Արցախի ժողովրդին ցեղասպանությունից փրկելու ուղին ԼՂՀ ճանաչումն է. Աշոտ Մելքոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության առաջնահերթ խնդիրը պետք է լինի միջազգային հանրության մոտ այն մոտեցման ամրապնդումը, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը կարող է ենթարկվել ցեղասպանության ԼՂ ազատագրված տարածքների զիջման պարագայում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ապրիլի 21-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ արտահայտեց ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը: «Միևնույն է` Ադրբեջանը, եթե ամրապնդվեց Արցախի ազատագրված տարածքներում, հաջորդ քայլը լինելու է հարվածը Լեռնային Ղարաբաղին, այսինքն` հայկական բնակեցված տարածքների ուղղությամբ: Հայկական կողմը առաջին հերթին Ռուսաստանին ու նաև համաշխարհային հանրությանը պետք է կարողանա բացատրել, որ նման քայլը հղի է ցեղասպանական հետևանքներով»,-ասաց Աշոտ Մելքոնյանը:
Բանախոսը կարևոր քայլ համարեց այն, որ վերջին երկու տասնամյակի ընթացքում առաջին ագամ համաշխարհային հանրությունը եվրոպական բարձր ամբիոններից պատգամավորների մակարդակով սկսել է խոսել Արցախի ժողովրդին սպառնացող վտանգի մասին, իսկ դրանից խուսափումը տեսնում է ԼՂՀ-ն ճանաչելու մեջ: «Վերջին վայրագությունները, որ նախաձեռնեց Ադրբեջանը, որոնք «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման մակարդակի գործողություններ էին, հուշում են, որ Արցախի ժողովուրդը կարող է ենթարկվել ցեղասպանության, ու 100 տարի հետո հայ ժողովորդի հետ կարող է կրկվել այն, ինչ տեղի ունեցավ 1915-ին: Գոնե եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորների մակարդակով խոսվում է այն մասին, որ ցեղասպանությունից Արցախի հանրությանը փրկելու միակ ճանապարհը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչումն է: Կարծում եմ` ՀՀ արտաքին գործերի գերատեսչության առաջին խնդիրր պետք է լինի այն, որ շարունակի աշխարհի մոտ այս մոտեցումն ամրապնդելը»,-հավելեց պատմաբանը:
Այս իմաստով Պատմության ինստիտուտի տնօրենը կարևոր համարեց ԱՄՆ մի քանի նահանգների կողմից ԼՂՀ ճանաչումը` նշելով, որ նահանգները, իհարկե, միջազգային իրավունքի սուբյեկտներ չեն, սակայն հասարկություններին ուղերձ փոխանցելու շատ լավ գործոն են:
Լիբանանի «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը համաձայնեց Աշոտ Մելքոնյանի հետ ու նշեց, որ ՀՀ ԱԳՆ-ի ու Հայ դատի հանձնախմբերի առաջնային օրակարգը պետք է լինի Ադրբեջանի` որպես ռազմական հանցագործի, ահաբեկչական պետական միավոր լինելու մասին բարձրաձայնելը: Նրա խոսքով` պետք է չմոռանալ նաև Թուրքիային, որը ահաբեկչական գլխավոր «արտադրամաս» է ու սպառնալիք ամբողջ աշխարհի համար, քանի որ աջակցում ու տարանցման միջանցք է ծառայում վտանգավոր ահաբեկիչների համար:

Ashot Melkonyan: NKR recognition a way to save Artsakh people from genocide
YEREVAN, APRIL 21, ARMENPRESS. One of the priority issues of Foreign Ministry of the Republic of Armenia is the strengthening of such an approach withing international community thatNagorno Karabakh people can becommitted to genocide in case of yielding territories, “Armenpress” reports, in an interview with journalists the Director of the Institute of History of NAS Ashot Melkonyan expressed such an opinion. “If Azerbaijan will strengthen its positions in liberated territories of Artsakh, the next step will be the attack against the Nagorno Karabakh, meaning against the Armenian populated areas.The Armenian side firstly should explain Russia and also the international community that such step can lead to genocidal consequences”, said Ashot Melkonyan.
Melkonyan gave an importance to the fact that in recent decades the world community for the first time started to speak from the European high platforms about the threat against Artsakh people at an MP level, and emphasized that the world community sees the recognition of NKR as a way to avoid from that threat. “The recent hostilities unleashed by Azerbaijan in cooperation with the “Islamic State” terrorist group recall that a genocide can be committed against the Artsakh people, and after 100 years what happened in 1916 can be repeated with Armenian people. It is important to hear the speeches by European MPs who say that the only way of saving Artsakh people from genocide is the recognition of Nagorno Karabakh Republic. I think that the first task of Armenian Foreign Ministry should be the continuation of this approach in the world community”, historian added.
Within this context Ashot Melkonyan highly appreciated the recognition of NKR by several US states noting that the states are, of course, not the subjects of international law, however, they can can have a strong impact in delivering a message to the public.
Editor-in chief o fLebanon “Azdak” newspaper Shahan Gantaharyan agreed with Ashot Mekonyan and stated that the Armenian Foreign Ministry and the Armenian National Committee should speak publicly about Azerbaijan as a military criminal and as a terrorist state unit. According to him, we should not forget about Turkey which is the major terrorist “production unit” and a threat to the whole world for supporting and serving as a corridor to dangerous terrorist groups.