Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում քննարկվելու է Լեռնային Ղարաբաղի հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում քննարկվելու է Լեռնային Ղարաբաղի հարցը: Եվրախորհրդարանի պաշտոնական կայքի համաձայն` ապրիլի 12-ի օրակարգում ներառված է Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինիի հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի հաղորդակցության պատասխանատու Պետո Դեմիրճյանը, ապրիլի 12-ին քննարկվելու է ղարաբաղյան հիմնահարցը, իսկ ապրիլի 13-ին սպասվում է «Թուրքիա 2015» տարեկան զեկուցի քննարկումը: «ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախումբի ղեկավար Գասպար Կարապետյանը ներկա է լինելու և տեղից է հետևելու ընթացքին»,-ասաց Պետո Դեմիրճյանը:

Nagorno Karabakh issue to be discussed at plenary session of European Parliament
YEREVAN, APRIL 11, ARMENPRESS. Nagorno Karabakh issue will be discussed at plenary session of European Parliament. According to the official website of the European Parliament, the statement of High Representativeof theUnionforForeign AffairsandSecurity Policy/Vice-Presidentof theEuropean Commission Federica Mogherini on Nagorno Karabakh is included in April 12 agenda.
Communication director of Armenian National Committee of EuropeBedoDemirjiantold “Armenpress” that Karabakh issue will be discussed on April 12 and the discussion of “Turkey-2015” annual report will be held on April 13. “Chairman ofArmenian National Committee of Europe Gaspar Karapetyan will be present and will follow the process”, BedoDemirjiansaid.