Թուրքիայի հայկական համայնքը անվտանգության խնդիր ունի. Տիրան Լոքմագյոզյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի ներքին անկայունության, ահաբեկչական գործողություններով պայմանավորված հայկական համայնքը անվտանգության խնդիր ունի: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսին նշեց թուրքագետ Տիրան Լոքմագյուզյանը:«Հայերը նման դեպքերում կրկնակի վախ ունեն: Առաջինն այն է, որ երկրի անվտանգությունն ապահովված չէ: Դրանից բացի, կան անձնական վախեր` կապված հայ լինելու հետ: Թուրքիայում, երբ նման գործողություններ են լինում, հայտնի է, որ առաջին հերթին թիրախ են դառնում փոքրամասնությունները, այդ թվում, հայերը: Մենք տեսանք, որ երբ քրդերի նկատմամբ գործողություններ էին կատարում, ավելի շատ հնչում էր հայի անուն, քան` քրդի: Կարծես` հայերի դեմ էին պայքարում: Ոստիկանությունը վիրավորելու նպատակով բարձրախոսներով հայտարարություններ էր անում` քրդերին ասելով, որ իրենք բոլորը հայ են: Կամ էլ քրդերին հայերի դեմ դուրս բերելու, PKK-ի դիրքերը թուլացնելու համար, ասում էր, թե այդ կառույցը հայերն են գլխավորում, կռվողների մեծ մասը հայեր են»,-ասաց Տիրան Լոքմագյոզյանը:
Ըստ թուրքագետի` թուրքական իշխանությունների վարած քաղաքականությանը գնահատական տվել էր Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն` ասելով, որ, սատարելով ահաբեկչական կազմակերպություններին, մի օր այս ամենը հենց Թուրքայի դեմ է աշխատելու:
«Ահա դա էլ տեսնում ենք: Թուրքիան նման դեպքերն օգտագործում է հակաքրդական գործողություններում: Նախկին պայթյունից հետո միանգամից հայտարարվեց, որ PKK –ի ձեռքի գործն է, նույնիսկ անուն հրապարակվեց, բայց մի քանի օր հետո պարզվեց, որ դրա հետևում այլ կազմակերպություն է կանգնած: Ստամբուլում տեղի ունեցած վերջին պայթյունը ևս թուրքական իշխանությունը քրդերի դեմ գործողություններում կօգտագործի»,-ասաց թուրքագետը:
Չնայած Էրդողանը երկրում ստեղծված իրավիճակն օգտագործում է իր նպատակների համար, սակայն, այդուհանդերձ, թուրքագետը կարծում է, որ դրանք ինչ-որ տեղ թուլացնում են նրա դիրքերը: «Վերջին պայթյունը տեղի ունեցավ հենց Էրդողանին դեմ չգնացող մարդկանց շրջանում, Անկարայի կենտրնում` վարչական կառույցների մոտակայքում: Իսկ հասարակության շրջանում հարց է բարձրացվում, թե ովքեր են պատասխանատվության ենթարկվելու, երբ են պաշտոնանկություններ արվելու: Երբ այլ երկրներում է լինում նման դեպք, Էրդողանը քննադատում է, սակայն երբ հարցը Թուրքիային է վերաբերում և հարց է բարձրացվում Ներքին գործերի նախարարի հրաժարականի մասին, նա ասում է, որ երկրի անվտանգությունն ապահովված է»,-ասաց Տիրան Լոքմագյոզյանը:
Անդրադառնալով մամուլի այն հրապարակումներին, թե ահաբեկչական գործողությունն արդեն երկրորդ անգամ է տեղի է ունենում Էրդողանի` Ադրբեջան նախատեսած այցի նախաշեմին, թուրքագետը նշեց, որ եթե ահաբեկչական գործողությունների ու Էրդողանի` Ադրբեջան նախատեսած այցի միջև կապ գոյություն ունի, ապա այս փուլում դժվար է այդ մասին ասել: Բայց թուրքագետը նկատեց, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հարաբերություններում մոտեցումների տարբերություն կա: Թուրքիան ունի մեկ գերնպատակ` թուրանիզմը, իսկ Արդբեջանը դա չունի, նա իր շահերի հետևից է գնում: «Եթե պետք է լինի Արդրբեջանը կարող է Թուրքիան ծախել»,-հավելեց Տիրան Լոքմագյոզյանը:

YEREVAN, MARCH 14, ARMENPRESS. Armenian community in Turkey faces security issues explained by domestic instability in Turkey and terrorist acts, expert in Turkish studies Tiran Lokmagyozyan told in a press conference at “Armewnpress” media hall. “Armenians have double fear in such cases. The first one is that the security of the state is under threat. Besides, there are individual fears for being Armenian. It is well-known that whenever such incidents happen in Turkey, minorities, including Armenians, become the first target. We witnessed that when Turkey took measures against the Kurds, the name of Armenians could be heard more often, it seemed as if they struggled against Armenians first of all. The police made announcements by loudspeakers, calling Kurds-Armenians as a means to offend them. Or they said that Armenians head the PKK in order to weaken that organization or bring Kurds against Armenians”, Tiran Lokmagyozyan said.
According to the expert, the Russian President Vladimir Putin has given an assessment to the Turkish policy, saying that supporting terrorist organizations will turn against Turkey some day.
“We witness just that. Turkey makes use of such incidents by launching anti-Kurdish activities. After the previous explosion it was immediately announced that it was carried out by the PKK, but a few days later it was found out that another organization was responsible for that terror act. The recent explosion in Istanbul will also be used by Turkish authorities against Kurds”, the expert said.
Though Erdoğanserves the existing domestic situation in Turkey to his own goals, the expert in Turkish studies believes that this policy somehow weaken his stand. “The recent explosion occurred among people loyal to Erdoğan, in the centre of Ankara, next to administrative buildings. And questions arise among the public who will bear responsibility, who will leave their posts. When such incidents occur in other countries Erdoğan condemns, but when the same happens in Turkey and a question of dismissing the Minister of Interior rises, Erdoğan says that the security of the country is ensured”, Tiran Lokmagyozyan said.
Referring to the media reports that this is the second time a terror act occurs prior to Erdoğan’s visit to Azerbaijan, the expert in Turkish studies mentioned that even if there are any links between Erdoğan and his visits to Azerbaijan, it is too early to speak about that. But the expert noted that there are differences of approaches in the relations of Turkey and Azerbaijan. Turkey has one key goal-Turanism, but Azerbaijan has no such aspirations, it pursues its own interests. “If needed, Azerbaijan is ready to betray Turkey”, Tiran Lokmagyozyan added.