Արծրուն Հովհաննիսյանն ադրբեջանցի գործընկերոջը հրավիրում է անձամբ տեսնել ադրբեջանական դիվերսանտների դիակները
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանն արձագանքել է Ադրբեջանի ՊՆ խոսնակ Վագիֆ Դարգյախլիի հայտարարությանը, թե ադրբեջանական բանակի կորուստների մասին ՀՀ ՊՆ-ի հրապարակած տեսանյութերն ու նկարները իրականությանը չեն համապատասխանում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Արծրուն Հովհաննիսյանը նշեց, որ իր ադրբեջանցի գործընկերոջը հրավիրում է իր աչքերով տեսնել ադրբեջանական դիվերսանտների դիակները: «Եթե դրանք իրենց զինվորները չեն, ապա մենք ի սկզաբեն ճիշտ էինք ասում: Ուրեմն վարձկաններ էին կամ այլ տարրեր: Ամեն դեպքում՝ դրանում էլ համոզվելու համար հրավիրում եմ իրեն: Իր անձնական անվտանգությունը ես ապահովում եմ»,- հավելեց Հովհաննիսյանը:
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը և առավոտյան Ադրբեջանը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով ձեռնարկել է լայնածավալ նախահարձակ գործողություններ, որոնց ընթացքում հրթիռահրետանային արկակոծման են ենթարկվել ոչ միայն հայկական զինուժի պաշտպանական դիրքերը, այլև խաղաղ բնակավայրերը: Ադրբեջանական զինուժի կողմից ապրիլի 2-ին ժամը 08:30-իսահմաններում Մարտունու պաշտպանական ուղղությամբ ՄՄ-21 («Գրադ») կայանքից իրականացված հրթիռահրետակոծության հետևանքով սպանվել է 12-ամյա Վաղինակ Թաթուլի Գրիգորյանը, ևս երկու երեխա վիրավորվել են: Ավելի ուշ Ստեփանակերտի հիվանդանոց է տեղափոխվել ևս չորս վիրավոր քաղաքացիական անձ: Իսկ ապրիլի 3-ին հայտնի դարձավ, որ Թալիշում նախօրեին ադրբեջանցիները գազանային կերպով գնդակահարել են երեք խաղաղ բնակչի, որոնք չէին հասցրել տարհանվել: Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի՝ ժամանակին և արհեստավարժ գործողությունների շնորհիվ հնարավոր է եղել իրավիճակը վերցնել հսկողության տակ և զգալի կորուստներ հասցնել հակառակորդին. ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը և օրվա ընթացքում տեղի ունեցած մարտական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը տվել է 200-300 կորուստ: Շարքից հանվել է ընդհանուր առմամբ թշնամական Ùáï 20 տանկ, մեկ «Գրադ» կայանք: Հայկական կողմն ունի 18 զոհ և մոտ 37 վիրավոր: Առաջնային գծի հարավային ուղղությամբ ապրիլի 3-ին՝ ժամը 06:00-ից սկսած, հակառակորդը հրթիռահրետանային միջոցների և զրահատեխնիկայի կիրառմամբ շարունակել է ագրեսիվ ռազմական գործողությունների վարումը: ՊԲ ստորաբաժանումներն անցել են հակազդիչ գործողությունների և Թալիշի ուղղությամբ տիրել նախօրյակին ադրբեջանական ուժերի կողմից գրավված մարտավարական կարևոր նշանակության հենակետին:

Artsrun Hovhannisyan invites his counterpart to see the corpses of Azerbaijani subversive group by his own eyes
YEREVAN, APRIL 4, ARMENPRESS. Spokesperson of the Defense Ministry of Armenia Artsrun Hovhannisyan responded the announcement of the Azerbaijani Defense Ministry spokesperson VagifDyargahly that allegedly the photos and footages publicized by the Armenian Defense Ministry do not correspond to reality. In an interview with “Armenpress” Artsrun Hovhannisyan mentioned that he invites his Azerbaijani counterpart to see the corpses of Azerbaijani subversive group by his own eyes. “If they are not their soldiers, we were right when saying that there are mercenaries or other elements. Anyway, I invite him to get convinced in that. I ensure his personal security”, Hovhannisyan said.
According to the data of the Defense Army, the Azerbaijani armed forces fired MM-21 (Grad) multiple rocket launcher on April 2, at 08: 30 in the direction of Martuni (NKR), killing 12 year old Vaghinak Grigoryan and wounding two other children. 4 other civilians were wounded later. On April 3, it became known that Azerbaijani forces violently executed 3 civilians in Talish, who hadn’t yet been evacuated.
Due to the timely and professional actions of the Nagorno Karabakh Defense Army, it was possible to take the situation under control, and make the enemy suffer considerable losses. Starting from April 1 the Azerbaijani forces have sustained 200-300 casualties. Around 20 enemy tanks and 1 “Grad” missile system were destroyed.
The Defense Army undertook counteroffensive measures and dominated the strategic base in the direction of Talis on April 3, which was earlier occupied by Azerbaijani forces.