Իրանն ու Սաուդյան Արաբիան հստակեցնում են ազդեցության գոտիները. իրանագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրան-Սաուդյան Արաբիա առճակատում քիչ հավանական է, բայց պատերազմական գործողություններ այլ երկրների հողում հնարավոր է: Մասնավորապես, Սիրիայում Իրանի և Սաուդյան Արաբիայի ուժերը կարող են բախվել և փորձել հստակեցնել իրենց ազդեցության գոտիները: Անդրադառնալով Իրան-Սաուդյան Արաբիա լարվածությանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց իրանագետ Գոհար Իսկանդարյանը:
-Սաուդյան Արաբիան 47 մարդու մահապատժի ենթարկեց, այդ թվում շիա քարոզիչ Նիմր Ալ Նիմրին: Նման գորոծղության Սաուդյան Արաբիան ի՞նչ խնդիր է լուծում: Գլխատված գործիչներ կան, որոնք մի քանի տարի է` բանտարկված են: Ինչո՞ւ այս փուլում Սաուդյան Արաբիան մահապատժի քայլին գնաց:
-Նախ չէի ցանկանա այստեղ սունի-շիա խնդիրն ընդգծել, որովհետև ես չեմ տեսնում, որ այս գործընթացի հիմքը կրոնական գործոնն է: Այստեղ ավելի շատ աշխարհաքաղաքական հարցեր են փորձում լուծել թե Սաուդյան Արաբիան, թե Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը: Նրանք փորձում են իրենց ազդեցության գոտիները հստակեցնել: Դեռևս 70-ականներից սկսած նրանք ունեցել են այդ խնդիրը և միշտ էլ պայքարել են: Հետևաբար, հակված եմ կարծելու, որ սա ազդեցության գոտիները բաժանելու խնդիր է, պարզապես այստեղ օգտագործվում է կրոնը քաղաքական իսլամի շրջանակներում, այսինքն` այս խնդիրը փորձում են համեմել կրոնական գործոնով, իրենց հետևորդների բանակը մեծացնելով` սունիներն իրենց հերթին, շիաներն իրենց հերթին:
-Սաուդյան Արաբիան այս գործընթացի համատեքստում փորձում է իր շուրջ համախմբել գործընկեր, դաշնակից երկրներին, դա որքանո՞վ է հաջողվում և Իրանի վրա այդ ազդեցությունն ինչպիսի՞ն կլինի:
-Նախ ասեմ, որ Սաուդյան Արաբիայի թիվ մեկ դաշնակից համարվող ԱՄՆ-ն խստորեն դատապարտեց այս քայլը: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը նույնպես խստորեն դատապարտեց 47 մարդու մահապատժի ենթարկելը: Այնպես չէ, որ Սաուդյան Արաբիայի դաշնակիցները մեծապես աջակցեցին նրա գործողությունները: Իհարկե, եղան երկրներ, որոնք միավորվեցին Սաուդյան Արաբիայի շուրջը, բայց այստեղ ևս ես դիտարկում եմ նրանց շահերի բախումների խնդիրը: Նույն Բահրեյնն է վախենում Իրանի Իսլամական Հանրապետության գործելաոճից: Մենք գիտենք, որ Իրանը ևս, օգտագործելով շիաների ակտիվությունը, դեռևս 80-ականներից փորձում է իր գաղափարները տարածել տարածաշրջանում: Այսինքն` առկա վախը հիմք հանդիսացավ, որ որոշ արաբական երկրներ միավորվեն Սաուդյան Արաբիայի շուրջ`ընդդեմ Իրանի:
-Կարո՞ղ ենք ասել, որ Արևմուտք-Իրան հարաբերություններում որոշակի դրական տեղաշարժն է մտահոգություն առաջացրել արաբական և տարածաշրջանային այլ երկրների մոտ:
-Մենք կարող ենք ասել, որ Իրանի դերի բարձրացումը տարածաշրջանում անհանգստացրեց Սաուդյան Արաբիային և նրա դաշնակից երկրներին: Նրանք շատ լավ տեսան, որ վերջին 20 տարիներին, երբ Իրանը գտնվում էր պատժամիջոցերի տակ, կարծես թե տարածաշրջանում նրա դերը երկրորդային էր դարձել, այսօր այդ վիճակը փոխվում է և Իրանը գալիս է առաջնային փուլ: Արևմուտքը հստակ նշեց, որ տարածաշրջանում մի շարք խնդիրներ, այդ թվում, Սիրիայի, Եմենի, Աֆղանստանի, Իրաքի, առանց Իրանի հնարավոր չէ լուծել: Այսինքն` Իրանը դարձավ տարածաշրջանի ամենալուրջ խաղացողներից մեկը, որն անհնագստացրեց, թե Սաուդյան Արաբիային, թե Թուրքիային, թե արաբական մի շարք երկրներին: Եվ նշմարվում է, որ փորձում են կոալիցիա ստեղծել ընդդեմ Իրանի:
-Այս լարվածությունը որքա՞ն հեռու կարող է գնալ:
-Չեմ կարծում, որ այս լարվածությունը պետերազմի կհասցնի: Դժվար թե լինի Իրան-Սաուդյան Արաբիա առճակատում, բայց պատերազմական գործողություններ այլ երկրների հողում հնարավոր է: Մասնավորապես, Սիրիայում Իրանի և Սաուդյան Արաբիայի ուժերը կարող են բախվել և փորձել հստակեցնել իրենց ազդեցության գոտիները` ցույց տալով, թե ով է ավելի ուժեղ տարածաշրջանում: Եթե թվեր ներկայացնենք, ապա Իրանի զինված ուժերը 500 հազար են, իսկ Սաուդյան Արաբիայինը` 200 հազար: Իհրակե, վերջինիս շուրջը կարող են միավորվել այլ երկրներ ևս, բայց եթե մենք Իրանի 500 հազարին գումարենք նաև 800 հազար բասիջներին,ապա կտեսնենք, որ պատկերն այլ է: Բասիջներն, այլ կերպ ասած, աշխարհազորն է:
-Անուղղակի ձևով այս գործընթացը տարածաշրջանի, մասնավորապես, Հայաստանի վրա ինչպե՞ս կարող է ազդել: Ինչպես գիտենք, Հայաստանը Իրանի հետ կապված տնտեսական գործընթացներում որոշակի սպասումներ ունի: Որքանո՞վ է հավանական, որ տարածաշրջանի քաղաքական լարված իրավիճակով պայմանավորված ծրագրերի ընթացը դանդաղեցվի:
-Այն, որ տարածաշրջանն ամբողջության ալեկոծվելու է, դա կասկածից վեր է: Հայաստանն, իհարկե, այս պահին դեռ չի զգում այդ ազդեցությունը: Միակ խնդիրն այն է, որ ընդդեմ Իրանի կոալիցիայի գործողություններին ամենայն հավանականությամբ ուղղակի կամ անուղղակի կմասնակցի նաև Ադրբեջանը և այստեղ լարվածությունը Կովկասում էլ կնկատվի: Շատ ակնհայտ զգացվում է Ադրբեջանի և Թուրքիայի միաձուլումն ընդդեմ Իրանի: Այդ դեպքում, կարծում եմ, Ռուսաստանն ու Հայաստանը կփորձեն ինչ-որ կերպ մեղմել իրավիճակը Կովկասում:
Ինչ վերաբերում է տնտեսական գործընթացներին, ապա չեմ կարծում խնդիր լինի: Այն ծրագրերը, որոնք պետք է իրականացվեին Իրան-Հայաստան համագործակցության շրջանակում, դրանք այնքան մեծ ֆինանսական ռեսուսներ չեն պահանջում: Իրանը, կարծում եմ, այդ ամենը կիրականացնի:

Iran and Saudi Arabia clarify their areas of influence: expert in Iranian Studies
YEREVAN, JANUARY 12, ARMENPRESS. Iran-Saudi Arabia confrontation is unlikely, but military operations in the territory of other countries are possible. The forces of Iran and Saudi Arabia can confront particularly in Syria attempting to clarify their areas of influence. Expert in Iranian studies Gohar Iskandaryan said the aforementioned to “Armenpress”, when talking about Iran-Saudi Arabia tension.
Saudi Arabia sentenced 47 people to death, including Shia Sheikh Nimr al-Nimr. What problem does Saudi Arabia solve by this? There are public and political figures that have been in prison for years. Why did Saudi Arabia choose execution at this stage?
I would not lay emphasis on Shia-Sunni issues, as I do not see any religious factor in this process. Both the Islamic Republic of Iran and Saudi Arabia try to solve geopolitical issues here. They try to clarify their areas of influence. They have had this problem since 70s and have been struggling constantly. So I am inclined to think that this is more an issue of dividing areas of influence, simply religion in the framework of political Islam is being used here, that is to say the problem is flavored with religion by increasing the army of their followers, both Sunnis and Shia in their turn.
In the context of these developments, Saudi Arabia tries to gather around itself friendly, ally countries. Does Saudi Arabia manage it and what impact will it have on Iran?
First of all, I’d like to note that Saudi Arabia’s number one ally – the USA – strictly condemned this action. The UN Secretary-General Ban Ki-moonalso strictly condemned the execution of 47 people. It is not like Saudi Arabia’s allies supported its actions. Certainly there were countries that came together around Saudi Arabia but I also see a clash of interests here. Bahrain is afraid of the actions of the Islamic Republic of Iran. We know that Iran has tried to spread its ideas in the region since 80s, using the activity of Shia. So the existing fear served as a basis for the union of some Arab countries around Saudi Arabia against Iran.
The expert also added that the increasing role of Iran in the region worried Saudi Arabia and its allies. The West noted that a number of problems including those in Syria, Yemen, Iraq, Afghanistan are impossible to solve without Iran. So Iran became one of the most important players in the region and the idea disturbed both Saudi Arabia, Turkey, a number of Arab countries and so they try to create a coalition against Iran.
Gohar Iskandaryan added that the tension will undoubtedly influence the entire region. Armenia does not feel any impact at this moment. The only problem is that the coalition against Iran will directly or indirectly involve Azerbaijan and that tension will be felt in the Caucasustoo. The expert emphasized that Turkey and Azerbaijan obviously try to merge against Iran, adding that Russia and Armenia will try to relieve the situation in the Caucasus.
Regarding the economic projects, Iskandaryan expressed an opinion that no problem is expected there and that the projects to be implemented in the framework of Iran-Armenia cooperation do not require great financial resources. So Iran probably will realize them.