Ադրբեջանը սահմանային լարվածությամբ շեղում է ուշադրությունը ներքին խնդիրներից. քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում լարվածության ավելացումը վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում պայմանավորված է Ադրբեջանի նավթագազային եկամուտների անկման հետ, որից մեծ կախվածություն ունի երկիրը: Սեփական ժողովրդի ուշադրությունը սոցիալ-տնտեսական ու քաղաքական ծանր պայմաններից շեղելու համար Ադրբեջանի իշխանությունները սրում են լարվածությունը հակամարտության գոտում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` «Նովոստի-Արմենիա» միջազգային լրատվության գործակալության Փորձագետների ակումբի առաջին նիստի ժամանակ նման կարծիք հայտնեց Կովկասի ինստիտուտի քաղաքական հետազոտությունների դեպարտամենտի ղեկավարՍերգեյ Մինասյանը:
Քաղաքագետի դիտարկմամբ` վերջին շրջանում ավելացող լարվածությունը շփման գծում աննախադեպ է թե´ որակական, թե´ քանակական բնութագրիչների առումով: «Այս տարի մենք ունենք իրավիճակ, երբ 1994 թվականի հրադադարից հետո հակամարտության կողմերը (Ադրբեջանն առաջինն էր) օգտագործում են ծանր հրետանի, հռիթառային կայաններ: Ադրբեջանը զգալով, որ լարվածության պահպանումը արդյունքի չի բերել, փորձում է այս կերպ վերջնականապես ազդել հայկական կողմերի դիրքորոշման վրա, որը նրանց չի հաջողվում: Բայց այն, ինչ արդեն տասը տարի պարզ էր հայկական կողմի համար, դեռ պարզ չէ Ադրբեջանում»,-ասաց Սերգեյ Մինասյանը՝ հշեցնելով, որ այս ամիս օգտագործել են նաև տանկեր:
Նա շեշտեց, որ նշյալ իրավիճակը քաղաքականության որակական փոփոխության չի բերելու, բացի նրանից, որ կարող է դրդել կողմերին նախահարձակ քայլեր կատարելու: «Հայաստանում ու Լեռնային Ղարաբաղում հասարակական պահանջ է ձևավորվում, որ ավելի խիստ պատասխան տրվի ադրբեջանական կողմին: Նախահարձակ գործողությունների մասին առաջիկայում կարող է խոսք գնալ»,-հավելեց քաղաքագետը:
Ինչ վերաբերում է դեկտեմբերի 19-ին Շվեյցարիայի մայրաքաղաք Բեռնում կայանալիք Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումից ակնկալիքներին, ապա Սերգեյ Մինասյանը նկատեց, որ լուրջ սպասումներ չկան: «Միայն այն փաստը, որ մեծ դժվարությամբ հաջողվեց կազմակերպել հանդիպումը նախագահաների մակարդակով, որոշակի հույս է ներշնչում»,-եզրափակեց նա:

Azerbaijan diverts attention from internal problems by means of border tension: political scientist
YEREVAN, DECEMBER 18, ARPENPRESS. Escalation of tension in the line of contact of Karabakh-Azerbaijani opposing armies during the last one and a half years is connected with the decline of Azerbaijani oil-gas prices on which the country greatly depends. The Azerbaijani authorities escalate the situation in the conflict zone to divert its own people’s attention from social-economic and political hard conditions.
“Armenpress” reports that Sergey Minasyan, Head of Political Studies Department at the Caucasus Institute in Yerevan, expressed such an opinion during the first meeting of Expert club of Novosti Armenia (News Armenia) international news agency.
According to the political scientist, the recent escalation of tension in the line of contact is unprecedented both in terms of quality and quantity indicators.
“This year we have a situation, when after 1994 ceasefire, the conflict parties (Azerbaijan was the first one) used heavy artillery, artillery rockets. Azerbaijan felt that maintenance of tension brought no results, and attempts to influence the position of the Armenian side in this manner, failing in the latter. But what has been clear for the Armenian party for already 10 years, is not clear for Azerbaijan yet,” Sergey Minasyan said, adding that the adversary has also used tanks this month.
He emphasized that the current situation will bring no quality changes to the policy, apart from that, it can induce the parties to take aggressive steps.
Minasyan added that there’s a social demand in Armenia and the Nagorno Karabakh to respond more strictly to the Azerbaijani side.
Regarding the meeting of Armenia and Azerbaijani presidents in Bern, Switzerland on December 19, Minasyan said that there are not any serious expectations connected with that.