Ադրբեջանը փորձում է մեկուսացումից դուրս գալ` որպես ելք համարելով Իրանը. Գարիկ Քեռյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը, ենթարկվելով Արևմուտքի որոշակի ճնշումների, այժմ փորձում է մեկուսացումից դուրս գալ` որպես ելք համարելով Իրանը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Երևանի պետական համալսարանի Քաղաքական ինստիտուտների և գործընթացների ամբիոնի վարիչ, քաղաքագետ Գարիկ Քեռյանը` անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այցին Իրան:
-Պարոն Քեռյան, Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների չեղարկմամբ պայմանավորված տարածաշրջանում նոր հնարավորություններ են բացվում: Հայաստան-Իրան հարաբերություններին նոր շունչ հաղորդելու տեսանկյունից ի՞նչ ուղիներ կմատնանշեք:
-Ինչպես գիտենք, տարածաշրջանային որոշ փոփոխություններ պայմանավորված են Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների վերացմամբ: Փաստացիորեն, սա հնարավորություն է տվել Իրանին ոչ միայն վերականգնել նախկին կապերը եվրոպական երկրների հետ, այլև ներթափանցել հարավկովկասյան տարածաշրջան` տնտեսական ծրագիր իրականացնելու համար: Չունենալով սահման Վրաստանի հետ` Իրանի համար առաջին գործընկերները դառնում են Հայաստանն ու Ադրբեջանը: Ե'վ Հայաստանը, և' Ադրբեջանը փոխադարձ շահագրգռված են Իրանի հետ համագործակցության զարգացմամբ:
Հայաստանի համար նախ շրջափակումը թուլացնելու որոշակի հնարավորություն է ստեղծվում: Դրանից բացի, քանի որ Իրան-Ռուսաստան հարաբերությունները բնական հունով են գնում, լինելով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ, Հայաստանը կարող է որոշակի դերակատարում ստանձնել նաև Իրանը Եվրասիական տնտեսական համագործակցության երկրներին կապելու իմաստով: Հաջորդը, Հայաստանը, միշտ էլ աշխատել է Իրանի հետ կապերը զարգացնելով դառնալ էներգետիկ տարանցիկ երկիր, եթե, իհարկե, իրանական էներգառեսուրսները գործող Իրան-Հայաստան գազամուղով փորձ արվի տեղափոխել դեպի Վրաստան և այլ երկրներ: Կա նաև քաղաքական դրդապատճառ: Հայտնի է, որ Իրանը չեզոք դիրքրոշում ունի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում, ահա այդ ամենը ստեղծում է այդ բարենպաստ ֆոնը, շահագրգռությունը հայ-իրանական կապերի զարգացման տեսանկյունից:
-Ո՞րն է Ադրբեջանի շահագրգռությունը: Հայտնի է, որ Ադրբեջանի նախագահը մեծ պատվիրակությունով այցելում է Իրան: Նախատեսված է մի շարք բնագավառներում 10-ից ավելի փաստաթղթերի ստորագրում:
-Ադրբեջանը, ենթարկվելով Արևմուտքի քննադատություններին, որոշակի ճնշումների` կապված ժողովրդավարության անհրաժեշտ մակարդակի չապահովման, Ադրբեջանում եվրոպական կառույցների արգելման հետ, փորձում է մեկուսացումից դուրս գալ: Այդ մեկուսացումը ընդգծվեց հատկապես ռուս-թուրքական հարաբերությունների սառեցման պայմաններում: Ադրբեջանը հայտնվեց ծանր իրավիճակում: Ահա սա Ադրբեջանի կողմից Իրանի հետ հարաբերությունները զարգացնելու քաղաքական ենթատեքստն է: Տնտեսական ենթատեքստն այն է, որ, այնուամենայնիվ, Ադրբեջանի տարածքը ռազմավարական առումով հարմար է Ռուսաստանի հետ կոմունիկացիաներ հաստատելու տեսանկյունից:
-Ամեն դեպքում, Ադրբեջանի ներսում անկայունության հարց կա, նա Իրանի հետ խնդիր ունի սահմանային հատվածում: Իսկ տարանցիկ երկրի հավանական տարբերակ Հայաստանն է նշվում: Հնարավո՞ր է Ալիևն իր այցելութամբ փորձի խոչընդոտել Հայաստանը Իրանի համար որպես տարանցիկ երկիր դառնալու ձգտումները:
-Ներկա փուլում Ադրբեջանը փորձում է Իրանին շահագրգռել, որ վերջինս նախընտրի ոչ թե Հայաստանը, այլ Ադրբեջանը: Կարծում եմ` Իրանը երկու ուղղությունն էլ նախընտրելու է` կապվելով տարբեր շուկաների հետ: Իհարկե, սահմանային խնդիր կա` կապված Իրանի Հյուսիսում ադրբեջանցիների ազգայնական շարժումը խրախուսելու հետ, բայց ադրբեջանական դիվանագիտությունը փորձում է դրանք հարթել:
- Ադրբեջանն ու Թուրքիան տարիներ շարունակ վարում են` Հայաստանին տարածաշրջանային ծրագրերից մեկուսացնելու քաղաքականություն: Ադրբեջանի նախագահի այցն Իրան կարո՞ղ ենք նաև այս համատեքստում դիտարկել:
-Դա միշտ կա ու միշտ լինելու է, քանի դեռ գոյություն ունի ղարաբաղյան հակամարտությունը: Սա աքսիոմա է, այս մասին էլ չենք խոսում: Ադրբեջանի նախագահի այցում այդ ենթատեքստը կա: Բայց ամեն ինչ պայմանավորել միայն դրանով, ինձ թվում է, սխալ է: Չպետք է մոռանալ, որ կան նաև Ադրբեջանի և Իրանի տնտեսական շահեր: Ես կարծում եմ, որ հայկական կողմը նույնպես ակտիվ աշխատում է, Իրանի հետ հարաբերություններում ոչ մի խոչընդոտ չկա, պարզապես մեր երկրի ունեցած հնարավորությունների հարց է:

YEREVAN, FEBRUARY 23, ARMENPRESS. Azerbaijan, being under some pressure from the West, now attempts to overcome the isolation through Iran. Chair of YSU Political Institutions and Processes, political scientist Garik Keryan expressed such an opinion in an interview with “Armenpress”, referring to Aliyev’s visit to Iran.
-Mr. Keryan, conditioned by the lifting of sanctions from Iran, new opportunities emerge in the region. What new direction could you indicate in terms of Armenian-Iranian relations?
-As we know, some regional changes are explained by the lifting of sanctions from Iran. In fact, this gave Iran an opportunity to resume its ties with European states and also economically enter the South Caucasian region. Sharing no border with Georgia, Armenia and Azerbaijan become priority partner for Iran. Both Armenia and Azerbaijan are interested in bilateral cooperation with Iran.
This creates some opportunities for Armenia to alleviate the consequences of the blockade. In addition, as Russian-Iranian relations develop naturally, and Armenia, being an EAEU member state, can assume some responsibility in linking Iran with the Eurasian Economic Union. Next, Armenia has always strived to become an energy transit route by developing relations with Iran. It is a fact that Iran has a neutral stance on Nagorno Karabakh conflict and all these create the favorable atmosphere and interest for the development of Armenian-Iranian relations.
-What is the interest for Azerbaijan? It is known that the Azerbaijani President will visit Iran with a big delegation. Signing over 10 documents in a number of spheres is planned.
-Azerbaijan, being under Western criticism, and some pressure in relation with being unable to guarantee the necessary level of democracy, and banning the European institutions in Azerbaijan, tries to overcome the isolation. That isolation became particularly vivid under the light of the strain relations between Russia and Turkey.
-Anyway, Azerbaijan faces domestic instability and it has some problems with Iran on the border. And Armenia is indicated as a possible transit country. Is that possible that the aim of Aliyev’s visit is to hamper Armenia’s aspiration to become a transit country for Iran.
-In the current phase, Azerbaijan tries to persuade Iran to choose Azerbaijan instead of Armenia. I think Iran will prefer both directions, linking with diverse markets. Of course, there are some problems on the border in terms of backing nationalist movements of Azerbaijanis in Northern Iran, but the Azerbaijani diplomacy tries to smoother those issues.