Արցախի և եվրոպական քաղաքների միջև այս տարի նոր համագործակցություն կգրանցվի
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի հայկական համայնքներում Հայոց ցեղասպանության հարցի հետապնդման գործում այս տարի լինելու է ոչ միայն ճանաչման, դատապարտման պահանջ, այլև բարձրաձայնվելու է հատուցուման հարցը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի հաղորդակցության պատասխանատու Պետո Դեմիրճյանը: Նա ներկայացրեց ընթացիկ տարում նախատեսված ծրագրերը:
-Պարոն Դեմիրճյան, ինչով է առանձնանալու 2016 թվականին Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի գործունեությունը:
-Դեռևս 2015 թվականին` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների ժամանակ նախանշված էր, որ մեր քաղաքականության մեջ շեշտադրվելու է հատուցման հարցը: Այսինքն` Հայոց ցեղասպանության հարցի հետապնդման գործում լինելու է ոչ միայն ճանաչում, դատապարտում, այլև բարձարաձայնվելու է հատուցուման հարցը: Աշխատանք է տարվելու հենց այդ ուղղությամբ: Կարող եմ ասել, որ 2016 թավականին մեր աշխատանքներն այդ ճանապարհով են առաջ գնալու: Հատուցման հարցը բարձրաձայնելու ենք, թե եվրոպական կառույցներում, թե հասարակության լայն շրջանում:
-Ներկա փուլում, ի՞նչ նոր բանաձևեր կամ նախաձեռնություններ կան Հայոց ցեղասպանության հարցի հետ կապված:
-Նախ ասեմ, որ Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակը համակարգում է Եվրոպայի տարածքում Հայ դատի հանձնախմբերի աշխատանքը: Եթե որևէ մի հանձնախումբ նախաձեռնում է բանաձևի ընդունում, ապա մենք համատեղ աշխատում ենք: Այսօր մենք 17 եվրոպական երկրներում ունենք հանձնախմբեր: Հասկանալի է, որ ընդհանուր աշխատանքի համակարգումը միասնաբար է արվում: Ինչ վերաբերում է նոր նախագծերին, ապա կարող եմ ասել, որ աշխատանքներ տարվում են, սակայն առայժմ չենք բացահայտում, հասկանալի պատճառներով: Բայց կարող եմ ասել, որ մենք հետևում ենք Գերմանիայում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին, որը սկսվել է նախորդ տարի ապրիլից: Հույս ունենք, որ խորհրդարանն այս անգամ կգնա մինչև վերջ:
-Իսկ դուք աշխատո՞ւմ եք Գերմանիայի խորհրդարանի պատգամավորների հետ, նրանց շրջանում ի՞նչ տրամադրություններ են իշխում:
- Հայոց ցեղասպանության իրողությունը, փաստը մերժող չկա: Այդ մասին խոսել են տարբեր խմբակցությունների ղեկավարներ: Այդ միտումը երևում էր, դեռ նախորդ տարվա քննարկումների ժամանակ, պարզապես այժմեականության հարց է: Այսօր օրակարգային է փախստականների հարցը: Թուրքիայի ենթադրյալ կարևորությունը կա, և Գերմանիան փորձում է սիրաշահել Թուրքիային, որպեսզի դեպի Եվրոպա փախստականների մուտքն ինչ-որ չափով կասեցվի: Այս համատեքստում Հայոց ցեղասանության հարցը փոքր-ինչ հետ է մղվել, բայց քննարկումները շարունակվում են: Ի դեպ, վերջերս Հայաստանի Ազգային ժողովի պատվիրակությունն այցելել էր Գերմանիա, և Հայոց ցեղասպանության հարցն արծարծվել էր:
-Պարոն Դեմիրճյան, ի՞նչ նախաձեռնություններ ունեք Արցախի հետ կապված: Տեսնում ենք, որ ԱՄՆ-ի տարբեր նահանգներ ճանաչում են Արցախի անկախությունը: Ի՞նչ զարգացումների սպասել Եվրոպայում:
-Եվրոպայի առումով պետք է նշել, որ նույնպես զարգացումներ կան: Ինչպես գիտենք, Բասկերի երկիրը ճանաչեց Արցախի անկախությունը: Եվրոպական քաղաքների մակարդակով Արցախի հետ նոր համագործակցություններ են գրանցվում: Կապեր են հաստատվում նաև Ստեփնակերտի համալսարանի և եվրոպական համալսարանների միջև: Դրանից բացի, տարբեր պատվիրակություններ, մեզ հետ համագործակցելով, այցելում են Արցախ: Ընթացիկ տարում այդ աշխատանքը շարունակվելու է և կարող ենք ասել, որ 2016-ին հաջողություններ կարձանագրենք Արցախի և եվրոպական երկրների քաղաքների նոր միության մասին: Ի դեպ այս օրերին Արցախում էր Բելգիայի եւ Ֆլանդրիայի խորհրդարանականների պատվիրակությունը:

В этом году между Арцахом и европейскими городами начнется новое сотрудничество
В этом году в армянских общинах Европы будет подниматься не только вопрос признания Геноцида армян, но и требования по вопросам компенсаций. В беседе с «Арменпресс» об этом сообщил ответственный комитета Айдата АРФД Европы Пето Демирчян.
- Г-н Демирчян, в чем состоит особенность программы действий на 2016 год комитета Айдата АРФД Европы?
- Еще в 2015 году – в рамках мероприятий по 100-летию Геноцида армян, было сказано о том, что будет подниматься не только вопрос признания Геноцида армян, но и требования по вопросам компенсаций. Работа будет вестись в этом направлении. Вопросы компенсации мы будем поднимать как в европейских структурах, так и в широких слоях общества.
- Какие новые инициативы или резолюции есть на данним этапе?
- Прежде всего, скажу, что комитет Айдата АРФД Европы координирует деятельность субкомитетов на территории Европы. Если кто-то из них инициирует принятие резолюций, мы начинаем вести совместную работу. Сегодня мы имеем субкомитрты в 17 странах Европы. Координация их деятельности ведется совместно. Что касается новых программ, то они есть, однако пока мы не оглашаем их по понятным причинам. Могу только сказать, что мы следим за процессом признания Геноцида армян в Германии. Надеемся, что на этот раз Бундестаг пойдет до конца.
- Работаете ли вы с депутатами Германии? Каковы их настроения?
- Никто не отрицает факт геноцида армян. Это было ясно еще в прошлом году, стоит лишь вопрос актуализации. Сегодня в повестке – вопросы беженцев. Есть важность турецкого фактора в ограничении потока беженцев в Европу. В этом контексте Геноцид армян отходит на второй план, однако обсуждения продолжаются. Кстати, недавно Германию посетила делегация НС Армении, и вопрос Геноцида обсуждался.
- Г-н Демирчян,какие инициативы есть в связи с Арцахом? Мы видим, как его признают определенные общины в США. Что происходит в этом отношении в Европе?
- Есть развития и в Европе. Как вы знаете, Арцах признали баски, европейские города разворачивают сотрудничество с НКР. Устабавливаются связи с Степанакертским университетом, кроме того, Арцах посещают – в сотрудничестве с нами, различные делегации. Эта работа будет продолжена, можем сказать, что в 2016 году будут известия о новых союзах между Арцахом и европейскими городами. Кстати на днях в Арцахе побывала делегация из Бельгии и Фландрии.