Հայ ժողովուրդն առաջին իսկ օրվանից պայքարել է Հայրենական մեծ պատերազմի ճակատներում. Իվան Վոլինկին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայ ժողովուրդն առաջին իսկ օրվանից պայքարել է Հայրենական մեծ պատերազմի ճակատներում և հայրենիքը պաշտպանելու սրբազան պարտքը կատարել է ըստ արժանվույն: Այս մասին ՀՀ-ում Ռուսաստանի դեսպանատանն անցկացված Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 71-ամյակին նվիրված ընդունելությանը նշեց ՌԴ դեսպան Իվան Վոլինկինը:
«Ուրախալի է տեսնել, որ չնայած պատմությունը` այդ թվում Հայրենական մեծ պատերազմի արդյունքները և սովետական ժողովրդի ընդհանուր հաղթանակը գերմանա-ֆաշիստական զավթիչների դեմ կեղծելու մի քանի տարի շարունակվող տեղեկատվական արշավին, մենք տարեցտարի հավաքվում ենք, անցկացնում տասնյակ կարևոր միջոցառումներ, ծաղկեպսակներ դնում հավերժական կրակի մոտ, այցելում նախնիների գերեզմաններին, որպեսզի հարգենք հայրենիքի համար զոհված մեր միլիոնավոր հայրենակիցների հիշատակը»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նշեց Իվան Վոլինկինը:
Դեսպանի խոսքով` մեր սրբազան պարտականությունն է, որ արվի հնարավորը, որպեսզի մեր հայրերի և պապերի մեծ սխրանքների մասին հիշողությունը հավերժ ապրի, որպեսզի անցյալ տարիների ողբերգական դեպքերը չկրկնվեն: Նրա տեղեկացմամբ` միայն անցյալ տարի Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատունը` գիտության և մշակույթիռուսական կենտրոնի և այլ կազմակերպությունների հետ տասնյակ միջոցառումներ է կազմակերպել` նվիրված հաղթանակի 70-ամյակին: «Դրանք անցել են Հայաստանի գրեթե ամեն քաղաքում և գյուղում: Եվ այդ ակցիաները շարունակական բնույթ կկրեն: Իհարկե, մենք յուրահատուկ հույս ենք դնում մեր երիտասարդների վրա, որոնցից է կախված, թե ապագայում ինչպիսին կլինի մեր տունը և աշխարհը: Մեր հերոսական էջերի մասին պայծառ հիշատակը պետք է փոխանցվի սերնդեսերունդ»,-շեշտեց Իվան Վոլինկինը:
Նա հավելեց, որ հայ ժողովուրդը ռուսների, ուկրաինացիների, բելառուսների, թուրքմենների, ղազախների, ուզբեկների, թաթարների և այլ ազգերի հետ մեծ ներդրում է ունեցել ֆաշիստական Գերմանիայի ջախջախման գործում:
«Հայերն առաջին իսկ օրվանից պայքարել են պատերազմի ճակատներում և հայրենիքը պաշտպանելու սրբազան պարտքը կատարել ըստ արժանվույն: Դրա համար այստեղ` Երևանում, և ամբողջ Հայաստանում, մեծ թվով հուշարձաններ կան, որոնք նվիրված են մեծ հաղթանակին»,-իր ելույթում ընդգծեց ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպանը` շնորհավորելով ընդունելության մասնակիցներին` հաղթանակի 71-ամյակի կապակցությամբ:
Ընդունելությունն իր ներկայությամբ պատվեց ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը: Միջոցառմանը մասնակցեցին պատգամավորներ, նախարարներ, պաշտոնատար անձինք, դեսպաններ և օրվա հերոսները` վետերանները: Ներկայացվեցին նաև գեղարվեստական համարներ:

Армяне с первых дней сражались на фронтах Великой Отечественной войны: посол России в Армении
Армяне с первых дней сражались на фронтах войны и достойно выполнили свой священный долг по защите Родины. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе выступления на торжественном приеме по случаю 71-й годовщины Победы в Великой Отечественной войне сказал посол РФ в Армении Иван Волынкин.
«Очень отрадно видеть, что несмотря на продолжающиеся уже много лет информационные кампании по фальсификации истории, в том числе итогов Великой Отечественной войны и общей Победы советского народа над немецко-фашистскими захватчиками, мы из года в год собираемся вместе, проводим десятки значимых мероприятий в школах и университетах, возлагаем венки к Вечному огню, приходим к могилам предков, чтобы отдать дань уважения миллионам наших соотечественников, погибших за Родину!» - отметил посол.
По словам Волынкина, священный долг граждан – делать все возможное, чтобы память о Великом Подвиге наших отцов и дедов жила вечно, чтобы не допустить повторения трагических событий тех лет.
Посол подчеркнул, что только в прошлом году посольством России в Армении, Российским центром науки и культуры, организациями соотечественников, организациями ветеранов и просто неравнодушными людьми в Армении были организованы десятки мероприятий, посвященных 70-летию Победы в Великой Отечественной войне.
«Они прошли практически в каждом городе и селе Армении. И эти акции будут продолжены. По другому быть и не может! Конечно, мы возлагаем особую надежду на нашу молодежь, от которой зависит каким будет наш дом и мир в будущем. Светлая память о героических страницах нашего прошлого должна передаваться из поколения в поколение, а уроки прошедшей войны должны служить нам в этом ориентиром», - сказал Иван Волынкин.
Он отметил, что армянский народ, как и русские, украинцы, белорусы, туркмены, казахи узбеки, татары и другие народы некогда нашего общего государства, внес огромный вклад в разгром фашистской Германии и ее сателлитов. Значимый вклад внесли и союзники по коалиции – французы, американцы, англичане, поляки, греки, народы Югославии и другие.
«Армяне с первых дней сражались на фронтах войны и достойно выполнили свой священный долг по защите Родины. Поэтому здесь в Ереване, как и по всей Армении, находится большое количество памятников и монументов, посвященных Великой Победе!
Общее горе от потери миллионов наших сограждан и общая радость от долгожданной Победы над врагом являются нашей общей историей, цементирующим звеном для выстраивания добрососедских, братских отношений», - заключил посол, еще раз поздравив всех с 71-й годовщиной Победы в Великой Отечественной войне
Своим присутствием мероприятие почтила также Первая леди Армении Рита Саргсян. На мероприятии присутствовали также депутаты НС, министры, официальные должностные лица, посла и герои дня – ветераны.