Ուժով Ղարաբաղին տիրելու բոլոր փորձերն անհաջողության են մատնվելու. Հարցազրույց ԵԽ պատգամավոր Յարոմիր Շտետինայի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չաջակցել Լեռնային Ղարաբաղին և Հայաստանին, նշանակում է աջակցել խորհրդային դաժան ազգային քաղաքականությանը: Դեռևս ապրիլի 13-ին Եվրոպական խորհրդարանում տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ նման կարծիք էր հայտնել Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունը ներկայացնող, ազգությամբ չեխ պատգամավոր Յարոմիր Շտետինան: Հայաստան և Լեռնային Ղարաբաղ իր այցելության մասին և ղարաբաղյան հակամարտության մասին «Արմենպրես»-ը զրուցել է եվրապատգամավորի հետ:
-Եվրոպական խորհրդարանում Լեռնային Ղաաբաղի վերաբերյալ քննարկման ժամանակ Դուք հստակորեն աջակցություն հայտնեցիք Լեռնային Ղարաբաղին: Ինչի՞ արդյունքում է Ձեզ մոտ ձևավորվել նման հստակ դիրքորոշումը:
-Իհարկե, դրանում դեր է խաղացել նաև անձնական փորձը: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության սկզբից ի վեր դեռ Արցախի/Ղարաբաղ կոմիտեի ժամանակվանից ես եղել եմ Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղում: Այդ ժամանակ Ղարաբաղում ղեկավար պաշտոնի էր պարոն Պոլյանիչկոն. նա ինձ մի անգամ անձամբ ձերբակալեց և աքսորեց Ղարաբաղից, սակայն մենք որպես լրագրողներ (Յարոմիր Շտետինան Չեխիայի ամենահայտնի պատերազմական թեմաներ լուսաբանող լրագրողներից է եղել- խմբ.) կարողանում էինք վերադառնալ: Դա է հիմնական պատճառը, քանի որ ես հասկացա հակամարտության հիմնական պատճառը:
-Դուք Ձեր հայտարարության մեջ նշեցիք, որ Ադրբեջանին աջակցությունը կարող է դիտվել որպես 1920-ական թվականների բոլշևիկյան քաղաքականության նկատմամբ աջակցություն: Ինչո՞ւ եք հանգել այդ կարծիքին:
-Ես հենց այդպես էլ շեշտել եմ, քանի որ վախենում եմ, որ Եվրոպայում ընդլայնվում է այն թեզը, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանն այս հակամարտության մեջ հավասարապես մեղավոր են: Բոլորը մոռանում են, որ ամեն ինչ սկսվել է բոլշևիկյան ժամանակներում, երբ առաջացել է Խորհրդային Միությունը և Մոսկվան «բաժանիր և տիրիր» սկզբունքով վերցրել Ղարաբաղը և հանձնել է Ադրբեջանին: Դա Մոսկվայի հին կայսերական մեթոդն էր: Եթե ես չաջակցեի Հայաստանին ու Ղարաբաղին, դա կնշանակեր, որ ընդունում եմ այդ մեթոդները:
-Արդեն բավական երկար ժամանակ է, ինչ քննարկումներ կան հրադադարի խախտումների վերահսկման մեխանիզմի վերաբերյալ: Ըստ Ձեզ՝ ի՞նչ քայլեր է հարկավոր ձեռնարկել այդ մեխանիզմի արդյունավետությունն ապահովելու համար:
-Այս մեխանիզմի շուրջ քննարկումների մասին ես տեղեկացել եմ այն ժամանակ, երբ Ղարաբաղի խնդրի վերաբերյալ կազմակերպվել էր Հռոմի, Մինսկի խորհրդաժողովների ժամանակ: ԵԱՀԿ-ն բավարար ջանքեր չգործադրեց դրա իրականացման համար: Ղարաբաղցիները սպասեցին ու սպասեցին, իսկ հետո որոշեցին, որ պետք է հարցը վերցնեն իրենց ձեռքն ու կանգնեն ի պաշտպանություն իրենց հայրենիքի:
-Ի՞նչ եք կարծում, ինչո՞ւ Ադրբեջանը որոշեց, որ հիմա է ժամանակը սկսելու ռազմական գործողություններ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ:
-Իհարկե, բազմաթիվ պատճառներ կան՝ քաղաքական, տնտեսական, սակայն հիմնական պատճառներից մեկն այն է, որ Ալիևը որոշեց գնալ մի քայլի, որը հաճախ Ռուսաստանում անվանում են «փոքր հաղթական պատերազմ» (маленькая победоносная война): Դիկտատորները գնում են նման քայլերի: Եթե դիկտատորն իր երկրի ներսում դժվարություններ է ունենում, հարկ է մի պատերազմ սանձազերծել և հաղթել: Ալիևը հաջողություն չունեցավ այդ գաղափարի իրականացման հարցում: Միգուցե նրա մտքում այդ «բլիցկրիգով» հաղթանակի հասնելու գաղափարն էր, սակայն դա իրականություն չդարձավ:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում միջազգային հանրության արձագանքն այս իրադարձություններին: Արդյո՞ք այդ արձագանքն ադեկվատ էր:
-Կարծում եմ, որ միջազգային հանրությունը, այդ թվում և ԵՄ-ն, թույլ արձագանքնեցին: Արդեն նույնիսկ թույլ են արձագանքում ուկրաինական իրադարձություններին, քանի որ ամեն ինչ ծածկվել է սիրիական իրադարձություններով, իսկ Ղարաբաղը շատ հեռվում է և ուղղակիորեն չի ազդում Եվրոպայի և փախստականների խնդրի վրա: Հավատացնում եմ, եթե այս տարածաշրջանից Եվրոպա գային հարյուր հազարավոր փախստականներ, բոլորը կհետաքրքրվեին Ղարաբաղով շատ ավելի շատ:
-Ի՞նչ եք կարծում, արդյո՞ք ԵՄ-ն ունի իրական լծակներ այս խնդրի վրա ազդեցություն գործելու համար:
-Եվրոպական խորհրդարանում շատ ուշադիր լսեցի Ֆեդերիկա Մոգերինիին: Նա մի շատ կարևոր նախադասություն շեշտեց՝ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը հնարավոր չէ պատերազմով լուծել: Չգիտեմ, թե նա ինչ իմաստով էր դա ասում, սակայն դա ճշմարտություն է: Պատերազմով լուծել չի լինի նաև այն պատճառով, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղը հաղթել է այդ պատերազմը ու Ղարաբաղը վերածել է մի ամրոցի, որը պահպանում է արդեն շուրջ 20 տարի: Կարծում եմ, որ ուժով Ղարաբաղին տիրելու բոլոր փորձերն անհաջողության են մատնվելու: Մի քանի տարի առաջ ես այցելել եմ Աղդամ, տեսել այնտեղ կառուցված ամրությունները՝ դա ուղղակի Մաժինոյի գիծն է, որը ռազմական ուժով վերցնելը շատ դժվար է: Եթե Հայաստանի և Ադրբեջանի հանդեպ հավասար պատասխանատվության քաղաքականությունը շարունակվի, ապա դեռևս 1990-ականներին ձևավորված իրավիճակը կշարունակվի: Ղարաբաղը պետք է ինքն իրեն պաշտպանի:
-Ի՞նչ եք կարծում, ինչի՞ց է գալիս այս հավասարակշռության քաղաքականությունը: Ինչո՞ւ հաճախ միջազգային հանրությունը չի տեսնում այս իրականությունը:
-Կարծում եմ դրանում իր դերը խաղացել է նաև Հայաստանի աշխարհաքաղաքական դրությունը: Այդ իրավիճակից ելնելով էլ Հայաստանը Մոսկվայում ստորագրեց Եվրասիական միությանն անդամակցելու պայմանագիրը: Ինձ համար դա հասկանալի է: Եվրոպայում կան մարդիկ, քաղաքական գործիչներ, ովքեր չեն հասկանում այս իրողությունը: Ինձ դա մի փոքր հիշեցնում է Ուկրաինայի հանդեպ Եվրոպայի քաղաքականությունը, որտեղ տնտեսական շահերը գերակայում են քաղաքական իրավիճակի նկատմամբ: Եթե այս պարագայում եվրոպական քաղաքական գործիչներ կան, ովքեր վախենում են Մոսկվայից, ապա կան որոշներն էլ որոնք վախենում են Բաքվից:
-Այս պատերազմի ընթացքում տեսանք, թե ինչպես են ադրբեջանցիները խեղում զոհվածների մարմինները, կտրվում քաղաքացիական անձանց ականջները և զինվորականների գլուխը: Ինչպե՞ս եք գնահատում պատերազմի վարման Ադրբեջանի նման գործելաոճը:
-Պատերազմը «մանկապարտեզում նախաճաշ չէ»: Պատերազմը կոշտ և դաժան հարց է: Ատելության պարույրը նման պայմաններում հաճախ սկսում է պտտվել, սակայն պետք չէ մոռանալ, թե ով է սկսում պտտել այդ պարույրը:
-Ինչպես գիտեք, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվող Մինսկի խմբի անդամ է նաև Թուրքիան, որն ակնհայտորն աջակցում է Ադրբեջանին: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս իրավիճակը:
-Այս իրավիճակը լավ հնարավորություն է հասկանալու համար թուրքական քաղաքականությունը: Թուրքիան այս կերպ լիովին բացում է իր խաղաքարտերը: Թուրքիան Ադրբեջանին աջակցում էր նաև 1990-ականներին: Տեղեկություններ կան, որ այսօր ևս Ադրբեջանը կիրառում է ոչ միայն ռուսական ու իսրայելական, այլև թուրքական զենք: Սկզբունքորեն մեզ համար հասկանալի է, որ Թուրքիան այս պատերազմում ակհայտորեն հանդես է գալիս որպես Ադրբեջանի դաշնակից:

Все попытки взять Нагорный Карабах силой будут обречены на неудачу: интервью с депутатом Европарламента Яромиром Штениной
Не поддерживать Нагорный Карабах и Армению – значит поддерживать жестокую национальную политику Советского Союза. Еще 13 апреля в ходе обсуждения в Европейском парламенте подобное мнение выразил представитель Европесйкой народной партии, чешский депутат Европарламента Яромир Штенина. Корр. Арменпресс побеседовал с парламентарием о его визите в Нагорный Карабах и нагорно-карабахском конфликте.
На обсуждении в Европарламенте по вопросу Нагорного Карабаха Вы выразили четкую поддержку Нагорному Карабаху. В результате чего у Вас сформировалась такая четкая позиция?
Конечно, в этом сыграл роль также личный опыт. С начала конфликта в Нагорном Карабахе, со времен Комитета Карабах/Арцах я бывал в Армении и Нагорном Карабахе. Тогда в Карабахе руководящий пост занимал господин Поляничко: он однажды лично арестовал и выслал из Карабаха, однако нам, как журналистам (Яромир Штетина был одним из самых известных журналистов, освещающих военные темы – ред.) удавалось возвращаться. Это основная причина, так как я понял основную причину конфликта.
В своем заявлении Вы отметили, что поддержка Азербайджану может быть рассмотрена как поддержка большевистской политике 1920-х годов. Почему Вы пришли к такому заключению?
Я именно так и сказал, так как боюсь, что в Европе распространяется тезис, что Армения и Азербайджан равным образом виновны в этом конфликте. Все забывают, что все началось с большевистских времен, когда возник Советский Союз, и Москва по принципу «разделяй и властвуй» взял Карабах и передал Азербайджану. Это был старый имперский метод Москвы. Если бы я не поддержал Армению и Карабах, это значило бы, что я принимаю эти методы.
Уже долгое время обсуждается механизм по расследованию нарушений прекращения огня. По Вашему мнению, какие шаги нужно предпринять, чтобы обеспечить эффективность этого механизма?
Об обсуждениях вокруг этого механизма я узнал тогда, когда по проблеме Карабаха были организованы конференции в Риме и Минске.
ОБСЕ не приложила достаточных усилий для его реализации. Карабахцы ждали-ждали, а потом решили, что должны взять вопрос в свои руки и встать на защиту своей Родины.
Как Вы думаете, почему Азербайджан решил, что настало время начать военные действия против Нагорного Карабаха?
Конечно, есть множество причин – политических, экономических, однако одна из главных причин заключается в том, что Алиев решил пойти на такой шаг, который в России часто называют «маленькой победоносной войной». Если у диктатора возникают проблемы внутри своей страны, необходимо инициировать войну и победить. Алиев не достиг успеха в реализации этой идеи. Возможно, в его уме была идея о достижении победы и «блицкриге», однако этого не случилось.
Как Вы оцениваете реакцию международной общественности на эти события? Была ли реакция адекватной?
Думаю, что международная общественность, в том числе и ЕС, слабо отреагировали. Уже даже слабо реагируют на украинские события, так как все перекрылось сирийскими событиями, а Карабах находится очень далеко и непосредственно не влияет на Европу и проблему беженцев. Уверяю, что если бы из этого региона в Европу прибыли сотни тысяч мигрантов, то все бы заинтересовались Карабахом намного больше.
Как Вы думаете, есть ли у ЕС реальные рычаги для того, чтобы оказать влияние на эту проблему?
В Европарламенте я очень внимательно случал Федерику Могерини. Она выразила очень важную мысль: проблему Нагорного Карабаха невозможно решить военным путем. Не знаю, в каком смысле она говорила это, однако это правда. Военным путем невозможно решить вопрос потому, как Нагорный Карабах одержал победу в этой войне и превратился в крепость, которую охраняет уже около 20 лет. Думаю, что все попытки взять Нагорный Карабах силой будут обречены на неудачу. Несколько лет назад я был в Агдаме, видел построенные там укрепления – это просто линия Мажино, которую очень трудно взять военной силой. Если будет продолжаться политика равной ответственности Армении и Азербайджана, то будет продолжаться ситуация, сформированная еще в 1990-е годы. Карабах должен сам защищать себя.
Как Вы думаете, откуда исходит эта политика баланса? Почему международное сообщество часто не видит действительность?
Думаю, в этом сыграла роль геополитическое состояние Армении. Исходя из этой ситуации, Армения в Москве подписала договор о вступлении в ЕАЭС. Для меня это понятно. В Европе есть люди, политические деятели, которые не понимают эти действия. Это немного мне напоминает политику Европы в отношении Украины, где экономические интересы преобладают над политической ситуацией. Если в данном случае есть европейские политические деятели, которые бояться Москвы, то есть другие, которые боятся Баку.
Во время этой войны мы увидели, как азербайджанцы глумились над телами погибших, отрезали уши гражданских лиц и головы военнослужащих. Как Вы оцениваете подобный стиль Азербайджана ведения войны?
Война – это не «завтрак в детском саду». Война – жесткий и жестокий вопрос. Спираль ненависти в подобных условиях часто начинается вертеться, однако не надо забывать, кто начинает вертеть эту спираль.
Как Вы знаете, членом занимающейся карабахским вопросом Минской группы является также Турция, которая открыто поддерживает Азербайджан. Как Вы прокомментируете данную ситуацию?
Эта ситуация является хорошей возможностью для того, чтобы понять турецкую политику. Таким образом, Турция полностью раскрывает свои карты. Турция поддерживала Азербайджан и в 1990-е годы. Есть информация о том, что сегодня Азербайджан использует не только российское и израильское оружие, но и турецкое. Для нас принципиально понятно, что Турция в этой войне выступает в качестве союзника Азербайджана.