Իվետա Մուկուչյանին «Եվրատեսիլ»-ից հեռացնել ցանկացողները վախենում են նրա հաղթանակից. ԱԳՆ պաշտոնյա
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դրոշը ծածանելու համար «Եվրատեսիլ-2016»-ում հայաստանյան պատվիրակ Իվետա Մուկուչյանին հեռացնել ցանկացողները պարզապես վախենում են նրա հաղթանակից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրառում է կատարել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Տիգրան Մկրտչյանը:
«Բոլոր նրանք, ովքեր կոչ են անում հեռացնել Իվետա Մուկուչյանին «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դրոշի համար, կամ վախենում են նրա հաղթանակից, կամ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին սատարողներն են»,- գրել է Մկրտչյանը:
Միջազգային հանրությանը «Եվրատեսիլ-2016»-ի առաջին կիսաեզրափակիչում մայիսի 11-ին Իվետա Մուկուչյանը ներկայացավ գերզգացմունքային LoveWave ստեղծագործությամբ` հանդես գալով 7-րդ համարի ներքո: Կիսաեզրափակիչի արդյունքներով` նա կշարունակի պայքարը մրցույթի եզրափակիչում: Հայաստանի հետ պայքարը եզրափակիչում կշարունակեն Ռուսաստանը, Ադրբեջանը, Նիդերլանդները, Հունգարիան, Խորվաթիան, Ավստրիան, Չեխիան, Կիպրոսը և Մալթան:
Կիսաեզրափակիչի արդյունքներին սպասելիս «կանաչ սենյակում» հայաստանյան պատվիրակը ծածանել էր Արցախի Հանրապետության դրոշը, ինչը դժգոհության ալիք էր առաջացրել Ադրբեջանում: Պաշտոնական Բաքուն կատարվածը որակել էր որպես սադրանք:

YEREVAN, MAY 11, ARMENPRESS. Head of the Press Service Department of MFA of Armenia Tigran Mkrtchyan posted a comment in his Twitter micro-blog where he says all those who want to remove “Eurovision-2016”Armenian participant Iveta Mukuchyan fromthe contestfor raising the NKR flag, they just fear her victory or they are the supporters of Azerbaijani President Ilham Aliyev”.
Iveta Mukuchyan performed LoveWave song in the Eurovison-2016 semi-final stage under the 7th number on May 11. Iveta Mukuchyan, representing Armenia, was among the finalists. The following countries will compete in the final: Armenia, Russia, The Netherlands, Hungary, Azerbaijan, Croatia, Austria, Czech Republic, Cyprus, Malta.
Before the semi-final results, Iveta Mukuchyan raised the NKR flag in the “green room” which caused discontent in Azerbaijan. Official Baku viewed this as a provocation.