Իրաքի վարչապետը կարևորել է հայ համայնքի դերը երկրի զարգացման գործում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եզրափակիչ արձանագրության ստորագրությամբ հունվարի 27-ին Բաղդադում իր աշխատանքներն ավարտեց հայ-իրաքյան միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը։ Արձանագրությունում ամփոփված են երկու երկրների տնտեսական և հումանիտար բնագավառներում մոտակա տարիների համագործակցության հեռանկարները։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Իրաք այցելության ընթացքում հայ-իրաքյան միջկառավարական հանձնաժողովի հայկական կողմի համանախագահ Արմեն Երիցյանը հունվարի 27-ին հանդիպում ունեցավ Իրաքի վարչապետ Հեյդար Աբադիի հետ: Հանդիպման ընթացքում վերջինիս են փոխանցվել ՀՀ նախագահի և վարապետի ողջույնները, ինչպես նաև Հայաստանի կառավարության աջակցությունը ահաբեկչության դեմ Իրաքի պայքարի վերաբերյալ։ Արմեն Երիցյանը հայտնել է ՀՀ իշխանությունների պատրաստակամությունը Իրաքի հետ բոլոր ոլորտներում հարաբերություններն ամրապնդելու և ընդլայնելու վերաբերյալ և ներկայացրել առկա դրական առաջընթացի բարձր տեմպերը պահպանելու անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ընթացքում Իրաքի վարչապետը նշել է, որ նավթի գների անկման արդյունքում կառավարությունը հատուկ ուշադրություն է դարձնում նոր ոլորտներում օտարերկրյա գործընկերների հետ համագործակցության զարգացմանը` այս առումով կարևոր տեղ հատկացնելով Հայաստանին։ Վարչապետը իր քաջատեղյակությունն է ցուցադրել իրաքահայության խնդիրների վերաբերյալ և հատուկ նշել հայ համայնքի դրական դերակատարությունը երկրի զարգացման գործում։ Հեյդար Աբադին հայտարարել է, որ Իրաքի կառավարությունը ուշադրության կենտրոնում է պահում ազգային ու կրոնական փոքրամասնությունների խնդիրները և նրանց շրջանում արտագաղթը կանխելու նպատակով ձգտում է ստեղծել նպաստավոր կենսական պայմաններ։
Հանդիպման ավարտին վարչապետ Աբադին իր ջերմ ողջույններ է փոխանցել ՀՀ նախագահին լավագույն մաղթանքները հղել Հայաստանի ժողովրդին։
Նույն օրը Արմեն Երիցյանը հանդիպում է ունեցել նաև Իրաքի առևտրի նախարար Մուհամմեդ Շիա ալ-Սուդանիի և տրանսպորտի նախարար Բաքիր Ջաբր ալ-Զուբաիդիի հետ։
Առևտրի նախարարը հրավիրել է հայկական ընկերություններին օգտվել Իրաքում ստեղծված հնարավորություններից, մասնակցել Բաղդադի միջազգային ցուցահանդեսին, ինչպես նաև մասնակցել նախարարության կողմից հայտարարվող տենդերներին։
Տրանսպորի նախարարի հետ քննարկվել են Բաղդադ-Երևան ուղղիղ չվերթի հետ կապված հարցերը, ինչպես նաև Իրանի միջոցով ցամաքային բեռնափոխադրումներ իրականացնելու խնդիրները։

PM of Iraq highlights role of Armenian community in state development
YEREVAN, JANUARY 29, ARMENPRESS. The regular session of Armenia-Iraq inter-governmental committee terminated its activities by signing concluding protocol on January 27. Cooperation prospects in economic and humanitarian fields between the two states are touched upon in the protocol. “Armenpress” was informed about the aforementioned from the Department of Press, Information and Public Relations of MFA Armenia.
Armenian co-chair of Armenia-Iraq inter-governmental committee, Minister of TAES Armen Yeritsyan held a meeting with the Prime Minister of Iraq Haider al-Abadi on January 27. During the meeting Minister Yeritsyan conveyed the greetings of Armenian President and Prime Minister to al-Abadi, as well as Armenian Government’s support in terms of Iraq’s struggle against terrorism. Armen Yeritsyan expressed the readiness of the Armenian leadership to deepen and expand cooperation with Iraq in all spheres.
Iraqi PM mentioned during the meeting that as a result of drop in oil prices the government pays special attention to development of cooperation with foreign partners in new fields, highlighting Armenia’s role in this regard. The PM displayed his well awareness over the concerns of the Armenian community in Iraq and specially noted the positive role of the Armenian community in the development of Iraq. Haider al-Abadi announced that the government of Iraq keeps the problems of ethnic and religious minorities in the center of attention and tries to create favorable living conditions for them to prevent their migration.