Արցախի և եվրոպական քաղաքների միջև այս տարի նոր համագործակցություն կգրանցվի
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի հայկական համայնքներում Հայոց ցեղասպանության հարցի հետապնդման գործում այս տարի լինելու է ոչ միայն ճանաչման, դատապարտման պահանջ, այլև բարձրաձայնվելու է հատուցուման հարցը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի հաղորդակցության պատասխանատու Պետո Դեմիրճյանը: Նա ներկայացրեց ընթացիկ տարում նախատեսված ծրագրերը:
-Պարոն Դեմիրճյան, ինչով է առանձնանալու 2016 թվականին Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի գործունեությունը:
-Դեռևս 2015 թվականին` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների ժամանակ նախանշված էր, որ մեր քաղաքականության մեջ շեշտադրվելու է հատուցման հարցը: Այսինքն` Հայոց ցեղասպանության հարցի հետապնդման գործում լինելու է ոչ միայն ճանաչում, դատապարտում, այլև բարձարաձայնվելու է հատուցուման հարցը: Աշխատանք է տարվելու հենց այդ ուղղությամբ: Կարող եմ ասել, որ 2016 թավականին մեր աշխատանքներն այդ ճանապարհով են առաջ գնալու: Հատուցման հարցը բարձրաձայնելու ենք, թե եվրոպական կառույցներում, թե հասարակության լայն շրջանում:
-Ներկա փուլում, ի՞նչ նոր բանաձևեր կամ նախաձեռնություններ կան Հայոց ցեղասպանության հարցի հետ կապված:
-Նախ ասեմ, որ Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակը համակարգում է Եվրոպայի տարածքում Հայ դատի հանձնախմբերի աշխատանքը: Եթե որևէ մի հանձնախումբ նախաձեռնում է բանաձևի ընդունում, ապա մենք համատեղ աշխատում ենք: Այսօր մենք 17 եվրոպական երկրներում ունենք հանձնախմբեր: Հասկանալի է, որ ընդհանուր աշխատանքի համակարգումը միասնաբար է արվում: Ինչ վերաբերում է նոր նախագծերին, ապա կարող եմ ասել, որ աշխատանքներ տարվում են, սակայն առայժմ չենք բացահայտում, հասկանալի պատճառներով: Բայց կարող եմ ասել, որ մենք հետևում ենք Գերմանիայում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին, որը սկսվել է նախորդ տարի ապրիլից: Հույս ունենք, որ խորհրդարանն այս անգամ կգնա մինչև վերջ:
-Իսկ դուք աշխատո՞ւմ եք Գերմանիայի խորհրդարանի պատգամավորների հետ, նրանց շրջանում ի՞նչ տրամադրություններ են իշխում:
- Հայոց ցեղասպանության իրողությունը, փաստը մերժող չկա: Այդ մասին խոսել են տարբեր խմբակցությունների ղեկավարներ: Այդ միտումը երևում էր, դեռ նախորդ տարվա քննարկումների ժամանակ, պարզապես այժմեականության հարց է: Այսօր օրակարգային է փախստականների հարցը: Թուրքիայի ենթադրյալ կարևորությունը կա, և Գերմանիան փորձում է սիրաշահել Թուրքիային, որպեսզի դեպի Եվրոպա փախստականների մուտքն ինչ-որ չափով կասեցվի: Այս համատեքստում Հայոց ցեղասանության հարցը փոքր-ինչ հետ է մղվել, բայց քննարկումները շարունակվում են: Ի դեպ, վերջերս Հայաստանի Ազգային ժողովի պատվիրակությունն այցելել էր Գերմանիա, և Հայոց ցեղասպանության հարցն արծարծվել էր:
-Պարոն Դեմիրճյան, ի՞նչ նախաձեռնություններ ունեք Արցախի հետ կապված: Տեսնում ենք, որ ԱՄՆ-ի տարբեր նահանգներ ճանաչում են Արցախի անկախությունը: Ի՞նչ զարգացումների սպասել Եվրոպայում:
-Եվրոպայի առումով պետք է նշել, որ նույնպես զարգացումներ կան: Ինչպես գիտենք, Բասկերի երկիրը ճանաչեց Արցախի անկախությունը: Եվրոպական քաղաքների մակարդակով Արցախի հետ նոր համագործակցություններ են գրանցվում: Կապեր են հաստատվում նաև Ստեփնակերտի համալսարանի և եվրոպական համալսարանների միջև: Դրանից բացի, տարբեր պատվիրակություններ, մեզ հետ համագործակցելով, այցելում են Արցախ: Ընթացիկ տարում այդ աշխատանքը շարունակվելու է և կարող ենք ասել, որ 2016-ին հաջողություններ կարձանագրենք Արցախի և եվրոպական երկրների քաղաքների նոր միության մասին: Ի դեպ այս օրերին Արցախում էր Բելգիայի եւ Ֆլանդրիայի խորհրդարանականների պատվիրակությունը:

New cooperation between Artsakh –European cities to take place this year
YEREVAN, MARCH 17, ARMENPRESS. This year, the issue of compensation will be raised in the Armenian communities of Europe, in addition to the recognition and condemnation of the Armenian Genocide. This was stated by Peto Demirchian, in charge of communications of ARF Armenian National Committee of Europe in interview with “Armenpress". He presented the plans for the current year.
-Mr. Demirchyan, what will distinguish the activities of the Armenian National Committee of Europe in 2016?
- Back in 2015, during the Armenian Genocide 100th anniversary events, it was already highlighted that our policy will include the compensation issue. In other words, there will be not only the pursuit of the Armenian Genocide recognition and condemnation, but the compensation issue will also be raised. Steps will be taken in this direction. I can say that our work in 2016 will move forward in this direction. The compensation issue will be raised both in European institutions and the society.
-Are there any new initiatives or resolutions relating the Armenian Genocide at this stage?
-First of all, the European Armenian National Committee coordinates the work of Armenian National Committees across Europe. If any of the committees initiates a resolution, we work together. Today we have 17 committees in European countries. It is clear that the overall coordination of the work is done jointly. As for new projects, I can say that work is being done, but so far for obvious reasons I don’t want to reveal anything. But I can say that we follow the Armenian Genocide recognition process in Germany, which started in April last year. We hope that Parliament will go to the end this time.
-Do you work with members of the German Parliament, what do they think?
- No one is denying the fact of the Armenian Genocide. Leaders of various factions have spoken about this. This trend was seen during last year's discussions, this is simply a question of urgency. Today, the agenda is the issue of refugees. Germany is trying to win over Turkey in order to prevent the entry of refugees to Europe to some degree. In this context, the issue of the Armenian Genocide slightly repulsed, but discussions are underway. Recently, the Armenian National Assembly delegation visited Germany and the Armenian Genocide issue was discussed.
-Mr. Demirchyan, what initiatives do you have in connection with Artsakh. We see that different U.S states recognize the independence of Artsakh. What developments can we expect in Europe?
- It should be noted that there are also developments in Europe in this regard. As we know, the Basque country recognized the Artsakh independence. New cooperations are registered between European cities and Artsakh. Connections are established between Stepanakert University and European universities. In addition, various delegations, in cooperation with us, are visiting Artsakh. This year, this work will continue and we can say that successes will be achieved in 2016 in terms of cooperation between Artsakh and European cities. In fact, recently the delegation of parliamentarians from Belgium and Flanders were in Artsakh.