Ադրբեջանը սահմանային լարվածությամբ շեղում է ուշադրությունը ներքին խնդիրներից. քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում լարվածության ավելացումը վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում պայմանավորված է Ադրբեջանի նավթագազային եկամուտների անկման հետ, որից մեծ կախվածություն ունի երկիրը: Սեփական ժողովրդի ուշադրությունը սոցիալ-տնտեսական ու քաղաքական ծանր պայմաններից շեղելու համար Ադրբեջանի իշխանությունները սրում են լարվածությունը հակամարտության գոտում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` «Նովոստի-Արմենիա» միջազգային լրատվության գործակալության Փորձագետների ակումբի առաջին նիստի ժամանակ նման կարծիք հայտնեց Կովկասի ինստիտուտի քաղաքական հետազոտությունների դեպարտամենտի ղեկավարՍերգեյ Մինասյանը:
Քաղաքագետի դիտարկմամբ` վերջին շրջանում ավելացող լարվածությունը շփման գծում աննախադեպ է թե´ որակական, թե´ քանակական բնութագրիչների առումով: «Այս տարի մենք ունենք իրավիճակ, երբ 1994 թվականի հրադադարից հետո հակամարտության կողմերը (Ադրբեջանն առաջինն էր) օգտագործում են ծանր հրետանի, հռիթառային կայաններ: Ադրբեջանը զգալով, որ լարվածության պահպանումը արդյունքի չի բերել, փորձում է այս կերպ վերջնականապես ազդել հայկական կողմերի դիրքորոշման վրա, որը նրանց չի հաջողվում: Բայց այն, ինչ արդեն տասը տարի պարզ էր հայկական կողմի համար, դեռ պարզ չէ Ադրբեջանում»,-ասաց Սերգեյ Մինասյանը՝ հշեցնելով, որ այս ամիս օգտագործել են նաև տանկեր:
Նա շեշտեց, որ նշյալ իրավիճակը քաղաքականության որակական փոփոխության չի բերելու, բացի նրանից, որ կարող է դրդել կողմերին նախահարձակ քայլեր կատարելու: «Հայաստանում ու Լեռնային Ղարաբաղում հասարակական պահանջ է ձևավորվում, որ ավելի խիստ պատասխան տրվի ադրբեջանական կողմին: Նախահարձակ գործողությունների մասին առաջիկայում կարող է խոսք գնալ»,-հավելեց քաղաքագետը:
Ինչ վերաբերում է դեկտեմբերի 19-ին Շվեյցարիայի մայրաքաղաք Բեռնում կայանալիք Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումից ակնկալիքներին, ապա Սերգեյ Մինասյանը նկատեց, որ լուրջ սպասումներ չկան: «Միայն այն փաստը, որ մեծ դժվարությամբ հաջողվեց կազմակերպել հանդիպումը նախագահաների մակարդակով, որոշակի հույս է ներշնչում»,-եզրափակեց նա:

Пограничным напряжением Азербайджан отвлекает внимание общества от внутренних проблем: политолог
Увеличение напряженности на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения в последние полтора года связано со снижением нефтегазовых доходов Азербайджана, от которых зависит эта страна. Для того, чтобы отвлечь внимание собственного народа от социально-экономических и политических тяжелых условий, власти Азербайджана обостряют ситуацию в зоне конфликта. Как сообщает Арменпресс, такое мнение выразил руководитель Департамента политических исследований института «Кавказ» Сергей Минасян.
По его словам, увеличивающееся в последнее время напряжение на линии соприкосновения беспрецедентно как в качественном, так и количественном плане.
«В этом году у нас такая ситуация, когда впервые после перемирия 1994 года стороны конфликта (Азербайджан был первым) применяют тяжелую артиллерию, ракетные станции.
Чувствуя, что сохранение напряженности не приносит результатов, Азербайджан пытается таким способом окончательно повлиять на позицию армянских сторон, что им не удается. Но то, что уже десять лет ясно для армянской стороны, еще не ясно для Азербайджана», - сказал Минасян, напомнив, что в этом месяца противник использовал также танки.
Политолог подчеркнул, что данная ситуация не приведет к качественному изменению политики, кроме того, что может привести к превентивным шагам сторон. «В Армении и Нагорном Карабахе формируется общественное требование, чтобы азербайджанской стороне был дан более жесткий ответ. В предстоящем может пойти речь о превентивных действиях», - добавил политолог.
Что касается предстоящей 19 декабря встрече президентов Армении и Азербайджана в Берне, то Минасян считает, что нет никаких серьезных ожиданий. «Только тот факт, что с большим трудом удалось организовать встречу на уровне президентов, внушает некоторую надежду», - заключил он.