Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը Բունդեսթագում քվեարկության պետք է ներկայացվի մինչև ապրիլի 24-ը (լրացված)
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունման շուրջ փետրվարի 25-ին ծավալված բուռն քննարկումները քվեարկության չհանգեցրին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ Հանրային ռադիոյի «Ռադիոլուր»-ին հղմամբ, իշխող կոալիցիայի և բանաձևի ընդունումը նախաձեռնած «Դաշինք 90/Կանաչներ» կուսակցության ներկայացուցիչների իրարամերժ դիրքորոշման ու գնահատականների արդյունքում որոշվեց բանաձևը հետ կանչել լրացուցիչ մշակման համար:
Նախատեսված 45 րոպեից ավելի տևած քննարկումների ավարտին առաջ եկավ բանաձևի քվեարկության նպատակահարմարության մասին հարցը, քանի որ իշխող Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն/Քրիստոնեա-սոցիալական միություն կոալիցիայի ներկայացուցիչները հայտարարեցին, որ այժմ այս պայմաններում ու այս տեսքով բանաձևի քննարկումը աննպատակահարմար է: Ցեղասպանության հարցում հայամետ դիրքորոշում ունեցող ձախերը ևս ձեռնպահ մնացին` հայտարարելով, որ բանաձևն այս տեսքով իրենց չի բավարարում և Ցեղասպանության վերաբերյալ սեփական բանաձևով հանդես կգան ապրիլի 24-ին ընդառաջ: Այս ամենի արդյունքում կանաչների կուսակցության նախագահ Ջեմ Օզդեմիրը իշխող կոալիցիայի առջև առաջ քաշեց բանաձև հետ քաշելու նախապայմաններ՝ բանաձև պետք է ներկայացվի մինչև ապրիլի 24-ը և ներառի երեք դրույթ՝ հստակ տեքստով հայտարարվի, որ 1915-ի դեպքերը Ցեղասպանություն են, ընդունվի Գերմանիայի մեղսակցությունը և Գերմանիան պատասխանատվություն ստանձնի՝ նպաստելու հայ-թուրքական հարաբերությունները բարելավմանը:
Նախքան այդ իշխող կոալիցիայի ներկայացուցիչները իրենց ելույթներում նշում էին, որ փախստականների ներհոսքի հետ կապված խնդիրների պայմաններում չարժե վտանգել Թուրքիայի հետ ընթացող բանակցությունները: Ջեմ Օզդեմիրը խիստ քննադատության ենթարկեց «Էրդողանին չբարկացնելուն» միտված նման դիրքորոշումը:
Ուշագրավ է, որ քննարկումների վերջում կոալիցիայի անդամ պատգամավորների շարքերով անցնում էր կանցլեր Անգելա Մերկելը և խնդրի վերաբերյալ զրուցում նրանց հետ:
Գերմանիայի խորհրդարանը 2005 թվականին ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին որոշում: Բունդեսթագի որոշման մեջ, սակայն, չի օգտագործվել Հայոց ցեղասպանություն եզրը, այլ նշվել է «հայերի կոտորածներ»: 2015 թվականի մարտին Գերմանիայի խորհրդարանի նախագահ Նորբերթ Լամերտը հայտարարել էր, որ «Օսմանյան կայսրությունում առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ՝ ողջ աշխարհի աչքի առաջ տեղի ուենցածը ցեղասպանություն էր: Եվ դա 20-րդ դարի վերջին ցեղասպանությունը չէր»:
Ապրիլի 24-ին Բունդեսթագում լսումներին ընդառաջ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը հայտարարել էր, որ ինքն այն պատգամավորների կողքին է, որոնք կողմ են հայերի զանգվածային սպանությունները «ցեղասպանություն» անվանելուն: Գերմանիայի նախագահ Յոախիմ Գաուկն ապրիլի 23-ին Բեռլինի Մայր տաճարում Հայոց ցեղասպանության հիշատակին նվիրված արարողության ժամանակ իր ելույթում օգտագործել էր «ցեղասպանություն» եզրույթը:

Bill on Armenian Genocide to be submitted for a vote in Bundestag till April 24
YEREVAN, FEBRUARY 25, ARMENPRESS. The heated discussion of the Armenian Genocide at Bundestagdid not terminate with voting. “Armenpress” reports, citing Public Radio of Armenia, it was decided to withdraw the resolution for amendments as a result of opposing positions and assessments between the ruling coalition and the Alliance 90/The Greens, author of the resolution.
At the end of the discussion, which lasted longer than the in advance planned 45 minutes, the voting on the resolution came into question as the ruling coalition of Christian Democratic Union andChristian Social Union found that it is not the proper time to adopt the bill and proposed to continue the discussions in the coming weeks to prepare a new finalized document until April 24, 2016. Left-wing forces that conduct pro-Armenian policy in terms of Genocide abstained too, announcing that they are not satisfied with this form of the resolution and they will prepare and submit their own resolution prior to April 24.
As a result of all that happened Chairman of the Alliance 90/The Greens Cem Ozdemirbrought forward preconditions for withdrawing the resolution: the new document must be submitted before April 24 and must include 3 clear provisions: 1. It must assess the events of 1915 as genocide, accept Germany’s role in the massacre and contribute to the normalization of the Armenian-Turkish relations.
Before that the representatives of the ruling coalition mentioned in their speeches that they are not interested in jeopardizing negotiations with Turkey over refugee inflow. Cem Ozdemirstrictly condemned the position of “not driving Erdoğan angry”.
Worth mentioning that at the end of the discussions Chancellor Angela Merkel was passing by the MPs representing the coalition and talking to them over the issue.
In 2005, Germany's parliament adopted a resolution recognizing the Armenian Genocide. However, in the Bundestag’s decision, the term Armenian Genocide was avoided, and instead "massacres of Armenians" was used. In March of 2015, the President of the German Parliament Norbert Lammert said: "what happened in the Ottoman Empire during the First World War in front of the whole world, was genocide. And it was not the last genocide of the 20th century. "