Եկեղեցիները պետականացնելը Թուրքիայի հերթական հակաիրավական քայլերից է. Ռուբեն Մելքոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եկեղեցիները պետականացնելով` թուրքական իշխանությունները փորձում են վերահսկել տարբեր անձանց քրիստոնեական ինքնությանը վերադառնալու գործընթացը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը` մեկնաբանելով թուրքական իշխանությունների` Դիարբեքիրում եկեղեցիներով առկա տարածքների պետականացման մասին որոշումը:«Թուրքիայում տեղի է ունենում իշխանության առավել կենտրոնացում, նկատվում է բռնապետական տարրերի ակտիվացում: Եվ բնական է, որ պետք է դա տարածվեր նաև ազգային փոքրամասնությունների ու նրանց տարբեր իրավունքների վրա: Դրանցից է կրոնական ազատության մասին իրավունքը, որն ամրագրված է Լոզանի պայմանագրով: Թուրքական իշխանությունների այդ որոշումը ինչ-որ տեղ խոչընդոտում է Լոզանի պայմանագրով փոքրամասնություններին տրված իրավունքները»,-ասաց Ռուբեն Մելքոնյանը:
Ռուբեն Մելքոնյանը նկատեց, որ Արևմտյան Հայաստանի տարածքում գործող շատ քիչ եկեղեցիներ կան և դրանցից է Սուրբ Կիրակոս եկեղեցին: Ըստ նրա` Սուրբ Կիրակոս եկեղեցին ակտիվություն էր մտցրել տեղի և հարակից շրջանի բնակիչների մոտ:
«Դա առիթ էր դարձել, որ հայկական ծագում ունեցող տարբեր մարդիկ փորձեն վերագտնել իրենց ինքնությունը, վերադառնալ քրիստոնեական արմատներին: Պետականացնելով եկեղեցիները, փաստորեն, Թուրքիայի իշխանություններն իրենց հսկողության տակ են վերցնում այդ գործունեությունը: Դա ենթադրում է, որ նաև որոշակիորեն կաշկանդելու է քրիստոնեական ինքնությանը վերադառնալու գործընթացին: Սա Թուրքիայի հերթական հակաիրավական քայլերից մեկն է, որն իր հետ որոշակի զարգացում կբերի, մանավանդ որ այս խնդիրը հետզհետե դառնում է քաղաքացիական հասարակության և անկախ իրավաբանների օրակարգային հարց»,-ասաց Ռուբեն Մելքոնյանը:
Դիարբեքիրի Սուր գավառում թուրքական ռազմական ուժերի կողմից իրականացվող գործողություններին զուգահեռ Թուրքիայի Նախարարների խորհուրդը Սուրի տարբեր թաղամասերում բազմաթիվ շենքերի ու տարածքների անհապաղ օտարման մասին որոշում է կայացրել: Օտարման ենթարկված կառույցների թվում է նաև Միջին Արևելքի ամենամեծ հայկական եկեղեցին՝ Սուրբ Կիրակոսը։ Խորհրդի նույն որոշմամբ օտարման են ենթարկվում նաև Դիարբեքիրի ասորական, քաղդեական և բողոքական եկեղեցիները:

Ruben Melkonyan: Nationalization of churches in Turkey is another illegal measure
YEREVAN, MARCH 29, ARMENPRESS. By nationalizing churches Turkish authorities try to prevent people from returning to their Christian identity. Expert in Turkish studies Ruben Melkonyan mentioned about this in an interview with “Armenpress” commenting on the decision of the Turkish authorities to nationalize churches and lands in Diyarbakir. “Further centralization of power takes place in Turkey and dictatorial features come to surface. And it is natural that it will have an impact on ethnic minorities and their rights. One of those rights is freedom of religion, enshrined in the Treaty ofLausanne. The mentioned decision taken by Turkey violates the freedom granted by the Treaty ofLausanne”, Ruben Melkonyan said.
He noted that there are a few operational churches in Western Armenia and one of them is St. Giragos Church. According to him, St. Giragos Church awakened activation in that region.
“It was the reason for people of Armenian descent to try to re-find their identity and return to their roots. By nationalizing churches Turkish authorities take control of this process”, Melkonyan said, stating that this was another illegal step by Turkey which will lead to specific developments, especially under the light that this issue gradually enters the agenda of civil society and independent lawyers.
While clashes and curfews continue in Diyarbakir, the cabinet took an urgent expropriation decision. St. Giragos Church, the largest Armenian church in Middle East, is among the places in Sur province of Diyarbakir that are expropriated by the decision of the cabinet. The church was restored and opened to worship in 2011. By the same decision, Assyrian, Chaldean and Protestant churches are also expropriated.