Արծրուն Հովհաննիսյանն ադրբեջանցի գործընկերոջը հրավիրում է անձամբ տեսնել ադրբեջանական դիվերսանտների դիակները
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանն արձագանքել է Ադրբեջանի ՊՆ խոսնակ Վագիֆ Դարգյախլիի հայտարարությանը, թե ադրբեջանական բանակի կորուստների մասին ՀՀ ՊՆ-ի հրապարակած տեսանյութերն ու նկարները իրականությանը չեն համապատասխանում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Արծրուն Հովհաննիսյանը նշեց, որ իր ադրբեջանցի գործընկերոջը հրավիրում է իր աչքերով տեսնել ադրբեջանական դիվերսանտների դիակները: «Եթե դրանք իրենց զինվորները չեն, ապա մենք ի սկզաբեն ճիշտ էինք ասում: Ուրեմն վարձկաններ էին կամ այլ տարրեր: Ամեն դեպքում՝ դրանում էլ համոզվելու համար հրավիրում եմ իրեն: Իր անձնական անվտանգությունը ես ապահովում եմ»,- հավելեց Հովհաննիսյանը:
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը և առավոտյան Ադրբեջանը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով ձեռնարկել է լայնածավալ նախահարձակ գործողություններ, որոնց ընթացքում հրթիռահրետանային արկակոծման են ենթարկվել ոչ միայն հայկական զինուժի պաշտպանական դիրքերը, այլև խաղաղ բնակավայրերը: Ադրբեջանական զինուժի կողմից ապրիլի 2-ին ժամը 08:30-իսահմաններում Մարտունու պաշտպանական ուղղությամբ ՄՄ-21 («Գրադ») կայանքից իրականացված հրթիռահրետակոծության հետևանքով սպանվել է 12-ամյա Վաղինակ Թաթուլի Գրիգորյանը, ևս երկու երեխա վիրավորվել են: Ավելի ուշ Ստեփանակերտի հիվանդանոց է տեղափոխվել ևս չորս վիրավոր քաղաքացիական անձ: Իսկ ապրիլի 3-ին հայտնի դարձավ, որ Թալիշում նախօրեին ադրբեջանցիները գազանային կերպով գնդակահարել են երեք խաղաղ բնակչի, որոնք չէին հասցրել տարհանվել: Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի՝ ժամանակին և արհեստավարժ գործողությունների շնորհիվ հնարավոր է եղել իրավիճակը վերցնել հսկողության տակ և զգալի կորուստներ հասցնել հակառակորդին. ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը և օրվա ընթացքում տեղի ունեցած մարտական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը տվել է 200-300 կորուստ: Շարքից հանվել է ընդհանուր առմամբ թշնամական Ùáï 20 տանկ, մեկ «Գրադ» կայանք: Հայկական կողմն ունի 18 զոհ և մոտ 37 վիրավոր: Առաջնային գծի հարավային ուղղությամբ ապրիլի 3-ին՝ ժամը 06:00-ից սկսած, հակառակորդը հրթիռահրետանային միջոցների և զրահատեխնիկայի կիրառմամբ շարունակել է ագրեսիվ ռազմական գործողությունների վարումը: ՊԲ ստորաբաժանումներն անցել են հակազդիչ գործողությունների և Թալիշի ուղղությամբ տիրել նախօրյակին ադրբեջանական ուժերի կողմից գրավված մարտավարական կարևոր նշանակության հենակետին:

Пресс-секретарь министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян ответил на заявление пресс-секретаря МО Азербайджана Вагиф Даргяхлы о том, что опубликованные МО Армении видео и фотоматериалы о потерях азербайджанской армии не соответствуют действительности.
В беседе с Арменпресс Ованнисян отметил, что приглашает азербайджанского коллегу собственными глазами посмотреть на тела азербайджанских диверсантов.
«Если это не их солдаты, то мы изначально были правы: это наемники или другие элементы. В любом случае, я приглашаю его, чтобы он убедился. Гарантирую его личную безопасность», - добавил Ованнисян.
По оперативным данным АО НКР, в районе 08:30 в направлении оборонительных позиций Мартуни вследствие обстрела из установки «Град» был убит Вагинак Татулович Григорян, двое детей ранены.Позже в степанакертскую больницу были доставлены 4 гражданских раненых.3 апреля стало известно о зверском убийстве в Талише 3 мирных жителей, которые не успели эвакуироваться.
Благодаря своевременным и профессиональным действиям Армии обороны Нагорного Карабаха, стало возможным взять ситуацию под контроль и нанести значительный ущерб противнику. В целом, в ходе боевых действий в ночь с 1 по 2 апреля и в течение дня, азербайджанские ВС понесли потери более 200 военнослужащих. Выведены из строя 18 вражеских танков и одна установка “Град”. У армянской стороны 18 погибших и 37 раненых.
3 апреля, начиная с 06.00 утра, противник в южном направлении продолжил агрессивные боевые действия с применением ракетно-артиллерийских установок и бронетехники. Подразделения АО перешли к контратаке и отвоевали в направлении Талиша важный опорный пункт, захваченный азербайджанцами накануне.