզի հստակ մատնանշվեն այն հինգ կարևորագույն բնութագրում-նպատակները, որոնք պետք է առկա լինեն, քանզի միայն դրանց առկայությունը կարող է պայմաններ ապահովել այն բանի համար, որպեսզի նպատակը ճիշտ դրվի և իրականացվի։
Եվ այսպես, առաջին պահանջը (Specific-կոնկրետ), որն անհրաժեշտ է SMART տեխնոլոգիայի ներդրման համար. ցանկացած նպատակ պետք է լինի կոնկրետ, այսինքն՝ հասկանալի և առավելագույն չափով հստակ։ Օրինակ, ենթադրենք, թե դրվում է խնդիր՝ կրկնակի ավելացնել հարկային մուտքերն ի հաշիվ ՀՀ-ում ստվերային բիզնեսի կրճատման։ Կարծում ենք, որևէ մեկը չի կասկածում, որ սա միանգամայն որոշակի նպատակ է։
Այդ նպատակի երկրորդ կարևորագույն բնութագիրը նրա չափելիությունն է (Measurable-չափելի)։ Այո, իսկապես այս նպատակը միանգամայն չափելի է, քանի որ ստվերային տնտեսության կրճատման պարագայում մենք ամրագրում ենք համապատասխանաբար ՀՆԱ-ի աճ և հարկային մուտքերի համամասնական ավելացում։
Երրորդ կարևորագույն բնութագիրը դրված նպատակի իրականանալիությունն է (Achievable-իրականանալի)։ Ակնհայտ է, որ առաջադրված նպատակը միանգամայն իրականանալի է։ Նման պնդման համար բավական է համեմատել ՏՀԶԿ երկրների տնտեսությունների հարկային բեռը մեր երկրի համապատասխան ցուցանիշի հետ։ Օրինակ, 2014թ. ՀՀ-ում հարկային մուտքերի հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ի հետ, դրանց տեսակարար կշիռը կազմել է 21,9%, իսկ 2015թ. արդյունքներով, համապատասխանաբար՝ 20,8%, այն դեպքում, երբ ՀՀ-ի հետ համադրելի կամ նրան փոքր-ինչ գերազանցող հարկային դրույքներ ունեցող երկրների հարկային մուտքերի տեսակարար կշիռը զգալիորեն բարձր է։ Այսպես, Եվրամիության երկրների հարկերի տեսակարար կշիռը կազմում է միջինը 45,2% (2015թ. վերջի դրությամբ)։ Օրինակ, ԱՊՀ երկրներում պատկերն այսպիսին է. Բելառուսում՝ 35,2%, Տաջիկստանում՝ 30,2%, Ղրղզստանում՝ 29,5%, Ուկրաինայում՝ 28,2%, Վրաստանում՝ 28,0%, Ադրբեջանում՝ 25,2%։
Չորրորդ բնութագիրը դրված նպատակի ճշտության, ակտուալության (Relevant-ակտուալ) սահմանումն է, այսինքն՝ իրո՞ք տվյալ խնդրի կատարումը թույլ կտա հասնել առաջադրված գլխավոր՝ հարկային մուտքերի կրկնապատկման նպատակին։ Պատասխանը միանշանակ է՝ այո՛, թույլ կտա։ Չէ՞ որ ստվերային տնտեսության մակարդակի կրկնակի կրճատումը կհանգեցնի ոչ միայն հարկային մուտքերի աճին։ Այն, անշուշտ, հնարավոր կլինի միայն հարկային ոլորտում կոռուպցիոն ռիսկերի զգալի նվազման պայմաններում։
Ես միտումնավոր փոքր-ինչ մանրամասն անդրադարձա կոնկրետ առաջադրված նպատակի համար SMART տեխնոլոգիայի իրագործման մեխանիզմին, որպեսզի ցույց տրվի, որ այս տեխնոլոգիայի ավելի լայն ներդրումը այն բոլոր բաժիններում, որոնք կազմում են հակակոռուպցիոն քաղաքականության հիմնական ուղղությունների իմաստն ու բովանդակությունը, զգալիորեն և երաշխավորված ձևով կբարձրացնի դրա արդյունավետությունը։ Այստեղ հակակոռուպցիոն քաղաքականության գլխավոր ուղղությունների ցանկը նշելն իմաստ չունի, քանի որ դրանք հասանելի են ինտերնետում, որտեղ կարելի է ծանոթանալ նաև աշխարհի առաջատար երկրներում պետության հակակոռուպցիոն գործառույթի իրագործման առաջավոր փորձին։ Այո, ես չսխալվեցի՝ աշխարհի առաջատար երկրներ ասելով, քանի որ գլոբալացման պայմաններում տնտեսությունների, այդ թվում զարգացած և մասամբ զարգացող երկրների ֆինանսական շուկաների փոխկապվածությունը թույլ է տալիս կապիտալի, ապրանքների և ծառայությունների ազատ տեղաշարժ, ընդ որում՝ էապես բարձրացնելով համաշխարհային տնտեսական համակարգի համատարած փլուզման ռիսկը՝ խոշոր շուկաներից թեկուզև մեկի տապալման պարագայում։ Միևնույն ժամանակ, արդի պայմաններում շուկան կարող է փլուզվել նրա կոռուպցիոնության մակարդակի բարձրացման հետևանքով։ Այսինքն՝ կարող է հավաստի լինել այն պնդումը, որ տնտեսության գլոբալացումն իր մեջ կրում է նաև կոռուպցիայի գլոբալացումը։ Հավանաբար, այս պատասխանատվության գիտակցումն է իր կարևոր դերը խաղացել նաև այն բանում, ինչի մասին օրերս մեզ տեղեկացրեց ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին «Կառավարություն-քաղաքացիական հասարակություն» հակակոռուպցիոն համաժողովում ունեցած իր ելույթում։ Դեսպան Պ.Սվիտալսկին ասաց, որ Եվրամիությունը Հայաստանին կտրամադրի 15 միլիոն եվրո կոռուպցիայի դեմ պայքարի համար, եթե ապահովվեն կոնկրետ արդյունքներ։
Եվ վերջապես, նպատակային բնութագրերից հինգերորդը, որն անհրաժեշտ է SMART տեխնոլոգիայի ներդրման համար, ժամանակային միջակայքի սահմանումն է (Time-bound-սահմանափակ ժամանակ), որի ավարտին գլխավոր նպատակը պետք է իրականացված լինի, կատարվի առաջադրված խնդիրը։ Իր մյուս առավելություններից բացի, կառավարչական գործունեությունում SMART տեխնոլոգիայի կիրառումը թույլ է տալիս էապես նվազեցնել հակակոռուպցիոն քաղաքականության հաջող իրագործման կախվածությունն անբարեխիղճ պաշտոնատար անձանցից։ Ավելին, թույլ է տալիս վերհանել հակակոռուպցիոն գործունեության կոնկրետ հատվածի համար պատասխանատու յուրաքանչյուր պետական ծառայողի աշխատանքի արդյունավետությունը։
Հոդվածում շոշափվում է, ըստ իս, առաջադրված խնդիրների միայն որոշ մասը, որոնք անհրաժեշտ են ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող հակակոռուպցիոն քաղաքականության արդյունավետության զգալի բարձրացման համար։ Կարծում եմ՝ այն նպատակների իրագործման համար, որոնց պետք է հասնել հակակոռուպցիոն քաղաքականության միջոցով, առաջին հերթին անհրաժեշտ է գիտակցել, որ պայքարը կոռուպցիայի դեմ երկրի ազգային անվտանգության ամրապնդման խնդիր է և ռազմավարական նշանակություն ունի Հայաստանի համար՝ հատկապես հաշվի առնելով Ադրբեջանի ղեկավարների և նրանց թուրք հովանավորների ներկա ագրեսիվ նկրտումները։
Իսկ թե ինչպես պետք է լուծել այդ խնդիրը՝ ասվում է Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի ս.թ. մայիսի 12-ի հայտարարությունում. «Կառավարությունն ունի բավական քաղաքական կամք՝ կյանքի կոչելու բոլոր անհրաժեշտ քայլերը: Այսուհետ պարբերաբար խոսելու ենք կատարված քայլերի մասին և գնահատելու ենք միայն դրանց շատ կոնկրետ արդյունքները»: Ասվածին կուզենայի ընդամենն ավելացնել անկաշառ անձանցով պետական պաշտոնները փոխարինելու համար խթաններ ստեղծելու անհրաժեշտությունը։
Հ.Գ. Համաձայնեք, որ քաղաքական կամքի իրագործման համար հազիվ թե ՀՀ կառավարությանը 15 մլն եվրո պահանջվի, որի հատկացման մասին շատ ինքնատիպ արտահայտվեց Պ.Սվիտալսկին. «Երբ ես ասում եմ, որ Հայաստանի համար կա այդպիսի գումար, դա նշանակում է, որ այն հատկացվել է, բայց միջոցներն առայժմ չեն բաշխվել», հետն էլ ճշտելով, որ եթե արդյունքներ չլինեն, ապա փողը Հայաստանին չի տրվի։

Арташес Гегамян: Борьба с коррупцией – борьба за укрепление национальной безопасности
14 мая 2016 г. премьер-министр Армении провел с депутатами Национального Собрания обсуждение вопросов и задач по повышению эффективности борьбы с коррупцией. На мой взгляд, состоялась откровенная и полезная дискуссия. Прежде чем изложить в деталях озвученные мною в ходе этого обсуждения вопросы, считаю нужным привести выдержки из выступления Президента РА Сержа Саргсяна от 12 февраля т.г. при представлении главы Службы национальной безопасности Георгия Кутояна. «До 2018 года произойдет серьезная трансформация ветвей власти и существенное перераспределение полномочий государственных органов... За этот период одним из ваших приоритетных задач будет обеспечение внутренней безопасности государства, в частности, более острая борьба против коррупционных явлений и их профилактика... Борьба против этих разлагающих, унизительных проявлений особенно важна в свете осуществляемых в стране конституционных реформ»,– заявил Серж Саргсян. Таким образом, президент страны борьбу с коррупцией определяет как одну из важных функций государства по обеспечению национальной безопасности. В условиях продолжающейся необъявленной войны со стороны Азербайджана против Нагорно-Карабахской Республики и Армении вопросы антикоррупционной политики, повышения ее действенности приобретают исключительную актуальность. Поэтому признание правительством РА все еще недостаточной результативности этой работы нацеливает на серьезное осмысление причин сложившегося положения дел на этом важнейшем сегменте жизнедеятельности государства, обеспечения ее национальной безопасности. Ведь признание того факта, что государство пока «не победило» коррупцию, свидетельствует о том, что реализация государством своих функций управления не устраняет (или же не минимизирует) причины и условия, порождающие и питающие коррупцию в разных сферах нашей жизни. Более того, мы вправе сделать вывод, что реализация государством своей антикоррупционной функции не в должной степени сопровождается созданием и укоренением механизмов предупреждения коррупционных правонарушений, а именно: внедрением правовых механизмов, препятствующих подкупу должностных лиц, имеющих публичный статус; созданием правовых условий, обеспечивающих неотвратимость возмещения ущерба и вреда, нанесенного коррупционными правонарушениями; систематическим действенным мониторингом коррупционных факторов; формированием антикоррупционного общественного сознания. Здесь особо хотелось бы выделить также и задачи, нацеленные на проведение правовой реформы с целью существенного снижения неопределенных правовых установлений, содержащих коррупционные риски. При этом очень важно содействовать реализации прав граждан и организаций на доступ к информации о фактах коррупции и коррупциогенных факторах с последующим освещением в средствах массовой информации.
Естественно, что созданию целостной системы борьбы с коррупцией должно предшествовать тщательное изучение причин коррупции, определение сфер государственного организма, особенно подверженных, наиболее пораженных коррупцией, выявление мотиваций коррупционного поведения, определение прямых и косвенных экономических потерь.
Ответы на эти и другие вопросы в той или иной степени отражены в различных отчетах и решениях правительства РА, других государственных и общественных организаций. В этой связи хотелось бы обратить внимание на весьма интересный документ: «Антикоррупционные реформы в Армении, утвержденный 10 октября 2014 г. в Париже на пленарном заседании Антикоррупционной сети стран Восточной Европы и Центральной Азии (далее АКС). Отметим, что АКС создана еще в 1998 году под эгидой Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) и призвана поддерживать антикоррупционные реформы в Армении, Азербайджане, Грузии, Казахстане, Кыргызстане, Монголии, Таджикистане, Украине и Узбекистане. Отметим, что АКС на периодической основе осуществляет непрерывный мониторинг усилий стран по реализации рекомендаций в поддержку выполнения Конвенции против коррупции, принятой ООН, других международных стандартов и передовой практики. В этом документе АКС от 10 октября 2014 г. отмечается, что из представленных еще в декабре 2012 года 18 рекомендаций по антикоррупционной реформе Армения 1 рекомендацию выполнила в основном, 13 рекомендаций выполнила частично и вовсе не выполнила 3 рекомендации. Тогда же со стороны АКС были даны 22 новые рекомендации, причем одна из предыдущих рекомендаций была признана по-прежнему действующей.
Даже вышеприведенный столь короткий анализ реализуемой в Армении антикоррупционной политики наводит на мысль, что ее скромные результаты обусловлены вовсе не незнанием сути вопроса, а с неэффективной системой управления процессами антикоррупционной политики и слабой координацией усилий государственных, общественных и неправительственных организаций в этом направлении. Это не могло не отразиться на Индексе восприятия коррупции (далее ИВК) (Corruption Perception Index) в государственном секторе Армении. Отметим, что ИВК коррупции ранжируется по шкале от 0 до 100 баллов. Ноль обозначает самый высокий уровень восприятия коррупции, а сто – наименьший. Так вот, по рейтингу стран по ИВК в 2015 году из 167 стран, где проводились изучения по этому показателю со стороны Всемирного банка, Азиатского и Африканского банков развития, американской организации Freedom House, Армения с 35 баллами в рейтинге по Индексу восприятия коррупции находится на 95 месте (Грузия – на 48, Турция – 66, Азербайджан – 119). Отметим, что в первую десятку наименее коррумпированных стран входят, соответственно – Дания, Финляндия, Швеция, Новая Зеландия, Нидерланды, Норвегия, Швейцария, Сингапур, Канада, а также Германия, Люксембург и Великобритания (все занимают 10 строчку в рейтинге).
Таким образом, становится очевидно, что перед правительством РА остро стоит задача модернизации своей антикоррупционной деятельности. Причем выполнение этой задачи вполне достижимо, так как мы имеем достаточно полную информацию, которую обработав должным образом можно будет подвести эту работу под постановку целей по так называемой CMART технологии, которая и по сей день является одной из самых популярных и эффективных управленческих технологий. Согласно этой технологии, антикоррупционную политику, проводимую в Армении, следует систематизировать с тем, чтобы четко обозначились пять важнейших характеристик-целей, которые должны присутствовать, так как только их наличие обеспечивает условия для того, чтобы цель была успешно поставлена и достигнута.
Итак, первое требование ( Specific – конкретная), необходимое для внедрения SMART технологии – любая цель должна быть конкретной, то есть понятной и максимально четкой. К примеру, предположим, что ставится задача вдвое увеличить налоговые поступления в РА за счет сокращения теневого бизнеса. Думается, что ни у кого не вызывает сомнений что это вполне конкретная цель.
Вторая важнейшая характеристика этой цели – ее измеримость (Measurable – измеримая). Да действительно, эта цель вполне измерима, так как в случае сокращения теневой экономики мы зафиксируем соответственно рост ВВП и пропорциональный ему рост налоговых поступлений.
Третья важнейшая характеристика – достижимость поставленной цели (Achievable – достижимая). Очевидно, что поставленная цель вполне достижима. Для такого утверждения достаточно сравнить налоговую нагрузку на экономику в странах ОЭСР с соответствующим показателем в нашей стране. К примеру, в 2014 г. в РА соотношение налоговых поступлений к ВВП, их удельный вес, составил 21,9%, а по итогам 2015 года, соответственно, 20,8%, в то время как удельный вес налоговых поступлений в странах, имеющих сопоставимые с РА или не существенно превышающие наши налоговые ставки, значительно выше. Так, удельный вес налогов в странах Евросоюза составляет, в среднем (на конец 2015 г.) 45,2 %. К примеру, в странах СНГ картина такова: в Беларуси – 35,2%, Таджикистане – 30,2%, Кыргызстане – 29,5%, Украине – 28,2%, Грузии – 28,0%, Азербайджане – 25,2%.
Четвертая из характеристик – определение истинности, актуальности поставленной цели (Relevant – актуальный), то есть действительно ли выполнение данной задачи позволит достичь выполнение поставленной главной цели – удвоения налоговых поступлений. Ответ однозначен: безусловно, поможет. Ведь сокращение вдвое уровня теневой экономики приведет не только к росту налоговых поступлений, оно, несомненно, будет возможно лишь в условиях значительной минимизации коррупционных рисков в налоговой сфере.
Я специально несколько подробно остановился на механизме реализации SMART технологии применительно к конкретно поставленной цели, чтобы показать, что более широкое внедрение этой технологии во все разделы, составляющие смысл и содержание основных направлений антикоррупционной политики, значительно и гарантированно повысит ее эффективность. Приводить здесь перечень главных направлений антикоррупционной политики не имеет смысла, так как они общедоступны в интернете, где можно ознакомиться также и с самым передовым опытом реализации антикоррупционной функции в ведущих странах мира. Да, я не оговорился, в ведущих странах мира, так как в условиях глобализации взаимозависимость экономик, в том числе финансовых рынков развитых и отчасти развивающихся стран, позволяет свободно перемещаться капиталам, товарам и услугам, при этом существенно повышая риск обвального разрушения мировой экономической системы в случае краха хотя бы одного из крупных рынков. В то же время в современных условиях рынок может разрушиться вследствие повышения уровня его коррупционности. То есть имеет право на жизнь утверждение о том, что глобализация экономики несет в себе и глобализацию коррупции. Видимо осознание этой ответственности сыграло свою не последнюю роль и в том, о чем на днях нам поведал руководитель делегации ЕС в РА, посол Петр Свитальский в своем выступлении на антикоррупционном форуме «Правительство-гражданское общество». Так, посол П.Свитальский заявил, что Евросоюз предоставит Армении 15 миллионов евро для борьбы с коррупцией, если будут обеспечены конкретные результаты.
Ну и наконец пятая из целевых характеристик, необходимая для внедрения SMART технологии – это определение временного интервала (Time-bound – Ограниченный во времени), по окончании которого должна быть достигнута главная цель, выполнена поставленная задача. Помимо своих прочих преимуществ, применение в управленческой деятельности SMART технологий позволяет существенно снизить зависимость успешной реализации антикоррупционной политики от недобросовестных должностных лиц. Более того, позволяет высветить эффективность работы каждого из государственных служащих, ответственных за конкретные участки антикоррупционной работы.
В статье затрагиваются лишь некоторые, на мой взгляд, постановочные задачи, необходимые для значительного повышения эффективности проводимой правительством РА антикоррупционной политики. Думается, что для реализации целей, которые должны быть достигнуты антикоррупционной политикой, в первую очередь, необходимо осознание того, что борьба с коррупцией является задачей укрепления Национальной безопасности страны и имеет стратегическое значение для Армении, особенно с учетом агрессивных устремлений нынешних руководителей Азербайджана и их турецких патронов.
А как эту задачу решить, изложено в заявлении премьер-министра Армении Овика Абраамяна от 12 мая т.г.: «У правительства достаточно политической воли для реалзации всех необходимых действий. Впредь будем говорить об осуществленных мероприятиях и оценивать их эффективность». К сказанному хотелось лишь добавить о необходимости создания стимулов к замещению государственных должностей неподкупными лицами.
P. S. Согласитесь, что для реализации политической воли вряд ли правительству РА потребуется 15 млн евро, о предоставлении которых очень своеобразно выразился П.Свитальский: «Когда я говорю, что для Армении есть такая сумма, это значит, что она выделена, но средства пока не распределены», при этом уточнив, что если конкретных результатов не будет, то деньги Армении переданы не будут.