ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախը պետք է դառնա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցային կողմ: Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՅԴ Հայ դատի քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը:«Արցախն անպայման պետք է բանակցային կողմ դառնա, և պետք է դառնա ոչ թե ինչ-ինչ հարցեր համաձայնեցնելուց հետո, այլ բանակցությունների վերսկսման հենց սկզբից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Մանոյանը:
Անդրադառնալով ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի Երևան կատարած այցին՝ Մանոյանը կարևորեց այն հանգամանքը, որ Լավրովը հստակ շեշտել է՝ 1994թ. կնքված զինադադարի եռակողմ համաձայնագիրն անժամկետ է և շարունակում է ուժի մեջ մնալ: «Ադրբեջանը փորձում էր ներկայացնել, որ հենց Հայաստանն է ապրիլի սկզբին սկսել պատերազմը և չեղյալ է համարել 1994թ. կնքված զինադադարը, իսկ իրենց համար զինադադարի ռեժիմն այն բանավոր համաձայնությունն է, որը կայացել է ապրիլի 5-ին Մոսկվայում Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետերի մասնակցությամբ: Տարբերությունն այստեղ այն է, որ 1994թ. կնքված զինադադարի համաձայնագիրը եռակողմ է, այսինքն՝ այդ համաձայնագիրը ստորագրել է նաև Արցախը, իսկ զինադադարի վերջին բանավոր համաձայնությունը ձեռք է բերվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Այս առումով Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունը շատ կարևոր է»,- հավելեց Մանոյանը:
Կիրո Մանոյանը նկատեց, որ ՌԴ ԱԳ նախարարի այցը ցույց տվեց նաև, որ իրականությանը չեն համապատասխանում այդ այցին նախորդող ռուսական լրատվամիջոցների հրապարակումները, թե Սերգեյ Լավրովը հակամարտության կարգավորման նոր փաստաթուղթ է ներկայացնելու հայկական կողմին: «Ռուսաստանի արտգործնախարարի այցը ցույց տվեց, որ այդ հրապարակումները իրականության հետ կապ չունեն: Ես չգիտեմ, թե ինչի համար էին նման հրապարակումները: Միգուցե, հայկական կողմի վրա ճնշում գործադրելու փորձեր էին դրանք կամ ինչ-որ մեկը ցանկանում էր ցույց տալ ադրբեջանցիներին, որ փորձում են ճնշել Հայաստանին, սակայն մենք համոզվեցինք, որ իրականում նոր փաստաթուղթ չկա»,- եզրափակեց Մանոյանը:

Арцах должен стать стороной переговоров по конфликту НКР. В беседе с журналистами так заявил руководитель Политсовета Ай Дата АРФД Киро Маноян. «Арцах безусловно должен стать стороной переговоров, и не просто после согласования некоторых вопросов, а с самого начала возобновления переговоров», - как передает Арменпресс, сказал он.
Относительно визита Сергея Лаврова он сказал, что важный момент – Лавров четко обозначил, что перемирие-1994 – бессрочное и действует по сей день.
«Азербайджан пытается внушить, что именно Армения в начале апреля начала войну и сочла недействительным перемирие-1994. А для них режим перемирия это то устное соглашение, которое 5 апреля состоялось в Москве между начальниками ГШ ВС Армении и Азербайджана. Разница в том, что перемирие-1994 было трехсторонним, то есть его подписал и Арцах, а последнее устное соглашение заключено между Арменией и Азербайджаном. В этом плане заявление Лаврова чрезвычайно важно», - сказал Маноян.
Он также отметил, что визит Лаврова убедил, что реальность не соответствует ранним сообщениям российских СМИ о том, Лавров представит новый документ.
«Российский министр ИД доказал, что эти слухи не соответствуют действительности. Я понимаю, в чем цель таких публикаций. Может, чтобы надавить на армянскую сторону, или кто-то хочет показать азербайджанцам, что пытается надавить на Армению, но мы уверены, что никакого «нового документа» не существует», - сказал Маноян.