Պատժամիջոցների չեղարկումից հետո Հայաստանի դերն Իրանի համար ավելի է մեծացել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի կողմից պատժամիջոցների չեղարկումը ստեղծում է աշխարհաքաղաքական նոր իրավիճակ, որտեղ Հայաստանի համար լրջագույն հնարավորություններ են բացում: Գնահատականը «Մոդուս Վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանինն է: Նրա գնահատմամբ` Հայաստանը շարունակելու է լինել կապող օղակ Արեւմուտքի եւ Իրանի միջեւ, եւ մեր երկիրը կարող է գրանցել լուրջ զարգացում: Ըստ Պապյանի՝ միայն հուսալը, որ փոփոխություններ են կատարվելու` քիչ է, նաեւ պետք է այդ առնչությամբ աշխատանք կատարել և ոչ միայն պետական, այլեւ բիզների մակարդակում:
«Իրանի դեմ պատժամիջոցները չեղարկելու արդյունքում Հայաստանի դերը կմեծանա, քանի որ Իրանի համար դեպի Արեւմուտք տանող ամենահարմար ճանապարհը Հայաստանն է: Հայաստանի համար, բացառիկ բարենպաստ աշխարհաքաղաքական իրավիճակ է ստեղծվել, որից անհրաժեշտ է օգտվել»,- «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան ասաց Պապյանը:
Հունվարի 16-ի երեկոյան Վիեննայում կայացած հանդիպման ժամանակ ԱՄՆ-ն եւ ԵՄ-ն հանել ենԻրանի դեմ գործող պատժամիջոցները: Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին կատարվածը անվանել է Իրանի ժողովրդի հաղթանակը:

YEREVAN, JANUARY 18, ARMENPRESS. Lifting sanctions from Iran by the USA and the EU creates a new geopolitical reality, where serious opportunities rise for Armenia. The assessment belongs to head of the“Modus Vivendi”Center Ara Papian.
According to him, Armenia will continue to serve as a liaison between the West and Iran, and our country can record serious development. In Papian’s words, to merely hope that changes will occur is too little, instead, work in that direction must be undertaken not only on official level, but also on business level.
“As a result of lifting sanctions from Iran, Armenia’s role will increase as Armenia is the most convenient route for Iran to the West. An unprecedented favorable geopolitical situation has been created for Armenia, which must be taken advantage of”, Ara Papian responded “Armenpress”.
In a meeting in Vienna on January 16 the USA and the EU lifted sanctions from Iran. Iran’s President Hassan Rouhani called it the victory of the Iranian people.