Իրանն ու Սաուդյան Արաբիան հստակեցնում են ազդեցության գոտիները. իրանագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրան-Սաուդյան Արաբիա առճակատում քիչ հավանական է, բայց պատերազմական գործողություններ այլ երկրների հողում հնարավոր է: Մասնավորապես, Սիրիայում Իրանի և Սաուդյան Արաբիայի ուժերը կարող են բախվել և փորձել հստակեցնել իրենց ազդեցության գոտիները: Անդրադառնալով Իրան-Սաուդյան Արաբիա լարվածությանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց իրանագետ Գոհար Իսկանդարյանը:
-Սաուդյան Արաբիան 47 մարդու մահապատժի ենթարկեց, այդ թվում շիա քարոզիչ Նիմր Ալ Նիմրին: Նման գորոծղության Սաուդյան Արաբիան ի՞նչ խնդիր է լուծում: Գլխատված գործիչներ կան, որոնք մի քանի տարի է` բանտարկված են: Ինչո՞ւ այս փուլում Սաուդյան Արաբիան մահապատժի քայլին գնաց:
-Նախ չէի ցանկանա այստեղ սունի-շիա խնդիրն ընդգծել, որովհետև ես չեմ տեսնում, որ այս գործընթացի հիմքը կրոնական գործոնն է: Այստեղ ավելի շատ աշխարհաքաղաքական հարցեր են փորձում լուծել թե Սաուդյան Արաբիան, թե Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը: Նրանք փորձում են իրենց ազդեցության գոտիները հստակեցնել: Դեռևս 70-ականներից սկսած նրանք ունեցել են այդ խնդիրը և միշտ էլ պայքարել են: Հետևաբար, հակված եմ կարծելու, որ սա ազդեցության գոտիները բաժանելու խնդիր է, պարզապես այստեղ օգտագործվում է կրոնը քաղաքական իսլամի շրջանակներում, այսինքն` այս խնդիրը փորձում են համեմել կրոնական գործոնով, իրենց հետևորդների բանակը մեծացնելով` սունիներն իրենց հերթին, շիաներն իրենց հերթին:
-Սաուդյան Արաբիան այս գործընթացի համատեքստում փորձում է իր շուրջ համախմբել գործընկեր, դաշնակից երկրներին, դա որքանո՞վ է հաջողվում և Իրանի վրա այդ ազդեցությունն ինչպիսի՞ն կլինի:
-Նախ ասեմ, որ Սաուդյան Արաբիայի թիվ մեկ դաշնակից համարվող ԱՄՆ-ն խստորեն դատապարտեց այս քայլը: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը նույնպես խստորեն դատապարտեց 47 մարդու մահապատժի ենթարկելը: Այնպես չէ, որ Սաուդյան Արաբիայի դաշնակիցները մեծապես աջակցեցին նրա գործողությունները: Իհարկե, եղան երկրներ, որոնք միավորվեցին Սաուդյան Արաբիայի շուրջը, բայց այստեղ ևս ես դիտարկում եմ նրանց շահերի բախումների խնդիրը: Նույն Բահրեյնն է վախենում Իրանի Իսլամական Հանրապետության գործելաոճից: Մենք գիտենք, որ Իրանը ևս, օգտագործելով շիաների ակտիվությունը, դեռևս 80-ականներից փորձում է իր գաղափարները տարածել տարածաշրջանում: Այսինքն` առկա վախը հիմք հանդիսացավ, որ որոշ արաբական երկրներ միավորվեն Սաուդյան Արաբիայի շուրջ`ընդդեմ Իրանի:
-Կարո՞ղ ենք ասել, որ Արևմուտք-Իրան հարաբերություններում որոշակի դրական տեղաշարժն է մտահոգություն առաջացրել արաբական և տարածաշրջանային այլ երկրների մոտ:
-Մենք կարող ենք ասել, որ Իրանի դերի բարձրացումը տարածաշրջանում անհանգստացրեց Սաուդյան Արաբիային և նրա դաշնակից երկրներին: Նրանք շատ լավ տեսան, որ վերջին 20 տարիներին, երբ Իրանը գտնվում էր պատժամիջոցերի տակ, կարծես թե տարածաշրջանում նրա դերը երկրորդային էր դարձել, այսօր այդ վիճակը փոխվում է և Իրանը գալիս է առաջնային փուլ: Արևմուտքը հստակ նշեց, որ տարածաշրջանում մի շարք խնդիրներ, այդ թվում, Սիրիայի, Եմենի, Աֆղանստանի, Իրաքի, առանց Իրանի հնարավոր չէ լուծել: Այսինքն` Իրանը դարձավ տարածաշրջանի ամենալուրջ խաղացողներից մեկը, որն անհնագստացրեց, թե Սաուդյան Արաբիային, թե Թուրքիային, թե արաբական մի շարք երկրներին: Եվ նշմարվում է, որ փորձում են կոալիցիա ստեղծել ընդդեմ Իրանի:
-Այս լարվածությունը որքա՞ն հեռու կարող է գնալ:
-Չեմ կարծում, որ այս լարվածությունը պետերազմի կհասցնի: Դժվար թե լինի Իրան-Սաուդյան Արաբիա առճակատում, բայց պատերազմական գործողություններ այլ երկրների հողում հնարավոր է: Մասնավորապես, Սիրիայում Իրանի և Սաուդյան Արաբիայի ուժերը կարող են բախվել և փորձել հստակեցնել իրենց ազդեցության գոտիները` ցույց տալով, թե ով է ավելի ուժեղ տարածաշրջանում: Եթե թվեր ներկայացնենք, ապա Իրանի զինված ուժերը 500 հազար են, իսկ Սաուդյան Արաբիայինը` 200 հազար: Իհրակե, վերջինիս շուրջը կարող են միավորվել այլ երկրներ ևս, բայց եթե մենք Իրանի 500 հազարին գումարենք նաև 800 հազար բասիջներին,ապա կտեսնենք, որ պատկերն այլ է: Բասիջներն, այլ կերպ ասած, աշխարհազորն է:
-Անուղղակի ձևով այս գործընթացը տարածաշրջանի, մասնավորապես, Հայաստանի վրա ինչպե՞ս կարող է ազդել: Ինչպես գիտենք, Հայաստանը Իրանի հետ կապված տնտեսական գործընթացներում որոշակի սպասումներ ունի: Որքանո՞վ է հավանական, որ տարածաշրջանի քաղաքական լարված իրավիճակով պայմանավորված ծրագրերի ընթացը դանդաղեցվի:
-Այն, որ տարածաշրջանն ամբողջության ալեկոծվելու է, դա կասկածից վեր է: Հայաստանն, իհարկե, այս պահին դեռ չի զգում այդ ազդեցությունը: Միակ խնդիրն այն է, որ ընդդեմ Իրանի կոալիցիայի գործողություններին ամենայն հավանականությամբ ուղղակի կամ անուղղակի կմասնակցի նաև Ադրբեջանը և այստեղ լարվածությունը Կովկասում էլ կնկատվի: Շատ ակնհայտ զգացվում է Ադրբեջանի և Թուրքիայի միաձուլումն ընդդեմ Իրանի: Այդ դեպքում, կարծում եմ, Ռուսաստանն ու Հայաստանը կփորձեն ինչ-որ կերպ մեղմել իրավիճակը Կովկասում:
Ինչ վերաբերում է տնտեսական գործընթացներին, ապա չեմ կարծում խնդիր լինի: Այն ծրագրերը, որոնք պետք է իրականացվեին Իրան-Հայաստան համագործակցության շրջանակում, դրանք այնքան մեծ ֆինանսական ռեսուսներ չեն պահանջում: Իրանը, կարծում եմ, այդ ամենը կիրականացնի:

Иран и Саудовская Аравия уточняют зоны влияния: ирановед
Конфронтация Иран-Саудовская Аравия маловеоятна, однако военные действия на территории третьих стран возможны. В частности, силы Ирана и Саудовской Аравии могут столкнуться на территории Сирии с целью уточнения зон влияния. Подобное мнение в беседе с «Арменпресс» выразила ирановед Гоар Искандарян.
- Саудовская Аравия казнила 47 человек, в том числе, шиитского проповедника Нимра аль Нимра. Какие задачи преследует Саудовская Аравия подобными действиями? Некоторые из казненных были в заключении уже несколько лет. Почему их казнили именно сейчас?
-Прежде всего, не хотела бы подчеркивать суннитско-шиитские проблемы, которые являются религиозной подоплекой данных процессов. Здесь пытаются решить геоплитические задачи, причем, и Иран, и Саудовская Аравия. Иран и Саудовская Аравия уточняют зоны влияния. Эта проблема наличествует еще с 70-х. Склонна думать, что это вопрос уточнения зон влияния. При этом пытаются сдобрить проблему религиозным фактором в рамках политического ислама, увеличивая при этом число своих сторонников – как сунниты, так и шииты.
-В этом процессе Саудовская Аравия пытается сплотить своих союзников; насколько ей это удается, и как это повлияет на Иран?
-Прежде всего, считающиеся союзником Саудовской Аравии номер один США, строжайше осудили этот шаг. Генсек ООН Пан Ги Мун также осудил казнь 47 человек, так что союзники не особо поддержали в этом Саудовскую Аравию. Конечно, некоторые страны объединились вокруг Саудовской Аравии, однако и здесь есть столкновение интересов. Тот же Бахрейн боится стиля действий Ирана. Мы знаем, что еще с 80-х Иран, используя активность шиитов, пытается распространить в регионе свои идеалы. То есть, этот страх стал основанием для объединения некоторых арабских стран вокруг Саудовской Аравии – против Ирана.
-Можем ли мы говорить о некотором положительном сдвиге в отношениях ИРИ-Запад как о факторе, породившем обеспокоенность в арабских странах и в регионе в целом?
-Можем сказать, что возрастание роли Ирана обеспокоило Саудовскую Аравию и ее союзников. Они прекрасно видели, что 20-летняя изоляция Ирана сделал его роль в регионе как-бы второстепенной. Сегодня ситуация изменилась, и Иран выходит на передовые позиции. Запад четко отметил, что некоторые проблемы в регионе, в том числе, в Сирии, Йемене, Афганистане, Ираке невозможно решить без участия Ирана. То есть, Иран стал одним из серьезных игроков в регионе, что обеспокоило Саудовскую Аравию и Турцию, а также некоторые арабские страны. Намечается попыка создания антииранской коалиции.
-Насколько далеко может зайти эта напряженность?
-Не думаю, что дело дойдет до войны. Вряд ли состоится конфронтация Иран-Саудовская Аравия, однако военные действия на территории третьих стран возможны. В частности, силы Ирана и Саудовской Аравии могут столкнуться на территории Сирии с целью уточнения зон влияния. В цифрах, ВС Ирана - 500 тысяч человек, а Саудовской Аравии - 200 тысяч человек. Конечно, к саудитам могут присоединиться другие страны, однако, если к 500 тысячам иранских ВС прибавить 800 тысяч басиджей, то картина изменится. Другими словами, басиджи – это ополчение.
-Каким может быть косвенное воздействие этих процессов на регион, в частности, на Армению? Как мы знаем, у Армении есть определенные ожидания экономического плана в связи с Ираном. Насколько возможна приостановка этих программ в связи с напряженностью в регионе?
-Вне сомнений, что регион политически всколыхнется. Армения пока не ощущает это влияние. Единственная проблема, что в антииранской коалиции прямо или косвенно будет участвовать и Азербайджан, и напряжение будет ощутимо и на Кавказе. Слияние Азербайджана и Турции против Ирана очевидно. Думаю, Армения и РФ попытаются смягчить ситуацию на Кавказе.
Что касается экономических процессов - не думаю, что возникнут проблемы. Программы Иран-Армения не требуют значительных финансовых вливаний. Думаю, Иран их осуществит.