Ցեղասպանությունների կանխարգելումը պետք է լինի ողջ մարդկության պատասխանատվությունը. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը լինելու է ցեղասպանությունների դեմ պայքարի առաջամարտիկներից մեկը: «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երկրորդ գլոբալ ֆորումի մեկնարկին բացման խոսքում այս մասին ասաց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «2015թ. մի հանգրվան էր, երբ մենք վերաիմաստավորել ենք մեր ժողովրդի գոյության իրավունքի և պատմական արդարությանն ուղղված 100-ամյա պայքարը: Մենք աշխարհին ուղղված երախտագիտության և վերածննդի ուղերձներ ենք ուղարկել, ասել ենք, որ Հայաստանը լինելու է այդ հանցագործության դեմ պայքարի առաջամարտիկներից մեկը: Ցեղասպանության անթույլատրելիության մասին պետք է գիտակցում ապահովել՝ նման հանցագործությունից խուսափելու համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց ՀՀ Նախագահը:
ՀՀ Նախագահի խոսքով՝ ներկայի աշխարհի տրամաբանությունը թույլ է տալիս ասելու, որ որևէ մեկն իրեն ապահովագրված չի կարող զգալ այն սարսափներից, որ ապրել են հայերը 20-րդ դարում, որ ապրում են մարդիկ 21-րդ դարում: «Ցեղասպանությունը պետք է ընկալվի ողջ միջազգային հանրության ձախողման հետևանք, իսկ դրա կանխարգելումը՝ ողջ մարդկության պատասխանատվություն»,-ասաց Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահ Սարգսյանը հավելեց, որ մեկ տարի առաջ Ցեղասպոնւթյան 100-րդ տարելիցի նախօրեին պատիվ է ունեցել ազդարարելու հասարական-քաղաքական այս ֆորումի աշխատանքների մեկնարկը՝ հավատալով դրա առաքելությանն ու հաջողությանը: «Իսկ այդ առաքելությունն էր վեր հանել ցեղասպանությունների կանխարգելման հիմնական խնդիրները, մշակել դրանց լուծման ուղիները, համախմբել մարդկության ներուժը, 21-րդ դարում մարդկության դեմ հանցագործությունների նկատմամբ հաղթանակ տանելու նպատակով: Ես կարող եմ ասել, որ այն հաջողվեց: Այն հաջողություն գտավ ոչ միայն մասնագետների, այլ հազարավոր մարդկանց շրջանակներում ոչ միայն Հայաստանում, այլ դրանից դուրս: Այն առիթ դարձավ, որ մարդկությունը խոսի մեծագույն չարիքի մասին: Դրանով էր պայմանավորված այս որոշումը՝ Երևանը հարթակ դարձնել այն մարդկանց համար, ովքեր վճռական են իրենց լուման բերելու համակարդկային այս պայքարին»,- նշեց Սարգսյանը:
Երևանում մեկնարկել է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երկրորդ գլոբալ ֆորումը: Այն հիմնականում կենտրոնացված կլինի ցեղասպանություն վերապրած կենդանի անձանց և փախստականների խնդիրների վրա:Գլոբալ ֆորումն ունենալու է 4 հիմնական բաժիններ: Գլոբալ ֆորումը լուսաբանելու համար 70-ից ավել արտասահմանյան լրատվամիջոցներ են հավատարմագրվել:

Serzh Sargsyan: Genocide prevention must be responsibility of entire humanity
YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. Armenia will be one of the pioneers in the fight against genocides. Serzh Sargsyan stated this during the opening of the 2nd “Against the Crime of Genocide” Global Forum. “2015 was a milestone when we rethought the right of existence of our people and the 100-year fight for historic justice. We have sent messages of gratitude and rebirth to the world, we said that Armenia will be the pioneer in the fight against genocides. The unacceptability of genocides should be acknowledged to avoid such crimes”, “Armenpress” reports the President saying.
According to the President, logic of the current world lets us say that no one can be insured from the kind of horrors, which were experienced by the Armenians in the 20th century, and which people continue experiencing in the 21st century. “Genocide must be perceived as the entire international community’s failure, and the prevention of genocide must be perceived as the responsibility of the entire humanity”, Serzh Sargsyan said.
President Sargsyan added that one year ago he had the honor to open the 1st Forum, by believing in its mission and success. “The mission was to bring up issues of genocide prevention, process methods of resolving the issues, unite the humanity’s potential to achieve victory over crimes against humanity in the 21st century. I can say that it was achieved. It was a success not only among experts, but also among thousands not only in Armenia but also abroad. It made people speak about the great evil. This was the basis of the decision to establish a platform in Yerevan for those people who are dedicated to bringing their contribution to this struggle”, “Sargsyan said.
The 2nd “Against the Crime of Genocide” Global Forum has kicked off in Yerevan. The forum is being covered by more than 70 foreign media.