ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախը պետք է դառնա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցային կողմ: Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՅԴ Հայ դատի քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը:«Արցախն անպայման պետք է բանակցային կողմ դառնա, և պետք է դառնա ոչ թե ինչ-ինչ հարցեր համաձայնեցնելուց հետո, այլ բանակցությունների վերսկսման հենց սկզբից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Մանոյանը:
Անդրադառնալով ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի Երևան կատարած այցին՝ Մանոյանը կարևորեց այն հանգամանքը, որ Լավրովը հստակ շեշտել է՝ 1994թ. կնքված զինադադարի եռակողմ համաձայնագիրն անժամկետ է և շարունակում է ուժի մեջ մնալ: «Ադրբեջանը փորձում էր ներկայացնել, որ հենց Հայաստանն է ապրիլի սկզբին սկսել պատերազմը և չեղյալ է համարել 1994թ. կնքված զինադադարը, իսկ իրենց համար զինադադարի ռեժիմն այն բանավոր համաձայնությունն է, որը կայացել է ապրիլի 5-ին Մոսկվայում Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետերի մասնակցությամբ: Տարբերությունն այստեղ այն է, որ 1994թ. կնքված զինադադարի համաձայնագիրը եռակողմ է, այսինքն՝ այդ համաձայնագիրը ստորագրել է նաև Արցախը, իսկ զինադադարի վերջին բանավոր համաձայնությունը ձեռք է բերվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Այս առումով Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունը շատ կարևոր է»,- հավելեց Մանոյանը:
Կիրո Մանոյանը նկատեց, որ ՌԴ ԱԳ նախարարի այցը ցույց տվեց նաև, որ իրականությանը չեն համապատասխանում այդ այցին նախորդող ռուսական լրատվամիջոցների հրապարակումները, թե Սերգեյ Լավրովը հակամարտության կարգավորման նոր փաստաթուղթ է ներկայացնելու հայկական կողմին: «Ռուսաստանի արտգործնախարարի այցը ցույց տվեց, որ այդ հրապարակումները իրականության հետ կապ չունեն: Ես չգիտեմ, թե ինչի համար էին նման հրապարակումները: Միգուցե, հայկական կողմի վրա ճնշում գործադրելու փորձեր էին դրանք կամ ինչ-որ մեկը ցանկանում էր ցույց տալ ադրբեջանցիներին, որ փորձում են ճնշել Հայաստանին, սակայն մենք համոզվեցինք, որ իրականում նոր փաստաթուղթ չկա»,- եզրափակեց Մանոյանը:

Giro Manoyan: Artsakh to become negotiating party in NK conflict settlement
YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. Artsakh should become a negotiating party in the peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict, the Director of the International Secretariat of the ArmenianRevolutionary Federation Bureau Giro Manoyan said this in an interview with journalists. “Artsakh must become a negotiating party from the very start of negotiations rather than after several issues will be agreed”, “Armenpress” reports, Giro Manoyan mentions.
Referring to the Russian Foreign Minister Sergey Lavrov’s visit to Yerevan Manoyan stressed the importance that Lavrov clearly stated that the 1994 ceasefire trilateral agreement is termless and continues to be in force. “Azerbaijan tries to present that Armenia started the war in early April and canceled the 1994 ceasefire, but for them ceasefire regime is the oral agreement which has been reached in Moscow on April 5 with participation of the Chiefs of General Staff of Armed Forces of Armenia and Azerbaijan. In this case the difference is that 1994 ceasefire agreement is trilateral, which means that this agreement has been signed also by Artsakh, but the last oral agreement of ceasefire has been reached between Armenia and Azerbaijan. In this context the statement by Sergey Lavrov is very important”, Manoyan added.
Giro Manoyan noted that the visit of Russian Foreign Minister showed that before his visit Russian media releases, which said that Sergey Lavrov is going to present to the Armenian side a new document about the conflict settlement, do not match with the reality. “The visit of Russian Foreign Minister showed that these releases do not match with the reality. I don’t know what these publications were for. Maybe they were trying to exert pressure on the Armenian side or just someone wanted to show Azerbaijanis that they try to pressure Armenia, however, we got convinced that there is no such a new document”, Manoyan concluded.