Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը ցուցադրություններ է կազմակերպել ամբողջ աշխարհով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոցցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրինությունը ներկայացրեց մեկ տարվա ընթացքում թանգարանի իրականացրած գործունեությունն ու ձեռքբերումները՝ ընդգծելով, որ աշխատանքները դեռ շարունակվում են:
ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը նախ կարևորեց թանգարանում բացված նոր ցուցադրությունը, որը շատ բարձր գնահատական և դրական արձագանքներ է ստացել: Այնուամենայնիվ, տնօրինությունը պատրաստ է լսել նոր առաջարկներ:
Նրա խոսքով՝ մշտական ցուցադրությունը բացվել է 2015թ, ապրիլի 21-ից և ունեցել շուրջ 180 հազար այցելու, որոնցից 1500-ը Թուրքիայի քաղաքացիներ էին: Դրանից զատ՝ աշխարհի շուրջ 50 թանգարաններում ներկայացվել են ՀՑԹԻ ժամանակավոր ցուցադրությունները, այդ թվում՝ Նովոսիբիրսկում և Վալանսում, իսկ մայիսից ցուցադրություններ կբացվեն Մարսելում և Փարիզի նշանավոր «Մազարինի» գրադարանում: «Առանձնահատուկ է լինելու Ռիգայում հրեական գետոյի տարածքում Հայոց ցեղասպանության թեմայով մայիսին բացվող մշտական ցուցադրությունը»,- ավելացրեց Դեմոյանը:
ՀՑԹԻ տնօրենը նաև նշեց, որ տարբեր երկրներում թանգարանային ցուցադրություններ բացելու ու համագործակցելու առաջարկներ կան, և այդ առիթով ստորագրվել են մի շարք պայմանագրեր: «Տարիների տքնաջան աշխատանքի արդյունքում հաջողվեց գրավել միջազգային հեղինակավոր հաստատությունների` մասնավորապես թանգարանների ուշադրությունը և հասնել նրանց հետ համագործակցության: Պլանավորում ենք հետագայում գիտական կադրեր, ցուցադրություններ ու տեղեկատվություն փոխանակել»,- ասում է ՀՑԹԻ-ի տնօրենը:
Թանգարանի ձեռքբերումներից մյուսը հրապարակված անգլալեզու հանդեսն է, ինչպես նաև թվով երրորդ հայերեն հանդեսը: Այս տարի նաև կավարտվեն Հայոց ցեղասպանության մասին եռալեզու հայկական հանրագիտարանի կազմման աշխատանքները:
Թանգարանի տնօրենը հավելեց, որ լոբբիստական խմբերի կատարած աշխատանքները, ակադեմիական մշակումները և օտարալեզու հրատարակությունները նպաստում են Ցեղասպանություն միջազգային ճանաչմանը:

YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS. The Director of the Museum-Institute of the Armenian Genocide presented the Museum’s activity and achievements during the year stating the works are still underway.
The Director of the Museum Hayk Demoyan firstly stressed the importance of the new exhibition in the Museum which has received positive feedback. However, the Museum Administration is ready to hear new suggestions.
He stated that the permanent exhibition was opened on April 21, 2015 and had near 180.000 visitors from which 1500 were citizens of Turkey. Besides, the temporary exhibitions of the Museum were presented in nearly 50 museums of the world, including in Novosibirsk and Valence, and exhibitions will be held in Marseille and the famous “Mazarine” library of Paris”, Demoyan added.
Hayk Demoyan also noted that there are suggestions to open museum exhibitions in various countries, and several agreements were signed in this context. “We managed to draw the attention of international institutions, in this case the museums and reach cooperation with them as a result of hard work during these years. We plan to make scientific personnel, exhibition and information exchange”, said Hayk Demoyan.
Another achievement of the museum is the publications in English language, as well as the third Armenian publication. This year the works on the publication of trilingual Armenian encyclopedia about the Armenian Genocide will be finished.
The Director of the Museum added that the activities of lobbyist groups, academic developments and foreign language publications contribute to the international recognition of the Armenian Genocide.