Սահմանային լարվածության մեծացմամբ Ադրբեջանը փորձում է սակարկել. փոձագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եղավ այն, ինչ սպասվում էր: Արդյունքներ, ըստ էության, չգրանցվեցին: «Արմենպրես»-ի սրահում հրավիրված ասուլիսին նման կարծիք հայտնեց «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության անդամ, քաղաքական հարցերով փորձագետ Մանվել Ղումաշյանը` անդրադառնալով Բեռնում կայացած Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը:
«Հանդիպումից կարելի է առանձնացնել այն, որ բոլոր կողմերը, բացի Ադրբեջանից, ևս մեկ անգամ ընդգծեցին, որ խաղաղ ճանապարհով ղարաբաղյան խնդրի լուծմանն այլընտրանք չկա»,-ասաց Մանվել Ղումաշյանը: Այն, որ Ադրբեջանը մինչև նախագահների հանդիպումը և դրանից անմիջապես հետո սահմանային լարվածությունը թեժ պահեց, դա կապված է այն հանգամանքի հետ, որ իրավիճակը ղարաբաղյան խնդրի շուրջ փոխվել է: Այն չէ, ինչ կար ասենք մեկ ու կես տարի առաջ: Դա կապված է տարածաշրջանային խնդիրներով ու Ադրբեջանի ներքին, արտաքին հարցերով: Մասնավորապես, ռուս-թուրքական հարաբերությունների սրացումը, որն իր ազդեցությունը կունենա ղարաբաղյան կոնֆլիկտի վրա, քանի որ Թուրքիան քայլեր կանի՝ Ռուսաստանին ավելի վատ վիճակում դնելու համար: Մանվել Ղումաշյանը պատահական չի համարում ռուս-թուրքական հարաբերությունների սրացումից հետո Թուրքիայի վարչապետի ու արտգործնխարարի այցն Ադրբեջան և նրանց հայտարարությունները: Դրանից բացի, կան ներիքն լուրջ խնդիրներ և, ըստ փորձագետի, Ադրբեջանը, ներսում ստեղծված իրավիճակը զսպելու համար, լարում է սահմանային իրավիճակը:
«Ադրբեջանն այլ ելք չի ունենում քան ինչ-որ խաղաքարտեր առաջ բերելը, իսկ դա սահմանային սրացումն է` փորձելով սակարկել: Տեսնում ենք, որ եվրոպական տարբեր կառույցներ, տարբեր երկրներ փոխում են իրենց վերաբերմունքը Ադրբեջանի նկատմամբ, հրապարակվում են զեկույցներ` Ադրբեջանին քննադատելու շեշտադրմամբ: Չի բացառվում, որ սահմանային լարվածությունը թուլացնելու դիմաց Բաքուն առաջ քաշի իր հանդեպ քննադատությունների նվազեցման նախապայման»,-ավելացրեց Մանվել Ղումաշյանը:
Անդրադառնալով այն դիտարկմանը, թե համանախագահների հայտարարությունները դարձյալ ուղղված էին երկու կողմերին, ոչ թե իրավիճակը սրող Ադրբեջանին, Մանվել Ղումաշյանը նշեց, որ համանախագահների գործառույթը մեկն է՝ երկու կողմերին միշտ բերել բանակցությունների: «Եթե համանախագահները կողմերից որև մեկի վրա ճնշումը մեծացնեն, ապա դա կարող է պատճառ դառնալ, որ այդ կողմը դուրս գա գործընթացից ու հայտարարի, որ ձևաչափը սուբյեկտիվ է: Համանախգահների խնդիրն ընդամենը բանակցությունների բերելն է: Նրանք ուժով ու պատժամիջոցներով խնդիր լուծելու մանդատ չունեն»,-հավելեց Մանվել Ղումաշյանը:
Այս պարագայում, փորձագետն ընդգծեց, որ հայկական կողմին մնում է նախ սահմաններն ամրապնդելը, բանակն էլ ավելի ուժեղացնելը և դիվանագիտական տարբեր օղակներով միջազգային հարթակներում աշխատելը:

Эксперт: Напряженность на границе Азербайджан использует для торга
Случилось то, что ожидалось. Никаких результатов достигнуто не было. На пресс-конференции в Арменпресс такую точку зрения выразил член общественной организации «Европейская интеграция», эксперт по политическим вопросам Манвел Гумашян, комментируя встречи президентов Армении и Азербайджана в Берне.
«Можно констатировать тот факт, что все стороны, кроме Азербайджана, отметили, что нет другого пути урегулирования конфликта, кроме мирного», - сказал он. То, что Алиев обострил ситуацию на границе и держал в напряженности накануне встречи президентов, связано с тем, что ситуация вокруг Нагорного Карабаха изменилась. Она не та, что была полтора года назад. Это связано с региональными проблемами и с внутренними и внешними проблемами Азербайджана. В частности, обострение русско-турецких взаимоотношений, которое будет иметь воздействие на карабахский конфликт, так как Турция предпримет шаги для того, чтобы поставить Россию в худшее положение. Манвел Гумашян считает неоднозначным визит премьер-министра и министра иностранных дел Турции в Азербайджан и их заявления. Кроме того, есть серьезные внутренние проблемы, и, по мнению эксперта, Азербайджан обостряет ситуацию на границе, чтобы контролировать ситуацию внутри страны.
«У Азербайджана нет другого выхода, кроме как применить какие-то козыри. А это обострение на границе для торга. Мы видим, что многие европейские страны и организации меняют свое мнение об Азербайджане, публикуются отчеты с критикой в сторону Азербайджана. Не исключено, что за снижение напряжения на границе Азербайджан потребует сокращение этой критики», - добавил Манвел Гумашян.
Комментируя наблюдение о том, что сопредседатели опять выступили с заявлением, обращенным к двум сторонам, а не к Азербайджану, он отметил, что функцией сопредседателей является усадить две стороны за стол переговоров. «Если сопредседатели увеличат давление на одну из сторон, то это может стать причиной того, что эта сторона выйдет из процесса переговоров. Задачей сопредседателей является лишь организация переговоров. У них нет мандата на применение силы», - сказал он.
В этой связи, по мнению эксперта, Армении остается лишь укрепить свои границы, повысить боевую готовность армии и работать на разных международных аренах.