Արաբագետները տարածաշրջանային զարգացումներից Հայաստանի համար առարկայական օգուտներ են մատնանշում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը ճկուն քաղաքականություն իրականացնելու դեպքում կարող է առարկայական օգուտներ քաղել տարածաշրջանային զարգացումներից: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսին նման կարծիք հայտնեց արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը: Նա, մասնավորապես, նկատի ունի Ռուսաստան-Թուրքիա հարաբերությունների լարվածությունը, Իրան-Թուրքիա հարաբերությունների սրացումը:
«Օրինակ, կարևոր գործընթաց է Ռուսաստանի հետ հակաօդային պաշտպանության համակարգի ստեղծումը: Ռուսաստանի հետ պետք է աշխատել սպառազինություն ձեռքբերելու համար, որպեսզի ոչ միայն Թուրքիայի հետ սահմանը ամապնդվի: Դրանից բացի, Ռուսաստանն ու Իրանն ակտիվ դերակատարություն ունեն Սիրիայում: Հայաստանի համար դիվանագիտական հնարավորություններ են ստեղծվում առաջ քաշելու մեր համայնքի անվտանգության հարցերը: Հայաստանի դիվանագիտությունն այս ուղղությամբ անելիք ունի»,-ասաց Արմեն Պետրոսյանը:
Արաբագետ Սարգիս Գրիգորյանի խոսքով, Հայաստանը պետք է վեր հանի նաև ադրբեջանական գործոնը: «Անհրաժեշտ է միջազգային հանրությանը ցույց տալ, որ մեր հարևան երկրները, հատկապես Ադրբեջանը ներկայացված են սիրիական գործընթացներում: Մի քանի հարյուր ադրբեջանցիներ մարտնչում են Իսլամական պետության և այլ խմբավորումների շարքերում: Սա խոսում է այն մասին, որ Ադրբեջանը զերծ չի մնացել ծայրահեղ արմատական միտումներից: Այս մասին պետք է բարձրաձայնել և ընդգծել, որ Կովկասը կարող է պայթյունավտանգ դառնալ: Ուշ թե շուտ նրանք հետ են վերադառնում և չի բացառվում, որ Ադրբեջանը դառնա ծայրահեղական կենտրոններից մեկը»,-ասաց Սարգիս Գրիգորյանը:
Անդրադառնալով Թուրքիայի գործողություններին և ահաբեկիչներին սատարելու վերաբերյալ Ռուսաստանի մեղադրանքներին` արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը նշեց, որ միջազգային հանրությունը, մասնավորապես, Արևմուտքը, մինչև Ռուսաստանի ապացույցները շատ լավ գիտեր, թե Թուրիքիան ինչ գործողություններ է իրականցնում: «Այնպես չէ, որ Արևմուտքը տեղեկացավ Ռուսաստանի ապացույցներից հետո: Անհնար էր տեղյակ չլինել, որ Թուրքիան նման քայլերի է գնում: Չէր խոսվում, որովհետև նրանց նպատակը Ռուսաստանին ուղղակի ներքաշելն էր հակամարտության մեջ: Դրանով Ռուսաստանը խոցելի է դառնում, հատկապես տնտեսական առումով»,-ավելացրեց Արմեն Պետրոսյանը:
Սարգիս Գրիգորյան էլ ընդգծեց, որ Թուրքիան Սիրիայում ավելի խորքային գործընթացների մեջ է ներգրավված: Նա աջակցում է այն ուժերին, որոնք ավելի վտանգավոր են, քան Իսլամական պետությունը: Պատահական չէր, որ ինքնաթիռը խոցվեց այն հատվածում, որտեղ Իսլամական պետություն չկար: Թուրքիան այդ վտանգավոր խմբավորումներին աջակցելով` փորձում է լուծել քրդերի խնդիրը: Այդ խմբավորումները պայքարում են քրդերի դեմ, իսկ Թուրքիան չի ընդունի իր սահմանին Քրդական պետության գոյությունը:

Arabists point out tangible benefits Armenia can derive from regional developments
YEREVAN, DECEMBER 28, ARMENPRESS. Armenia can have tangible benefits from the regional developments, in case it conducts a flexible policy. Arabist Armen Petrosyan expressed such an opinion during the press-conference at “Armenpress” news agency. He mainly refers to the tension in Russia-Turkey relations, escalation in Iran-Turkey relations.
“For instance, creation of air defense system with Russia is of great importance. Activities should be carried out with Russia on acquiring armament not only to strengthen the border with Turkey. Apart from that, Russia and Iran are active players in Syria. Diplomatic opportunities are created for Armenia to raise the issues connected with the security of our community. Armenia’s diplomacy has a lot to do in that regard,” Petrosyan said.
According to Arabist Sargis Grigoryan, Armenia must also reveal the Azerbaijani factor.
“It is necessary to show to the international community that our neighboring countries, particularly Azerbaijan, are present in the Syrian processes. Several hundreds of Azerbaijani fight in the ranks of the Islamic State and other groups. This shows that Azerbaijan has not stood aside from extremist, radical tendencies. The latter must be voiced and it must be stressed that the situation in the Caucasus may become explosive. Sooner or later they return, and Azerbaijan’s becoming one of the extremist centers is not ruled out,” Sargis Grigoryan said.
Regarding Russia’s accusations over Turkey’s actions and its support provided to the terrorists, Arabist Armen Petrosyan noted that the international community, especially the West, was well aware of Turkey’s actions before the evidence introduced by Russia.
“It’s not like the West became aware of it after Russia’s evidence. It would have been impossible not to be aware of Turkey’s actions. It was not being spoken about, because their objective was to simply engage Russia into conflict. Russia becomes more vulnerable by that, especially in terms of economy,” Armen Petrosyan added.